Folie grzewcze – rozwiązanie nie tylko do domu. Jakie inne budynki możesz ogrzewać podczerwienią?

Ogrzewanie na podczerwień ma tyle zalet, że szkoda byłoby wykorzystywać je wyłącznie w

budynkach mieszkalnych. W szkole, pracy, a może gospodarstwie rolnym? Sprawdź, gdzie – oprócz

mieszkania lub domu – możesz zamontować folie grzewcze!

Dlaczego warto zainstalować w budynku ogrzewanie na podczerwień?

Zanim zdecydujesz się na montaż folii grzewczych na podczerwień w wybranym miejscu, warto, byś poznał najważniejsze zalety tego systemu ogrzewania. Korzyści płynące ze stosowania urządzeń emitujących promieniowanie podczerwone są uniwersalne, niezależne od rodzaju i przeznaczenia budynku.


Z ogrzewania na podczerwień warto korzystać ze względu na:

  • Tani i łatwy montaż – na start potrzebujesz jedynie około kilkunastu tysięcy złotych (średnia dla budynku o powierzchni około 100 m 2 ). To znacznie niższa kwota niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania czy nowoczesnych pomp ciepła. Folie grzewcze nie wymagają podłączania do żadnych instalacji poza elektryczną.
  • Efektywne ogrzewanie pomieszczeń – folie grzewcze są w stanie skutecznie ogrzewać pomieszczenie na całej wysokości. Dzieje się tak dzięki innemu niż w tradycyjnych systemach sposobowi rozchodzenia się ciepła. Emitowane przez folie grzewcze promieniowanie podczerwone nie rozgrzewa powietrza, ale znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu przedmioty – dopiero one przekazują ciepło powietrzu. To sprawia, że nie unosi się ono do góry.
  • Korzyści dla zdrowia – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych czy hodowlanych, a nawet roślin. Promieniowanie podczerwone to jeden z elementów światła słonecznego. Jego działanie prozdrowotne jest znane od dość dawna. Ten rodzaj promieniowania wykorzystywany jest m.in. w medycynie do łagodzenia bólu i leczenia stawów zapalnych. Podczerwień poprawia krążenie i usprawnia metabolizm.


Wydajne maty grzewcze Kril & Blöhm
W jakich warunkach możesz bezpiecznie zainstalować folie grzewcze?

Inaczej niż w pozostałych rodzajach ogrzewania podłogowego, w przypadku folii grzewczych nie musisz przejmować się rodzajem posadzki. Urządzenia emitujące podczerwień są bezpieczne dla paneli podłogowych i desek parkietowych. Co ważne dla osób, które chcą wykorzystać folie grzewcze w zakładzie produkcyjnym lub innym tego typu obiekcie, takie urządzenia nadają się do montażu pod wylewkami przemysłowymi. Warto przy tym pamiętać, że folii na podczerwień nie powinno się układać w miejscach przykrytych dywanami, wykładzinami, meblami itp.

Jak wykorzystać podczerwień w biurze, szkole, przedszkolu?

W budynkach biurowych, szkołach, przedszkolach czy żłobkach folie na podczerwień mogą stanowić główne źródło ciepła. Pod względem technicznym nie różni się to w żaden sposób od montażu folii grzewczych w domu.

Na taki rodzaj ogrzewania warto zdecydować się ze względu na łatwą dostępność – folie można zamontować w każdych warunkach, niezależnie od tego, jakie przyłącza znajdują się w obiekcie. W biurze folie na podczerwień będą dobrym rozwiązaniem ze względu na łatwą obsługę. Nie wymagają dostarczania paliwa czy wprowadzania skomplikowanych ustawień. Dzięki temu pracownicy mogą wygodnie z nich korzystać i w razie potrzeby zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień jest szczególnie korzystne dla małych dzieci, które dużo czasu spędzają na podłodze. Dzięki przyjemnie rozchodzącemu się ciepłu mogą czuć się komfortowo nawet podczas zabawy boso czy w skarpetkach. Ogrzewanie na podczerwień sprawdzi się także w większych obiektach, np. w sali gimnastycznej w szkole – ograniczenie ruchów konwekcyjnych sprawi, że ciepłe powietrze nie będzie tam unosiło do góry.

Ogrzewanie na podczerwień w zakładach przemysłowych

Folie grzewcze skutecznie ogrzewają duże hale fabryczne i magazyny. Na tym nie kończą się jednak możliwości ich zastosowania. Można je wykorzystać także do ogrzewania punktowego. Folie na podczerwień nadają się do montażu w ścianach i sufitach. W ten sposób mogą ogrzewać wybrane stanowiska pracy, blaty robocze i inne miejsca, w których ważne jest zachowanie wysokiej temperatury. Ogrzewanie na podczerwień może być także źródłem ciepła np. dla urządzeń wykorzystywanych gastronomii.

Zastosowanie folii grzewczych na podczerwień w rolnictwie

Zjawisko podczerwieni wykorzystuje się w hodowli zwierząt i ogrodnictwie od lat. Źródłem ciepła są jednak zazwyczaj promienniki umieszczane na ścianach. Dlaczego warto je zastąpić foliami grzewczymi zamontowanymi w ścianie lub suficie? Takie rozwiązanie nie tylko poprawia estetykę wewnątrz budynku, ale również zapewnia lepsze rozchodzenie się ciepła po całym pomieszczeniu.

Podczerwień korzystnie wpływa na rozwój zwierząt hodowlanych: kur, kaczek czy prosiąt. Folie grzewcze pozwalają na efektywne dogrzewanie kurcząt i kacząt, które nie mają jeszcze rozwiniętej zdolności termoregulacji. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu pozwala też przyspieszyć oddzielenie młodych od ich matek.

Promieniowanie podczerwone warto wykorzystać w szklarni lub innym miejscu uprawy roślin. Zapewni ono sadzonkom stałą optymalną temperaturę, a przede wszystkim wilgotność – folie grzewcze na podczerwień nie powodują wysuszania powietrza, do którego dochodzi w innych systemach grzewczych.

Zastanawiasz się, czy ogrzewanie na podczerwień sprawdzi się w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie!

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.