Jaki system wybrać do ogrzewania budynku przemysłowego?

Spis treści

Skuteczne ogrzewanie budynku przemysłowego to prawdziwe wyzwanie. Taki system musi zapewniać szybkie osiąganie pożądanej temperatury, być jak najbardziej energooszczędny, a także łatwy w obsłudze. Czy ogrzewanie za pomocą folii grzewczych lub grzejników na podczerwień to dobre rozwiązanie dla takich obiektów? Tak, pod warunkiem że odpowiednio dobierzesz rodzaj i moc urządzeń. Dowiedz się, jak to zrobić!

Jakie powinno być ogrzewanie w budynku przemysłowym?

Są kryteria, które dla budynków mieszkalnych i przemysłowych są wspólne: ogrzewanie powinno być skuteczne, nie powodować strat energii i kosztować jak najmniej. W przypadku obiektów przemysłowych osiągnięcie tych celów jest znacznie trudniejsze.


Hale produkcyjne czy magazyny są najczęściej dość wysokie. W przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania ciepłe powietrze unosi się do góry za pomocą ruchów konwekcyjnych, a to sprawia, że w obiekcie jest ciepło pod sufitem i chłodno przy podłodze. Właśnie dlatego używanie grzejników konwekcyjnych często nie będzie się sprawdzać.


Ogrzewanie dużych obiektów przemysłowych to także wysokie koszty. Warto zrobić wszystko, by je zminimalizować – nawet niewielkie straty ciepła oznaczają często wydatki rzędu tysięcy złotych rocznie. Najlepiej wybierać takie urządzenia, które niemal całą pobieraną energię przetwarzają na energię cieplną.


Inną ważną kwestią w przypadku systemów ogrzewania do obiektów przemysłowych jest łatwa, zautomatyzowana obsługa. Dzięki nowoczesnym termostatom pracownicy nie muszą ręcznie ustawiać temperatury. Mogą korzystać z gotowych ustawień regulujących temperaturę w zależności np. od pory dnia i nocy lub od dnia tygodnia.

Obiekt przemysłowy

Co wziąć pod uwagę przy wyborze ogrzewania w wielkopowierzchniowych obiektach przemysłowych?

Osoby zarządzające obiektami przemysłowymi mają do wyboru kilka systemów ogrzewania. Często stosuje się promienniki i nagrzewnice, dość rzadko z kolei wykorzystywane są tradycyjne grzejniki.


Jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych z konstrukcją budynku, jego instalacjami, a także potrzebami firmy i jej pracowników. Jeśli stoisz przed wyborem systemu ogrzewania, zwróć uwagę na:


  • Sposób działania firmy – czy w hali produkcyjnej lub magazynie często przebywają pracownicy? Jeśli tak, to lepiej zrezygnować z ogrzewania konwekcyjnego, które powoduje unoszenie się ciepłego powietrza do góry.
  • Wielkość budynku – od kubatury będzie zależała liczba urządzeń grzewczych oraz ich moc.
  • Rodzaje instalacji w budynku – poszczególne systemy mogą wymagać zasilania gazem, parą wodną, olejem, a niektóre – po prostu energią elektryczną.
  • Cel ogrzewania – czy urządzenia grzewcze mają służyć jako główne czy dodatkowe źródło ciepła?
  • Materiały, z jakich są wykonane podłogi, ściany i sufity – ma to znaczenie, jeśli chcesz zastosować ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. Folie grzewcze na podczerwień można montować pod podłogami drewnianymi (np. panelami), ścianami i sufitami podwieszanymi z płyt gipsowo-kartonowych. Do montażu pod podłogami z płytek nadają się elektryczne maty grzewcze.

Zalety stosowania folii grzewczych w budynkach przemysłowych

Folie grzewcze emitujące podczerwień to jedno z dość rzadko wykorzystywanych rozwiązań w budynkach przemysłowych. Takie urządzenia mają jednak wiele zalet, które sprawiają, że doskonale sprawdzają się w wielkokubaturowych obiektach.


Te zalety to przede wszystkim:


  • Sposób wytwarzania ciepła – promieniowanie podczerwone ogrzewa obiekty w otoczeniu folii, a te przekazują ciepło do powietrza. Dzięki temu nie unosi się ono do góry, a cały budynek jest ogrzany równomiernie.
  • Niemal bezobsługowe działanie – do folii grzewczych podłącza się termostaty, które same dbają o regulowanie temperatury. Warto również wykorzystać nowoczesne urządzenia, które programuje się w określonych trybach, np. dziennych lub tygodniowych.
  • Szeroki wybór produktów różniących się powierzchnią i mocą grzewczą – można łatwo znaleźć folie grzewcze odpowiednie do pomieszczenia określonej wielkości.
  • Montaż pod podłogą – folie grzewcze nie zajmują miejsca w hali produkcyjnej czy magazynie, dzięki czemu nie przeszkadzają w pracy czy transporcie towarów.
  • Możliwość wykorzystania folii jako ogrzewania głównego lub dodatkowego, np. w wyznaczonych strefach (na ten temat przeczytasz także tutaj – Folie grzewcze – rozwiązanie nie tylko do domu).

Czy grzejniki na podczerwień nadają się do stosowania w wielkokubaturowych budynkach?

Grzejniki na podczerwień, zwane również promiennikami podczerwieni, to urządzenia, które eksperci polecają do ogrzewania budynków przemysłowych (poznaj przykład). Emitują ciepło w zupełnie inny sposób niż grzejniki konwekcyjne. Promieniowanie podczerwone nie powoduje nagrzewania powietrza i unoszenia go do góry, dzięki czemu całe pomieszczenie, nawet o dużej kubaturze, jest równomiernie rozgrzewane.


Grzejniki na podczerwień mają różną moc – te o najwyższych parametrach pozwalają na ogrzanie pomieszczenia o powierzchni ok. 20 m2. W przypadku obiektów przemysłowych to zdecydowanie za mało. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w jednym pomieszczeniu wykorzystać kilka grzejników. Wówczas można szybko osiągnąć pożądaną temperaturę przy jednoczesnym niskim zużyciu energii.


Stoisz przed wyzwaniem wyboru systemu ogrzewania do budynku przemysłowego? Pomożemy Ci! Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci wszystkie możliwości ogrzewania podczerwienią!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.