Sposoby na zapewnienie optymalnej temperatury w domu

Spis treści

W odpowiedniej temperaturze czujesz się lepiej i jesteś zdrowszy. To udowodnione naukowo fakty! A jak zadbać o optymalne warunki w swoim domu? To może być prostsze, niż myślisz – a kluczem do sukcesu są właściwie dobrane urządzenia grzewcze i akcesoria oraz kilka prostych do wdrożenia nawyków.

Optymalna, czyli… właściwie jaka? Ile stopni powinno być w poszczególnych pomieszczeniach?

Ustawiając temperaturę na termostacie, nie musisz kierować się wyłącznie własnymi odczuciami. To, jaka powinna być optymalna temperatura w domu, zostało dokładnie zbadane.


Zajęli się tym eksperci WHO, którzy zadali sobie pytanie: czy mieszkańcy domów, w których utrzymuje się temperaturę poniżej 18℃, są w gorszym stanie zdrowia niż ci, którzy przebywają w temperaturze powyżej 18℃? Choć nie udało się precyzyjnie ustalić, czy utrzymywanie temperatury w domu poniżej tego progu przynosi negatywne skutki dla zdrowia, to można przyjąć, że właśnie 18℃ jest dolną granicą, której nie powinno się przekraczać.


Co więcej, niektóre grupy (np. seniorzy, dzieci czy osoby chorujące na infekcje dróg oddechowych) do zdrowego funkcjonowania potrzebują wyższych temperatur.


A jaka jest górna granica optymalnej temperatury według naukowców? Eksperci WHO badali, jakie skutki zdrowotne przynosi zwiększenie temperatury w domu powyżej 24℃. Niektóre z wyników badań pokazują, że przekroczenie tej granicy może być szkodliwe, np. skutkować zaburzeniami snu.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź szczegóły na temat badania zależności pomiędzy temperaturą w domu a zdrowiem. W skrócie można podsumować, że optymalna temperatura w domu oscyluje pomiędzy 18 a 24℃ (choć trzeba tu jeszcze uwzględnić indywidualne preferencje). Warto jednak pamiętać, że zalecenia są różne dla pomieszczeń w zależności od przeznaczenia:

Temperatura w sypialni
  • temperatura w sypialni powinna wynosić około 18℃ – takie warunki pomagają w zasypianiu i wypoczynku;
  • temperatura w salonie może wynosić około 20–21℃;
  • łazienka powinna być najcieplejszym pomieszczeniem – najlepiej, jeśli jest tam około 20–22℃;
  • w kuchni wystarczy utrzymywać temperaturę na poziomie 18–19℃ – to pomieszczenie jest najczęściej dogrzewane za pomocą kuchenki i piekarnika.

Jak ogrzewanie podczerwienią pomoże Ci osiągnąć i utrzymać optymalną temperaturę?

Ogrzewanie domu za pomocą folii lub grzejnika na podczerwień to dobry krok w kierunku zapewnienia optymalnych warunków. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

  • urządzenia działające na podczerwień szybko osiągają pełną moc (nawet po kilku minutach od uruchomienia) – nie musisz czekać na podniesienie temperatury w domu;
  • promieniowanie podczerwone nie wysusza powietrza – w pomieszczeniach panuje idealna wilgotność, co również przekłada się na poczucie komfortu termicznego;
  • emitowane przez folie lub grzejnik fale podczerwone ogrzewają pomieszczenie w szczególny sposób – ciepło trafia w pierwszej kolejności do przedmiotów w pobliżu, a nie do powietrza, a to sprawia, że cały pokój jest ogrzewany równomiernie;
  • w ogrzewaniu na podczerwień ruchy konwekcyjne powietrza są ograniczone do minimum – ciepłe powietrze nie unosi się do góry.

Temperatura pod kontrolą? Wykorzystaj nowoczesne termostaty

Termostat to urządzenie, które pomaga kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Reguluje pracę systemów grzewczych – jeśli określisz pożądany poziom temperatury, termostat będzie wymuszał działanie grzejnika lub innego urządzenia aż do momentu, gdy ten poziom zostanie osiągnięty.


Tradycyjne termostaty mają formę pokręteł z podziałką, za pomocą których można ustawiać temperaturę, ale tylko w przybliżeniu, bez dokładnych wskazań. Termostaty cyfrowe są pod tym względem zdecydowanie bardziej precyzyjne. Możesz ustawić na nich pożądaną temperaturę z dokładnością nawet do 0,5 stopnia.


Nowoczesne termostaty są wygodne w obsłudze. Dzięki trybom automatycznym nie musisz regulować temperatury ręcznie. W przypadku niektórych modeli możesz nawet robić to zdalnie, za pomocą telefonu – także wtedy, gdy jesteś poza domem.


Dowiedz się więcej na temat możliwości nowoczesnych termostatów do ogrzewania podczerwienią:


Jak ustawiać temperaturę, by w pełni wykorzystać możliwości termostatu?

5 błędów popełnianych podczas korzystania z termostatów

Dobre praktyki, które warto wdrożyć na co dzień

O czym warto pamiętać, gdy chcesz, by w domowych pomieszczeniach zawsze panowały idealne warunki?

  1. Nie wyłączaj ogrzewania całkowicie, nawet gdy wychodzisz z domu na dłużej. To spowoduje, że urządzeniom grzewczym będzie trudniej przywrócić ją do poprzedniego poziomu – będzie to kosztowne i długotrwałe.
  2. Nie zmieniaj temperatury zbyt często. Pozwól działać termostatowi – to on zadba o to, by urządzenia grzewcze włączały się i wyłączały w odpowiednim momencie.
  3. Wykorzystuj możliwości swojego termostatu – ustaw na nim tryb dzienny i nocny, korzystaj z funkcji wyłączania w czasie wietrzenia okien i innych praktycznych rozwiązań.
  4. Prawidłowo wietrz mieszkanie. Okna powinno się otwierać szeroko, ale na krótki czas. Podczas wietrzenia wyłącz całkowicie ogrzewanie. Po zamknięciu okien nie ustawiaj wysokiej temperatury, ale pozwól na to, by ściany oddały swoje ciepło do pomieszczenia.

Stosujesz już dobre praktyki w celu zapewnienia zdrowej temperatury dla siebie i bliskich? Jeśli nie, możesz je wdrożyć od zaraz. Poznaj także nasze rozwiązania – ogrzewanie na podczerwień pomoże Ci w dbaniu o korzystne warunki w domu.

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.