Czy ogrzewanie za pomocą grzejnika na podczerwień jest oszczędne?

Spis treści

Aby korzystać z zalet ogrzewania na podczerwień, nie musisz przeprowadzać poważnego remontu. Folie grzewcze to niejedyny sposób na dostarczanie ciepła z promieniowania podczerwonego. Alternatywą są grzejniki – łatwe w montażu, tanie i wygodne w obsłudze. Co zrobić, by grzejnik na podczerwień był jak najbardziej energooszczędny? Poznaj nasze porady!

Jak działa grzejnik na podczerwień i czym różni się od innych grzejników elektrycznych?

Grzejnik na podczerwień jest rodzajem grzejnika elektrycznego – do działania potrzebuje prądu. Nie należy jednak mylić go z tymi zasilanymi energią elektryczną, w których ciepło jest wytwarzane przez grzałki.

Wewnątrz grzejnika na podczerwień również znajdują się grzałki, ale takie, które są wykonane ze specjalnych materiałów: grafitu, kwarców lub stopów wolframowych. Energia elektryczna dostarczana do nich powoduje, że zaczynają wytwarzać promieniowanie podczerwone. To ten sam rodzaj fal, który dociera do nas wraz z promieniami słonecznymi.

Pod względem wizualnym grzejniki na podczerwień mogą przypominać klasyczne grzejniki elektryczne lub do centralnego ogrzewania. Nie jest to jednak regułą – jeśli zależy Ci na atrakcyjnym wzornictwie, możesz wybrać nowoczesne, minimalistyczne panele grzewcze.

Jakie są zalety ogrzewania za pomocą grzejników na podczerwień?

Ciepło emitowane przez grzejnik na podczerwień tylko z pozoru nie różni się niczym od tego, które wytwarzają inne rodzaje grzejników. W rzeczywistości promieniowanie podczerwone, dzięki swoim właściwościom, ogrzewa pomieszczenie w znacznie bardziej efektywny sposób. Na czym polega różnica?

Fale podczerwone nie ogrzewają powietrza, ale znajdujące się w otoczeniu przedmioty. Dzięki temu całe pomieszczenie nagrzewa się równomiernie. Grzejnik na podczerwień pomaga także ograniczyć ruchy konwekcyjne. Ogrzewając dom promieniowaniem podczerwonym, unikniesz niekorzystnej sytuacji, gdy ciepłe powietrze niemal w całości unosi się do góry, a niższe partie pomieszczenia są niedostatecznie ogrzane.

Ograniczenie ruchów konwekcyjnych przynosi także ulgę alergikom – dzięki grzejnikom na podczerwień w powietrzu krąży mniejsza ilość kurzu i innych alergenów.

Wykorzystanie grzejnika na podczerwień opłaci Ci się także z innych powodów:

  • niskich kosztów zakupu i montażu – takie urządzenia grzewcze kosztują około 1 tys. zł, a ich montaż polega jedynie na zawieszeniu ich na ścianie na specjalnym profilu;
  • braku zapotrzebowania na media i paliwo inne niż prąd elektryczny;
  • szybkiego ogrzewania pomieszczenia – osiągniesz komfort termiczny już po krótkim czasie od włączenia;
  • szerokiego wyboru urządzeń o różnej powierzchni grzewczej i mocy – dzięki temu dopasujesz je do wielkości ogrzewanego pomieszczenia;
  • korzyściom dla środowiska – na kwestię opłacalności warto spojrzeć szerzej – grzejniki na podczerwień nie emitują spalin i innych szkodliwych substancji;
  • możliwości zasilania grzejnika prądem wytwarzanym przez panele fotowoltaiczne.

Co możesz zrobić, by ogrzewanie za pomocą grzejnika na podczerwień kosztowało Cię jak najmniej?

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać możliwości grzejnika na podczerwień, a przy tym nie przepłacać, zadbaj przede wszystkim o wybór odpowiedniego urządzenia. Kluczowa jest tu moc grzejnika.

Zapotrzebowanie możesz obliczyć w dość łatwy sposób. Przyjmuje się, że:

  • do ogrzania sypialni i kuchni (pomieszczeń, w których może być nieco chłodniej) moc grzewcza powinna wynosić około 25 W/m2;
  • do ogrzania salonu lub pokoju dziecięcego potrzebny jest grzejnik o mocy około 30 W/m2;
  • do ogrzania łazienki potrzebna jest najwyższa moc, około 35 W/m2.

Aby grzejnik na podczerwień działał z maksymalną efektywnością, potrzebujesz dobrego termostatu. To niewielkie urządzenie, które kontroluje temperaturę w instalacji grzewczej, dostosowuje ją do Twoich potrzeb i utrzymuje tak długo, jak jest to potrzebne.

To podstawowa funkcja regulatorów temperatury, ale niektóre zaawansowane urządzenia mają jeszcze więcej zastosowań. Za ich pomocą możesz zaprogramować pracę grzejnika na podczerwień, np. w trybie dziennym lub tygodniowym. Pozwala to na automatyczną zmianę temperatury w zależności od pory dnia i nocy. Dzięki temu unikniesz przegrzewania pomieszczeń, a także zapewnisz sobie komfort cieplny, np. poprzez zaprogramowane włączanie grzejnika na krótko przed Twoim powrotem do domu.

Co opłaca się bardziej: folie grzewcze czy grzejnik na podczerwień?

To, który z systemów ogrzewania będzie bardziej oszczędny, zależy od kilku czynników. Trzeba pamiętać o tym, że montaż folii grzewczych jest dużo bardziej skomplikowany i kosztowny. Jeśli nie wybierasz ogrzewania do nowego budynku lub nie planujesz dużego remontu połączonego z wymianą podłóg, lepiej zdecydować się na grzejnik na podczerwień. Zamontujesz go w kilka chwil bez wysiłku.

Ważną zaletą w przypadku folii grzewczych jest z kolei oszczędność miejsca w pomieszczeniu. Cała instalacja znajduje się pod podłogą, a na Twoich ścianach pozostaje wolna przestrzeń, którą możesz zagospodarować w dowolny sposób.

Zależy Ci na szybkim efekcie przy niskich kosztach? Wybierz grzejnik na podczerwień. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najbardziej energooszczędne rozwiązanie!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.