Jaki rodzaj paneli sprawdzi się przy ogrzewaniu podczerwienią?

Spis treści

Ogrzewanie podłogowe i panele to połączenie, które nie ma szans na sukces? To mit! Wszystko zależy od tego, jaki system ogrzewania zostanie zamontowany pod panelami. Rzeczywiście, tradycyjne wodne ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się w przypadku paneli i innych podłóg drewnianych. Jeśli jednak zdecydujesz się na folie grzewcze na podczerwień, Twój dom będzie ciepły, a panele – w pełni bezpieczne.

Co sprawia, że folie grzewcze na podczerwień nadają się do montażu pod panelami?

O tym, że folie grzewcze na podczerwień możesz bez obaw zamontować pod panelami, decyduje sposób rozprowadzania ciepła za pomocą tych urządzeń. Proces ten przebiega inaczej niż w przypadku innych systemów ogrzewania podłogowego.


Folie grzewcze nie muszą nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur, które mogłyby powodować uszkodzenie paneli podłogowych. Wytworzona przez nie energia cieplna jest przekazywana nie bezpośrednio do powietrza, ale do otaczających je przedmiotów, które następnie oddają ciepło otoczeniu. Dzięki temu pomieszczenie jest ogrzewane efektywnie i równomiernie bez dużych nakładów energii.


Ogrzewanie na podczerwień to dobre rozwiązanie w przypadku paneli także ze względu na niewielką grubość folii grzewczych. Wraz z matą izolacyjną i folią paroizolacyjną bez problemu zmieszczą się pod warstwą paneli podłogowych.

Jakie panele wybrać: laminowane czy winylowe?

Folie grzewcze na podczerwień można montować zarówno pod panelami laminowanymi, jak i winylowymi. Który materiał lepiej sprawdzi się w przypadku ogrzewania podczerwienią?


Zdania ekspertów na ten temat są podzielone, więcej argumentów przemawia jednak za panelami winylowymi. Charakteryzuje je mniejsza kurczliwość pod wpływem wysokich temperatur i niższy współczynnik oporu cieplnego. Są one także same w sobie nieco cieplejsze niż panele laminowane. Dzięki temu chodzenie boso po podłodze jest bardziej komfortowe dla domowników.


Kluczowe dla efektywności ogrzewania podłogowego na podczerwień będzie jednak przede wszystkim to, jaka jest grubość paneli. Pamiętaj, że cieńsze panele laminowane mogą przewodzić ciepło lepiej niż panele winylowe o większej grubości.

Jakie parametry paneli podłogowych zapewnią efektywne ogrzewanie podczerwienią?

Dobór odpowiednich paneli podłogowych pozwoli Ci stworzyć efektywny system ogrzewania – taki, w którym folie grzewcze będą mogły pracować z niewielką mocą i równomiernie ogrzewać cały pokój. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Grubsze panele podłogowe są wytrzymalsze i zapewniają lepszą izolację od hałasu. Cieńsze – lepiej przewodzą ciepło. W tej kwestii trzeba znaleźć pewne kompromisowe rozwiązanie.


Większość paneli podłogowych, zarówno tych winylowych, jak i laminowanych, ma grubość od 6 do 12 mm. Do ogrzewania podłogowego na podczerwień wybiera się najczęściej produkty o grubości 8–9 mm. Alternatywą są panele z twardym rdzeniem wykonanym ze specjalnego włókna mineralnego. Już 5 mm grubości wystarczy, by były wytrzymałe, a jednocześnie skutecznie przewodziły ciepło.


Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, gdy planujesz montaż folii grzewczej pod panelami, jest współczynnik oporu cieplnego. To wartość, która pokazuje, jaki opór materiał stawia przenikającemu go ciepłu. Im niższy współczynnik oporu cieplnego, tym mniej energii potrzeba, by ogrzać pomieszczenie.

Planujesz montaż folii grzewczych pod panelami? Dowiedz się, jak to zrobić

Dobór odpowiednich paneli do ogrzewania podczerwienią to podstawa. Równie ważny jest jednak prawidłowy montaż całego systemu.


Przede wszystkim weź pod uwagę powierzchnię pomieszczenia i na tej podstawie wybierz odpowiednią wielkość folii grzewczej. Jeśli ogrzewanie na podczerwień ma stanowić główne źródło ciepła, folia powinna pokrywać około 80% powierzchni całej podłogi.


Montaż folii grzewczych pod panelami jest bardzo prosty. Taki system ogrzewania jest znacznie mniej skomplikowany niż wodne ogrzewanie podłogowe. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach, dzięki którym folie grzewcze na podczerwień będą skutecznie wytwarzały ciepło, nie uszkadzając przy tym paneli. Montując folie pod panelami, stosuje się dodatkowo:

  • Folie paroizolacyjne – to materiały, które chronią folie grzewcze z jednej strony przed mechanicznymi uszkodzeniami spowodowanymi tarciem paneli podłogowych o siebie (w wyniku ich kurczenia się i rozkurczania), a z drugiej – przed wilgocią od strony posadzki.
  • Maty izolacyjne – to materiały zapobiegające wnikaniu ciepła w posadzkę. Dzięki takim matom energia cieplna jest kierowana we właściwą stronę, czyli ku panelom.


Warto też pamiętać o odpowiednim łączeniu ze sobą samych paneli. W przypadku ogrzewania podczerwienią lepiej sprawdzi się montaż pływający. Kleje używane do łączenia ze sobą paneli mogą nie być wystarczająco odporne na działanie wysokich temperatur.


Chcesz zapewnić efekt ciepłej podłogi w salonie, sypialni lub pokoju dziecięcym? Zamontowane pod panelami folie grzewcze to najprostszy i najszybszy sposób!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.