Kiedy wybrać folie grzewcze, a kiedy maty grzewcze lub grzejnik na podczerwień do ogrzewania domu?

Spis treści

Szukasz sposobu na szybkie ogrzanie łazienki, planujesz montaż ogrzewania podłogowego w salonie, a może potrzebujesz dodatkowego źródła ciepła w razie awarii pieca? W naszej ofercie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te potrzeby. Tylko… co wybrać: folię grzewczą, matę grzewczą czy grzejnik na podczerwień? Jeśli potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, sprawdź nasze porady!

Podstawowe różnice pomiędzy foliami, matami grzewczymi i grzejnikami na podczerwień

Tym, co łączy folie i maty grzewcze oraz grzejniki na podczerwień, jest sposób zasilania. Wszystkie te urządzenia potrzebują do działania prądu elektrycznego o standardowym napięciu – wystarczy podłączyć je do instalacji.

To, w jaki sposób energia elektryczna jest przetwarzana na ciepło, przebiega jednak różnie w przypadku każdego z tych systemów grzewczych. Zacznijmy od folii i mat – bo to właśnie one wydają się do siebie podobne i często są mylone przez klientów.

Folia grzewcza jest określana jako „elastyczny grzejnik”. To wykonane z masy aluminiowej urządzenie grzewcze, w którym za wytwarzanie ciepła odpowiadają grzałki zawierające węgiel. Ten element folii nagrzewa się pod wpływem energii elektrycznej i zaczyna wytwarzać promieniowanie podczerwone. Fale odczuwane przez człowieka jako ciepło przekazują energię do podłogi znajdującej się nad folią grzewczą, a stamtąd trafia ona do powietrza w pomieszczeniu.

W przypadku elektrycznych mat grzewczych podstawowym elementem są równomiernie rozmieszczone przewody grzejne. Gdy mata jest włączona, zamienia energię elektryczną w przewodach na energię cieplną. Wówczas ciepło może trafiać do najbliższego otoczenia.

Zarówno folie emitujące promieniowanie podczerwone, jak i maty grzewcze pozwalają na stworzenie w domu efektywnego systemu ogrzewania podłogowego. Zastosowanie grzejników na podczerwień jest zupełnie inne – to urządzenia, którymi można zastąpić tradycyjne grzejniki ścienne. Z foliami grzewczymi łączy je za to sposób wytwarzania ciepła. Znajdujące się w grzejniku elementy grzejne pod wpływem prądu wytwarzają fale podczerwone, które ogrzewają otoczenie.

Do jakich pomieszczeń wybrać folie grzewcze?

Folie grzewcze można montować pod dowolnym rodzajem podłóg drewnianych (panelami, deskami, parkietem), a także pod płytami gipsowo-kartonowymi na ścianach i sufitach. To całkowicie bezpieczne – folie rozgrzewają się do stosunkowo niskich temperatur, więc nie stanowią zagrożenia dla delikatnych materiałów.

Folie na podczerwień mogą Ci służyć zarówno jako główne, jak i jako dodatkowe źródło ciepła. Wszystko zależy od tego, na jakim fragmencie podłogi, ściany czy sufitu będą się znajdowały – w przypadku ogrzewania głównego powinno być to ok. 80% powierzchni.

Z ogrzewania na podczerwień korzystają nie tylko właściciele domów jednorodzinnych czy mieszkań. Taki system grzewczy z powodzeniem sprawdzi się także wtedy, gdy szukasz efektywnego rozwiązania dla biura, zakładu przemysłowego, obiektu użyteczności publicznej czy budynku gospodarczego.

Pamiętaj, że folie grzewcze układa się na posadzce. Warto się zdecydować na taki system ogrzewania na odpowiednio wczesnym etapie budowy lub gdy planujesz duży remont. W innym przypadku może okazać się to nieopłacalne i czasochłonne – montaż folii wiązałby się wówczas z wymianą zewnętrznej warstwy podłogi.

Kiedy zastosować maty grzewcze?

Jedną z różnic pomiędzy foliami a matami grzewczymi jest to, że te drugie urządzenia rozgrzewają się do wyższych temperatur. Oznacza to, że nie należy ich stosować tam, gdzie na podłodze znajdują się panele, deski czy parkiet. Rozgrzana mata mogłaby uszkodzić drewno.

Z powodzeniem możesz natomiast wykorzystać maty grzewcze w pomieszczeniach z płytkami ceramicznymi czy gresowymi. Z tego powodu jest to popularny sposób ogrzewania łazienek czy kuchni. Taki system sprawdzi się także w dużych obiektach, np. halach przemysłowych, magazynach czy szkołach (pod warunkiem że parametry urządzenia zostaną odpowiednio dobrane do wielkości pomieszczeń).

Maty grzewcze mogą być dodatkowym lub głównym źródłem ciepła – tu również, podobnie jak w przypadku folii grzewczych, obowiązuje zasada pokrycia 80% powierzchni podłogi w przypadku głównego systemu ogrzewania.

Gdzie najlepiej sprawdzi się grzejnik na podczerwień?

Zarówno folie, jak i maty grzewcze wymagają dostępu do wylewki betonowej. A co, jeśli nie masz takiej możliwości lub po prostu nie chcesz decydować się na poważny remont? W tej sytuacji doskonale sprawdzi się grzejnik na podczerwień. Jego montaż i podłączenie są wyjątkowo proste. Wystarczy, że przymocujesz grzejnik do ściany lub ustawisz go na specjalnych nóżkach (są dostępne wśród naszych akcesoriów), a następnie podłączysz do prądu. Prawda, że nie ma w tym nic skomplikowanego?

Grzejnik na podczerwień z powodzeniem poradzi sobie samodzielnie z ogrzewaniem niewielkich pomieszczeń. Możesz wykorzystać go także jako dodatkowe źródło ciepła i włączać np. wtedy, gdy piec lub kocioł dopiero zaczynają swoją pracę. Grzejnik rozgrzewa się znacznie szybciej i pomoże Ci zapewnić komfortową temperaturę w kilka chwil.

Wiesz już, który z produktów najlepiej ogrzeje Twój dom? Poznaj ofertę dla Ciebie – skontaktuj się z nami w sprawie indywidualnej wyceny. Jako doświadczony producent systemów grzewczych odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.