Jak ograniczyć koszty ogrzewania za pomocą grzejnika na podczerwień?

Spis treści

To, że ceny prądu nie będą spadać, ale stopniowo rosnąć, jest niemal pewne. Co możesz zrobić w przypadku, gdy do zasilania urządzeń grzewczych w swoim domu wykorzystujesz właśnie energię elektryczną? Jeśli zastosujesz sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania grzejnikiem na podczerwień i odpowiednio wykorzystasz termostat, podwyżki dotkną Cię w znacznie mniejszym stopniu.

Czy grzejnik na podczerwień jest energooszczędnym rozwiązaniem?

Grzejnik na podczerwień może być energooszczędny, pod warunkiem że będzie prawidłowo dobrany i użytkowany. Urządzenie samo w sobie jest bardzo efektywne energetycznie (sprawdź, czym jest efektywność energetyczna). Pobraną energię elektryczną niemal w całości przetwarza na ciepło – skuteczność pod tym względem sięga 90%.


Zaletą grzejnika na podczerwień jest też to, że szybko osiąga pełną moc grzewczą. Dzięki temu nie musisz długo czekać, aż temperatura w pokoju osiągnie pożądany poziom – to również przekłada się na niższe zużycie energii.


Zainteresował Cię temat opłacalności grzejników elektrycznych? Dodatkowe informacje znajdziesz także tutaj: Czy ogrzewanie za pomocą grzejnika na podczerwień jest oszczędne?

Moc grzejników na podczerwień a oszczędzanie energii

Aby grzejnik na podczerwień mógł być efektywny energetycznie, powinien być właściwie dobrany do powierzchni pomieszczenia. Do wyboru masz urządzenia o różnych mocach: 350, 500 i 700 W, odpowiednie dla powierzchni 9, 15 i 20 m2.


Czasami zdarza się, że klienci wybierają grzejniki o większej mocy niż ta wynikająca z powierzchni pokoju. Czy taki wybór jest słuszny? Mocniejsze urządzenie wcale nie będzie bardziej efektywne, za to na pewno będzie pobierało większą ilość energii.


Jeśli grzejnik wyposażono w termostat, i tak wyłączy się po osiągnięciu odpowiedniej temperatury powietrza, niezależnie od tego, jaka jest jego moc.


W przypadku większego pomieszczenia lepiej zamontować kilka grzejników o mniejszej mocy niż jeden o najwyższych parametrach. Dzięki temu temperatura będzie podnosiła się szybciej, a Ty oszczędzisz energię.

Od czego zależą koszty ogrzewania grzejnikiem na podczerwień?

To, ile energii elektrycznej urządzenie będzie potrzebowało do zapewnienia odpowiedniej temperatury, zależy przede wszystkim od stanu technicznego budynku.


To dość prosta do zrozumienia zależność: jeśli ściany będą słabo zaizolowane, a przy drzwiach czy oknach istnieją szczeliny, nieuniknionym skutkiem będą straty ciepła. Grzejnik będzie mógł działać sprawnie i zapewniać ciepło w pomieszczeniu, ale znacznie większym kosztem.

Nowoczesne osiedle



Urządzenie wyposażone w termostat pracuje do momentu, kiedy temperatura w pomieszczeniu będzie zgadzała się z docelową temperaturą oznaczoną przez użytkownika. Jeśli ogrzane powietrze ucieka przez mostki cieplne, a chłód z zewnątrz dostaje się tą samą drogą do środka, cały proces potrwa dłużej. Będzie się to wiązało z większym zużyciem energii przez grzejnik.

Jak wykorzystać termostat, by płacić mniej za ogrzewanie?

Wspomnieliśmy już o termostacie jako o urządzeniu odpowiadającym za regulowanie pracy grzejnika na podczerwień w zależności od temperatury powietrza. Jaki jest związek termostatu z ograniczeniem kosztów ogrzewania podczerwienią?


Takie regulatory temperatury można wykorzystać nie tylko do ręcznego sterowania temperaturą. W przypadku nowoczesnych termostatów masz do dyspozycji automatyczne funkcje. Dzięki nim grzejnik na podczerwień będzie pracował tylko do momentu osiągnięcia optymalnej temperatury, a następnie wyłączy się, by nie tracić energii.


Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy jesteś w domu i masz całą sytuację pod kontrolą. Termostat łatwo zaprogramujesz w wybranym trybie: dziennym, nocnym, tygodniowym lub innym. W ten sposób zadbasz o to, by temperatura np. obniżała się w nocy lub wtedy, gdy wszyscy mieszkańcy są poza domem.

Termostat



Wszystkie potrzebne ustawienia wprowadzisz w wygodny sposób: za pomocą aplikacji w telefonie. Termostaty są łatwe w obsłudze i praktyczne, ale warto na nie spojrzeć także z innej perspektywy: jako na urządzenia pomagające w zmniejszeniu kosztów ogrzewania podczerwienią.

Odpowiednie ustawienie termostatu to oczywiście nie wszystko. Warto też pamiętać o podstawowych zasadach związanych z oszczędzaniem energii:

  • nie ustawiaj termostatu na maksymalną temperaturę;
  • nie wyłączaj całkowicie grzejnika, gdy wychodzisz na dłużej z domu;
  • ustawiaj niższą temperaturę w sypialni czy kuchni;
  • wyłączaj ogrzewanie na czas wietrzenia pokoju i nie włączaj go ponownie od razu po zamknięciu okien.


Jeśli korzystasz z grzejnika na podczerwień (lub masz taki zamiar), nie musisz obawiać się wysokich kosztów energii elektrycznej. Urządzenia są bardzo wydajne, pracują z minimalnymi stratami energii, a ich zakup i montaż jest znacznie tańszy niż w przypadku innych systemów. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że to się opłaca!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.