Jak dobrać moc i inne parametry folii grzewczej?

Spis treści

Myślisz o wykorzystaniu podczerwieni do ogrzewania swojego domu? Zanim zdecydujesz się na zakup folii grzewczych, sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę. Dzięki odpowiednio dobranej mocy i innym właściwościom folii na podczerwień zapewnisz sobie zdrowe, przyjazne dla środowiska, a przede wszystkim oszczędne ogrzewanie.

Zacznijmy od podstaw – jak działa folia grzewcza na podczerwień?

Folie grzewcze to urządzenia wykorzystujące dobrze znane zjawisko promieniowania podczerwonego. Fale podczerwone są elementem promieniowania słonecznego – to one odpowiadają za odczuwane przez człowieka ciepło. Właśnie te właściwości podczerwieni pozwalają efektywnie ogrzewać pomieszczenia, zarówno mieszkalne, jak i przemysłowe czy gospodarcze.


Jak dokładnie powstaje podczerwień w foliach grzewczych? Aby mogły one działać, niezbędny jest dostęp do energii elektrycznej. Wystarczy do tego prąd o standardowym napięciu 230 V – taki, jaki znajduje się w gniazdku elektrycznym. Pod wpływem energii rozgrzewają się umieszczone wewnątrz folii węglowe grzałki zawierające grafit. Wytworzone w ten sposób ciepło – promieniowanie podczerwone – ogrzewa wszystko, co znajduje się w otoczeniu folii grzewczej. Jest to przede wszystkim podłoga, ale również meble czy inne elementy. Ogrzane przedmioty oddają następnie ciepło otoczeniu.

Od jakich czynników zależy moc folii grzewczej?

Dobór odpowiedniej mocy folii grzewczej to kluczowa kwestia. Na rynku znajdziesz urządzenia o szerokim zakresie mocy – od 60 do nawet 400 W/m2. Skąd wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz?


Moc folii grzewczej zależy od kilku czynników. Są to:

  • rodzaj podłogi – pod podłogi drewniane i panele najlepiej zastosować folie o mocy 60-80 W/m2;
  • miejsce montażu – folie możesz zamontować także na ścianach, wykorzystując 140 W/m2 lub suficie - w takim przypadku lepiej wybrać wyższą moc, np. 220 W/m2 ;
  • efektywność energetyczna budynku – jeśli budynek ma odpowiednią termoizolację, do jego ogrzania wystarczy folia o mniejszej mocy.


Pamiętaj, że im niższa moc folii grzewczej, tym mniejsze będzie zużycie prądu. Jeśli budynek, w którym mieszkasz, ma nieszczelne okna lub ściany bez izolacji, warto zadbać najpierw o te kwestie. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z folii na podczerwień o mniejszej mocy i zapewnić sobie większe oszczędności.

Czy moc folii grzewczej zawsze powinna być jak najwyższa?

Niezależnie od mocy folii grzewczej na podczerwień, efekt w postaci podniesienia temperatury w pomieszczeniu jest zawsze taki sam. Wyższa moc będzie oznaczała jedynie krótszy czas nagrzewania urządzenia.


Nie zawsze jednak wskazane jest używanie folii grzewczych o dużej mocy. Te lepiej pozostawić do zastosowań specjalnych – w zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych. Zdarza się, że niektórzy specjaliści zalecają wykorzystanie folii o mniejszej powierzchni i większej mocy, jednak w takim przypadku może dojść do punktowego przegrzewania się powierzchni podłogi i do powstawania niekorzystnych ruchów konwekcyjnych. Zbyt wysoka temperatura wpływa także negatywnie na stan podłogi drewnianej lub paneli.


Zamiast dużej mocy zdecydowanie lepiej postawić na większą powierzchnię folii grzewczej. Wówczas podłoga i całe otoczenie są rozgrzewane równomiernie, a folia może nagrzewać się do odpowiedniej temperatury.

Jaka powierzchnia folii grzewczych do Twojego domu?

To, czy folia grzewcza na podczerwień będzie spełniała swoje zadanie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, zależy w dużej mierze od jej wielkości. Grzałki grafitowe wewnątrz folii są rozmieszczone na całej powierzchni – a zatem im większa folia, tym większa będzie jej efektywność.


Zalecane jest, by folia na podczerwień pokrywała około 80% powierzchni podłogi. Jeśli ma stanowić jedynie dodatkowe źródło ciepła, może to być nieco mniej. Warto pamiętać, że folii nie powinno się układać tam, gdzie będą znajdowały się meble i inne przedmioty, które utrudniałyby rozchodzenie się ciepła.

Inne parametry folii grzewczych, na które warto zwrócić uwagę

Gdy odpowiednio dobierzesz moc i powierzchnię folii grzewczych, możesz mieć pewność, że ogrzewanie na podczerwień będzie działać tak, jak tego oczekujesz. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę także na kilka innych parametrów. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy folia pasuje do warunków, w jakich zamierzasz ją zamontować.


Tymi parametrami są:

  • grubość – folia powinna być jak najcieńsza – mieć ok. 0,3–0,5 mm grubości, aby nie wpływać na wysokość podłogi;
  • napięcie prądu folie grzewcze są najczęściej przystosowane do zasilania prądem przemiennym o napięciu 230 V, ale możesz także spotkać się z foliami na prąd stały 12 V lub 24 V;
  • odporność na działanie wody – nowoczesne folie grzewcze spełniają warunki normy IPX7, tzn. są odporne na zanurzenie w wodzie na głębokość 1 metra przez maksymalnie 30 minut.


Pamiętaj – nie musisz inwestować w folię grzewczą o maksymalnej mocy. Mniejsza liczba watów w parametrach urządzenia oznacza, że ogrzejesz urządzenie niższym kosztem, a jednocześnie zapewnisz sobie i domownikom komfort termiczny. Zadbaj za to, by folia pokrywała jak największą powierzchnię podłogi.


Chcesz wiedzieć, jak obliczyć powierzchnię i moc folii na podczerwień dla Twojego domu? Jako doświadczony producent systemów grzewczych odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Skontaktuj się z nami – nasi eksperci na pewno Ci pomogą!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.