Jakie ogrzewanie będzie optymalne dla alergików?

Spis treści

Lekarz stwierdził alergię u Ciebie lub u któregoś z członków rodziny. Robisz wszystko, by wyeliminować szkodliwe alergeny z otoczenia: regularnie odkurzasz dom, pozbywasz się zbędnych poduszek, koców i innych tekstyliów, wymieniasz rośliny doniczkowe. Czy na Twojej liście powinno znaleźć się coś jeszcze?


Jeśli mimo wprowadzonych zmian objawy alergii nie ustępują, warto pójść dalej – nieoczywistą przyczyną może być Twój system ogrzewania. Czy folie lub grzejnik na podczerwień pomogą Ci rozwiązać problem? Sprawdź!

Dlaczego konwekcja to problem dla osób z alergią?

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego tradycyjne systemy ogrzewania mogą powodować nasilenie objawów alergii, warto przypomnieć sobie z lekcji fizyki, czym są ruchy konwekcyjne. To zjawisko polegające na unoszeniu się ciepłych mas powietrza – jest to wywołane ich mniejszą gęstością i wynika z naturalnego dążenia materii do wyrównania poziomu temperatur.


W większości przypadków konwekcja nie stanowi problemu dla osób znajdujących się w pomieszczeniu. Inaczej jest jednak w przypadku alergików. Pod wpływem ciepła porusza się nie tylko powietrze – w pokoju zaczynają swobodnie krążyć także drobinki kurzu i mikroorganizmy, np. grzyby. Oznacza to, że alergik jest w większym stopniu narażony na kontakt ze szkodzącymi mu substancjami.

Ogrzewanie podczerwienią a alergie – jakie korzyści przyniesie Ci taki system grzewczy?

Być może zdarzyło Ci się słyszeć, że ogrzewanie podczerwienią jest korzystnym rozwiązaniem dla alergików – ale co właściwie stoi za tym stwierdzeniem?


Przede wszystkim chodzi o sposób rozprzestrzenienia się ciepła w systemach wykorzystujących podczerwień. Inaczej niż w tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym ciepło jest absorbowane przez podłogę, ściany czy meble, a dopiero potem przedostaje się do powietrza.


Nie dochodzi więc do sytuacji, gdy w poszczególnych częściach pomieszczenia panują różne temperatury. Dzięki temu nie występują ruchy konwekcyjne powietrza – to dobra wiadomość dla alergików, ponieważ brak konwekcji oznacza mniej unoszących się roztoczy i innych drobnoustrojów.


To nie koniec korzyści, jakie zapewnia alergikom (i nie tylko!) ogrzewanie za pomocą folii na podczerwień. Taki system to także:

  • Większa wilgotność w pomieszczeniu – ogrzewanie podczerwienią nie wysusza powietrza, zatem łatwiej oddycha się alergikom czy osobom chorym na astmę. Wilgotne powietrze ogranicza kaszel i drapanie w gardle.
  • Brak zanieczyszczeń wydostających się z kotłowni – domownicy nie muszą zmagać się z drobinkami węgla, miału czy pelletu.
  • Brak zewnętrznych grzejników, w których wnętrzu gromadzi się kurz – cały system znajduje się pod podłogą.
  • Swobodna regulacja temperatury za pomocą nowoczesnych termostatów – dzięki temu unikniesz nagłych spadków temperatury. Warto wiedzieć, że u osób z astmą alergiczną może w takich sytuacjach wystąpić specyficzna reakcja określana jako alergia na zimno, objawiająca się dusznościami i kaszlem.
  • Ciepła podłoga – nie potrzebujesz dywanów i wykładzin, na których osadzają się drobnoustroje i kurz.

Jaką formę ogrzewania podczerwienią wybrać?

Alergicy (a także inne osoby, które chcą ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu w mieszkaniu) mają do wyboru dwa rozwiązania:

  • ogrzewanie podłogowe w formie folii grzewczych na podczerwień;
  • grzejniki na podczerwień w formie paneli montowanych na ścianie lub suficie.


Oba rodzaje wykorzystują tę samą technologię – w ich wnętrzu znajdują się grzałki węglowe, które pod wpływem energii elektrycznej rozgrzewają się i emitują promieniowanie podczerwone. Doskonale sprawdza się ono podczas ogrzewania domu. Dzięki temu, że podczerwień oddziałuje nie na powietrze, ale na znajdujące się w otoczeniu urządzeń grzewczych przedmioty, szybko i efektywnie zmienia ona temperaturę w całym pomieszczeniu.


Folie grzewcze i grzejniki na podczerwień odróżnia od siebie kwestia montażu. Jeśli zależy Ci na tym, by ograniczyć prace remontowe do minimum, wybierz grzejnik – wystarczy przymocować go do ściany i podłączyć do prądu.


Za pomocą folii grzewczych stworzysz natomiast system ogrzewania podłogowego. Pozwoli Ci to oszczędzić miejsce w pomieszczeniu – brak grzejników i innych urządzeń zewnętrznych zapewnią Ci swobodę podczas zagospodarowywania przestrzeni na ścianach. Zamontowane pod panelami czy parkietem folie dają także efekt ciepłej podłogi, po której przyjemnie chodzi się boso i w skarpetkach.

Czy ogrzewanie na podczerwień całkowicie rozwiąże Twoje problemy z alergią?

Zmiana systemu ogrzewania nie jest oczywiście lekarstwem na wszystkie problemy alergików. Żadne urządzenia grzewcze nie sprawią, że z pomieszczenia znikną szkodliwe mikroorganizmy i kurz. Konieczne jest także dbanie o czystość, regularne odkurzanie, unikanie dużej ilości tekstyliów w pomieszczeniu czy częste wietrzenie.


Warto jednak zrobić wszystko, by podnieść komfort życia osób z alergią. Zmiana systemu ogrzewania będzie dobrą okazją, by to zrobić. Jeśli budujesz nowy dom lub planujesz remont, pomyśl o ogrzewaniu podczerwienią – to najlepszy sposób, by ulżyć alergikom na co dzień!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.