Czy ogrzewanie za pomocą grzejnika na podczerwień jest oszczędne?
18.11.2022
Spis treści
- Jak działa grzejnik na podczerwień i czym różni się od innych grzejników elektrycznych?
- Jakie są zalety ogrzewania za pomocą grzejników na podczerwień?
- Co możesz zrobić, by ogrzewanie za pomocą grzejnika na podczerwień kosztowało Cię jak najmniej?
- Co opłaca się bardziej: folie grzewcze czy grzejnik na podczerwień?
Aby korzystać z zalet ogrzewania na podczerwień, nie musisz przeprowadzać poważnego remontu. Folie grzewcze to niejedyny sposób na dostarczanie ciepła z promieniowania podczerwonego. Alternatywą są grzejniki – łatwe w montażu, tanie i wygodne w obsłudze. Co zrobić, by grzejnik na podczerwień był jak najbardziej energooszczędny? Poznaj nasze porady!
Jak działa grzejnik na podczerwień i czym różni się od innych grzejników elektrycznych?
Grzejnik na podczerwień jest rodzajem grzejnika elektrycznego – do działania potrzebuje prądu. Nie należy jednak mylić go z tymi zasilanymi energią elektryczną, w których ciepło jest wytwarzane przez grzałki.
Wewnątrz grzejnika na podczerwień również znajdują się grzałki, ale takie, które są wykonane ze specjalnych materiałów: grafitu, kwarców lub stopów wolframowych. Energia elektryczna dostarczana do nich powoduje, że zaczynają wytwarzać promieniowanie podczerwone. To ten sam rodzaj fal, który dociera do nas wraz z promieniami słonecznymi.
Pod względem wizualnym grzejniki na podczerwień mogą przypominać klasyczne grzejniki elektryczne lub do centralnego ogrzewania. Nie jest to jednak regułą – jeśli zależy Ci na atrakcyjnym wzornictwie, możesz wybrać nowoczesne, minimalistyczne panele grzewcze.
Jakie są zalety ogrzewania za pomocą grzejników na podczerwień?
Ciepło emitowane przez grzejnik na podczerwień tylko z pozoru nie różni się niczym od tego, które wytwarzają inne rodzaje grzejników. W rzeczywistości promieniowanie podczerwone, dzięki swoim właściwościom, ogrzewa pomieszczenie w znacznie bardziej efektywny sposób. Na czym polega różnica?
Fale podczerwone nie ogrzewają powietrza, ale znajdujące się w otoczeniu przedmioty. Dzięki temu całe pomieszczenie nagrzewa się równomiernie. Grzejnik na podczerwień pomaga także ograniczyć ruchy konwekcyjne. Ogrzewając dom promieniowaniem podczerwonym, unikniesz niekorzystnej sytuacji, gdy ciepłe powietrze niemal w całości unosi się do góry, a niższe partie pomieszczenia są niedostatecznie ogrzane.
Ograniczenie ruchów konwekcyjnych przynosi także ulgę alergikom – dzięki grzejnikom na podczerwień w powietrzu krąży mniejsza ilość kurzu i innych alergenów.
Wykorzystanie grzejnika na podczerwień opłaci Ci się także z innych powodów:
- niskich kosztów zakupu i montażu – takie urządzenia grzewcze kosztują około 1 tys. zł, a ich montaż polega jedynie na zawieszeniu ich na ścianie na specjalnym profilu;
- braku zapotrzebowania na media i paliwo inne niż prąd elektryczny;
- szybkiego ogrzewania pomieszczenia – osiągniesz komfort termiczny już po krótkim czasie od włączenia;
- szerokiego wyboru urządzeń o różnej powierzchni grzewczej i mocy – dzięki temu dopasujesz je do wielkości ogrzewanego pomieszczenia;
- korzyściom dla środowiska – na kwestię opłacalności warto spojrzeć szerzej – grzejniki na podczerwień nie emitują spalin i innych szkodliwych substancji;
- możliwości zasilania grzejnika prądem wytwarzanym przez panele fotowoltaiczne.
Co możesz zrobić, by ogrzewanie za pomocą grzejnika na podczerwień kosztowało Cię jak najmniej?
Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać możliwości grzejnika na podczerwień, a przy tym nie przepłacać, zadbaj przede wszystkim o wybór odpowiedniego urządzenia. Kluczowa jest tu moc grzejnika.
Zapotrzebowanie możesz obliczyć w dość łatwy sposób. Przyjmuje się, że:
- do ogrzania sypialni i kuchni (pomieszczeń, w których może być nieco chłodniej) moc grzewcza powinna wynosić około 25 W/m2;
- do ogrzania salonu lub pokoju dziecięcego potrzebny jest grzejnik o mocy około 30 W/m2;
- do ogrzania łazienki potrzebna jest najwyższa moc, około 35 W/m2.
Aby grzejnik na podczerwień działał z maksymalną efektywnością, potrzebujesz dobrego termostatu. To niewielkie urządzenie, które kontroluje temperaturę w instalacji grzewczej, dostosowuje ją do Twoich potrzeb i utrzymuje tak długo, jak jest to potrzebne.
To podstawowa funkcja regulatorów temperatury, ale niektóre zaawansowane urządzenia mają jeszcze więcej zastosowań. Za ich pomocą możesz zaprogramować pracę grzejnika na podczerwień, np. w trybie dziennym lub tygodniowym. Pozwala to na automatyczną zmianę temperatury w zależności od pory dnia i nocy. Dzięki temu unikniesz przegrzewania pomieszczeń, a także zapewnisz sobie komfort cieplny, np. poprzez zaprogramowane włączanie grzejnika na krótko przed Twoim powrotem do domu.
Co opłaca się bardziej: folie grzewcze czy grzejnik na podczerwień?
To, który z systemów ogrzewania będzie bardziej oszczędny, zależy od kilku czynników. Trzeba pamiętać o tym, że montaż folii grzewczych jest dużo bardziej skomplikowany i kosztowny. Jeśli nie wybierasz ogrzewania do nowego budynku lub nie planujesz dużego remontu połączonego z wymianą podłóg, lepiej zdecydować się na grzejnik na podczerwień. Zamontujesz go w kilka chwil bez wysiłku.
Ważną zaletą w przypadku folii grzewczych jest z kolei oszczędność miejsca w pomieszczeniu. Cała instalacja znajduje się pod podłogą, a na Twoich ścianach pozostaje wolna przestrzeń, którą możesz zagospodarować w dowolny sposób.
Zależy Ci na szybkim efekcie przy niskich kosztach? Wybierz grzejnik na podczerwień. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najbardziej energooszczędne rozwiązanie!