Porównanie folii grzewczych na podczerwień i pomp ciepła. Co opłaca się bardziej?

Spis treści

Oba rozwiązania są ekologiczne, doskonałe dla domów pasywnych, a do działania potrzebują jedynie energii elektrycznej. Co w takim razie sprawdzi się lepiej: ogrzewanie za pomocą pompy ciepła czy folii grzewczych? Poznaj nasze wyliczenia i dowiedz się, co wybrać, gdy zależy Ci na niskich kosztach.

Do czego wykorzystasz w swoim domu folie grzewcze, a do czego pompę ciepła?

Ułożone pod panelami lub parkietem folie grzewcze pozwolą Ci stworzyć system ogrzewania podłogowego zasilany prądem elektrycznym. Pod wpływem energii folie będą wytwarzały promieniowanie podczerwone, które ogrzeje podłogę i inne znajdujące się w otoczeniu przedmioty. Podłączona do prądu instalacja wyposażona w termostat nie potrzebuje nic więcej do działania.

Przy użyciu pompy ciepła również stworzysz sprawny system grzewczy w swoim domu. Pobierane przez urządzenie (z gruntu lub powietrza) ciepło może podgrzewać wodę potrzebną do działania grzejników lub ogrzewania podłogowego. Do wyboru masz dwa rodzaje pomp ciepła: gruntowe, montowane pod ziemią, oraz powietrzne, które w zależności od rodzaju (split lub monoblok) montuje się w całości na zewnątrz lub częściowo w budynku, a częściowo poza nim.

System ogrzewania wykorzystujący folie na podczerwień ma przede wszysktim jedną ważną zaletę – jest prosty w montażu. Z układaniem folii na pewno poradzisz sobie samodzielnie, a po podłączeniu instalacji przez elektryka będziesz mógł bez przeszkód z niej korzystać. Montaż i podłączanie pompy ciepła to zdecydowanie poważniejsza inwestycja, która zawsze wymaga wsparcia specjalistów. W przypadku pomp gruntowych wykonuje się dodatkowo prace ziemne, a do zamontowania pomp ciepła typu split konieczne jest posiadanie uprawnień F-gazowych.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem źródła ciepła dla swojego domu, zastanów się także, czy zależy Ci na możliwości podgrzewania wody. Ważnym atutem pomp ciepła jest to, że mogą przekazywać pozyskane ciepło do zbiornika, w którym znajduje się woda użytkowa. Dzięki temu nie musisz inwestować w dodatkowe rozwiązania. Rolą folii grzewczych jest wyłącznie ogrzewanie pomieszczeń.

Co kosztuje więcej: pompa ciepła czy folie grzewcze?

Ceny pomp ciepła różnią się w zależności od rodzaju urządzenia. Mniej popularne pompy gruntowe są znacznie droższe od powietrznych. Koszt ich zakupu to średnio 45–50 tysięcy złotych. Powietrzne pompy ciepła kosztują mniej – ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że są to kwoty, które nie uwzględniają kosztów montażu i zakupu niezbędnych akcesoriów.

Jeśli folie grzewcze mają być głównym źródłem ciepła, to najlepiej, by znajdowały się na ok. 80% powierzchni podłogi. Dla domu o powierzchni 150 m2 trzeba się wówczas liczyć z wydatkiem ok. 10 tysięcy złotych.

Jakie są koszty eksploatacyjne w przypadku pomp ciepła i folii grzewczych?

Według obliczeń, które możesz wykonać w kalkulatorze dostępnym na naszej stronie, roczny koszt ogrzewania za pomocą folii grzewczych dla dobrze ocieplonego domu o powierzchni 150 m2 wynosi ok. 3 tysięcy złotych rocznie.

W przypadku pomp ciepła najczęściej podaje się kwoty od 3 do 6 tysięcy złotych. Koszty mogą być wyższe w przypadku szczególnie mroźnych zim – wówczas pompa ciepła potrzebuje dodatkowego wspomagania, co generuje większe zużycie prądu. Pamiętaj jednak, że te kwoty uwzględniają także podgrzewanie wody użytkowej.

Jeśli chcesz wyliczyć koszty eksploatacyjne w miarodajny sposób, w przypadku pomp ciepła dolicz także wydatki na przeglądy. To kwestia, o której często się zapomina przy szacowaniu. Aby móc użytkować pompę ciepła, należy raz w roku zlecać jej przegląd techniczny – takie są najczęstsze wymogi producentów pozwalające zachować gwarancję.

Koszt takiego przeglądu wynosi najczęściej kilkaset złotych, co w przeliczeniu np. na 10 lat eksploatacji urządzenia daje dość pokaźną sumę. W przypadku folii grzewczych nie trzeba zlecać takich przeglądów. Są one zaprojektowane tak, by działały bezproblemowo przez wiele lat. W swoich obliczeniach nie musisz rezerwować pieniędzy na ich naprawy czy wymianę części.

Zarówno w przypadku folii na podczerwień, jak i pomp ciepła możesz ograniczyć koszty eksploatacyjne dzięki fotowoltaice. To rozwiązanie, na którym korzystasz podwójnie – instalacja fotowoltaiczna zapewni Ci potrzebny prąd i jednocześnie nie będziesz przekazywać jego nadwyżek do sieci energetycznej (po zmianie sposobu rozliczania w 2022 roku przekazywanie nadwyżek jest mniej korzystne niż kiedyś).

Co się opłaca bardziej? Sprawdź, co wziąć uwagę przy wyliczeniach

Gdy przygotowujesz się do instalacji systemu grzewczego i zastanawiasz się, czy lepiej wybrać folie grzewcze czy pompę ciepła, zastanów się nad kilkoma kwestiami:

  • jakie koszty chcesz ponieść na początek – w przypadku pomp ciepła będą one znacznie wyższe;
  • na jakim etapie jest remont lub budowa domufolie grzewcze instaluje się na wylewce betonowej, dlatego trzeba odpowiednio zaplanować prace montażowe, natomiast pompę ciepła można zainstalować także w gotowym budynku;
  • czy potrzebujesz podgrzewania wody użytkowej – tylko pompa ciepła zapewni Ci taką możliwość;
  • czy chcesz przeprowadzić prace montażowe samodzielnie – w przypadku folii na podczerwień zrobisz bez problemów i przy użyciu standardowych narzędzi oraz akcesoriów;
  • czy zależy Ci na tym, by uniknąć kosztów przeglądów, naprawy i serwisowania – folie grzewcze są pod tym względem mniej kosztowne;
  • w jaki sposób chcesz rozprowadzać ciepło w pomieszczeniu folie na podczerwień pozwolą Ci stworzyć efektywny system ogrzewania podłogowego, także tam, gdzie na posadzce znajdują się panele czy podłogi z drewna.

Rozważasz montaż folii grzewczych? Sprawdź w naszym kalkulatorze, jakie będą koszty ogrzewania w Twoim domu!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.