Akcesoria, które ułatwią Ci montaż folii lub grzejnika na podczerwień

Spis treści

Nasze folie grzewcze na podczerwień projektujemy tak, aby były łatwe w montażu – nie tylko dla doświadczonych instalatorów, lecz także dla osób, które robią to po raz pierwszy. Chcesz zmniejszyć koszty remontu i zamontować folie pod podłogą samodzielnie? To jak najbardziej możliwe!

Zanim jednak przystąpisz do pracy, dobrze się do niej przygotuj. Zacznij od zakupów – sprawdź, jakich akcesoriów potrzebujesz do montażu folii grzewczych i upewnij się, że niczego Ci nie zabraknie.

Akcesoria do montażu folii na podczerwień – Twoja lista zakupów

Możesz od razu zacząć wybierać odpowiednie akcesoria montażowe, ale zakupy będą dla Ciebie łatwiejsze, gdy najpierw poznasz sposób montażu folii grzewczych. Układa się je jako jedną z warstw pod podłogą.

W pierwszej kolejności na betonowej wylewce powinien się znaleźć podkład termoizolacyjny, chroniący przed chłodem i wilgocią. Na nim umieszcza się folię grzewczą na podczerwień, a następnie układa się folię paroizolacyjną, która zabezpiecza cały system. Na tak przygotowanym podłożu możesz ułożyć podkład i panele podłogowe.

Podczas montażu trzeba też pamiętać o przygotowaniu instalacji elektrycznej zasilającej folie grzewcze. Konieczne jest wykonanie otworów w wylewce betonowej i umieszczenie w odpowiednich miejscach puszek instalacyjnych.

Czego będziesz potrzebować, aby wykonać te wszystkie prace? Na Twojej liście zakupów powinny się znaleźć:

  • Podkład termoizolacyjny – odpowiednio duży, by żadna część folii nie miała bezpośredniego kontaktu z podłożem. Podkłady z jednej strony chronią system grzewczy przed zimnem i wilgocią, z drugiej – odbijają ciepło i powodują, że promieniowanie podczerwone unosi się we właściwym kierunku.
  • Folia paroizolacyjna – jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona instalacji przed wilgocią. Ważne, by kupić folię o odpowiednio dużej powierzchni, pasującą do wielkości folii grzewczych.
  • Przewody elektryczne – będą potrzebne do podłączenia folii grzewczych, a także czujnika temperatury.
  • Puszki i peszle – te akcesoria pozwolą na ułożenie przewodów instalacyjnych w posadzce betonowej i ścianie. To, w jaki sposób będzie poprowadzona instalacja, zależy od wykonującego podłączenie elektryka – warto najpierw z nim ustalić, ile puszek i peszli będzie potrzebnych.
  • Konektory – tzw. przejściówki, umożliwiające podłączenie przewodów elektrycznych do folii grzewczej.
  • Taśma montażowa – wykorzystasz ją na kilku etapach prac. Służy do mocowania podkładu izolacyjnego, folii grzewczej i folii paroizolacyjnej. Podczas zakupu warto wybrać taśmę o podwyższonej odporności na ciepło – wówczas zyskasz pewność, że nie odklei się ona w trakcie użytkowania systemu grzewczego.
  • Taśma samowulkanizująca – jest nieodzownym elementem zabezpieczającym połączenia konektorów czy folii. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występuje podwyższona wilgotność.
  • Kleszcze zaciskowe – to niewielkie narzędzie pomoże Ci trwale połączyć folię grzewczą z konektorami.
  • Dziurkacz – przy jego użyciu wykonasz w folii otwory niezbędne do podłączenia konektorów oczkowych.

Obawiasz się wydatków? Nie martw się! Akcesoria do montażu folii na podczerwień są dość tanie, a niektóre z nich (np. kleszcze czy dziurkacz) możesz wykorzystywać wielokrotnie.

Czego potrzebujesz, by zamontować grzejnik na podczerwień?

W przypadku panelu grzewczego emitującego podczerwień nie potrzebujesz nawet listy zakupów – a jeśli ją przygotujesz, będzie wyjątkowo krótka.

Aby zamontować grzejnik na podczerwień, potrzebne są jedynie uchwyty montażowe dopasowane rozmiarem do otworów znajdujących się z tyłu panelu. Takie uchwyty mocuje się do ściany, a następnie umieszcza się na nich grzejnik. I to już koniec Twojej pracy – grzejnik wystarczy podłączyć do prądu i już możesz korzystać z wygodnego systemu ogrzewania w swoim domu.

A co z termostatem? To zasadne pytanie, bo niektóre modele grzejników nie są wyposażone w te urządzenia do kontrolowania temperatury. W przypadku naszych paneli grzewczych nie musisz jednak przejmować się ich zakupem. Termostaty są integralnym elementem grzejnika. W każdym zestawie znajduje się także pilot do ich obsługi.

Czy możesz zamontować system ogrzewania na podczerwień całkowicie samodzielnie?

Możliwość samodzielnego montażu zależy od rodzaju ogrzewania. Jeśli chodzi o grzejnik na podczerwień, nie ma w zasadzie żadnych przeszkód – nie musisz bowiem doprowadzać dodatkowych przewodów ani wykonywać innych prac elektrycznych. Panel grzewczy podłącza się po prostu do gniazdka elektrycznego.

W przypadku folii na podczerwień sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Prace takie jak montaż folii paroizolacyjnej, folii grzewczej i podkładu termoizolacyjnego możesz bez obaw wykonać samodzielnie. Prawdopodobnie poradzisz sobie z tym nawet bez doświadczenia – polega to wyłącznie na układaniu na sobie kolejnych warstw i przyklejaniu ich folią.

Wszystkie kwestie związane z rozprowadzeniem przewodów i podłączeniem konektorów lepiej jednak powierzyć elektrykowi. Chodzi tu nie tylko o przestrzeganie przepisów (takich prac nie powinny wykonywać osoby bez uprawnień), lecz także o Twoje bezpieczeństwo i prawidłowe działanie całej instalacji.

Wiesz już, jak poradzić sobie z montażem folii na podczerwień? Wybierz ten system ogrzewania do swojego domu!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.