O czym pamiętać, by prawidłowo zamontować matę grzewczą?

Spis treści

Błędy przy montażu mat grzewczych? To zdarza się nawet doświadczonym instalatorom. Przyczyną jest jednak nie sam system, ale brak aktualnej wiedzy i niekorzystanie z instrukcji. W Twoim przypadku wcale nie musi tak być – wystarczy, że zapoznasz się z podstawowymi zaleceniami i dobrze przygotujesz się do pracy. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas montażu mat grzewczych!

Zacznij od podstaw – wybór odpowiedniego miejsca na montaż elektrycznej maty grzewczej

Przyjemne dla stóp ogrzewanie podłogowe można zamontować zarówno pod płytkami, jak i pod panelami czy parkietem. Trzeba tu jednak wyraźnie zaznaczyć jedną kwestię – każda z tych podłóg wymaga zastosowania innego rodzaju ogrzewania.

Jeśli chcesz ogrzewać pokój, w którym na posadzce znajdują się panele, zamiast maty grzewczej wybierz folie na podczerwień. Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie wytwarzania ciepła – folie grzewcze emitują promieniowanie podczerwone, które nagrzewa obiekty w otoczeniu. Dzięki temu folia może działać w niższych temperaturach i jest bezpieczna dla drewna.

Elektryczne maty grzewcze możesz układać pod płytkami podłogowymi: ceramicznymi, gresowymi czy kamiennymi. Mata będzie oddawała im wytworzoną energię, co zapewni oczekiwany efekt w postaci przyjemnie ciepłej podłogi w łazience lub innym pomieszczeniu.

Jakiej instalacji potrzebujesz, by podłączyć matę grzewczą?

Poszczególne modele mat grzewczych różnią się poborem mocy – w zależności od potrzeb możesz wybrać urządzenia o mocy całkowitej od 150 do 2250 W. Niezależnie od mocy wszystkie maty są zasilane prądem o napięciu 230 V. Podłączysz je zatem do standardowej instalacji jednofazowej – nie musisz zmieniać jej na trójfazową.

Przed podłączeniem mat warto skontrolować stan instalacji, aby przekonać się, czy jest ona w stanie obsługiwać dodatkowe urządzenia elektryczne. Fachowiec bierze przy tym pod uwagę moc całego systemu grzewczego – sumy mocy wszystkich mat.

Pamiętaj również o tym, że instalacja z matami grzewczymi powinna być wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy, który ochroni ją na wypadek przeciążenia lub zwarcia.

Prawidłowy dobór powierzchni i mocy maty grzewczej

Powierzchnia i moc maty grzewczej to dwa podstawowe parametry. Jeśli dobierzesz je prawidłowo, mata będzie Ci efektywnie służyła jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.

Jeśli mata grzewcza ma być podstawowym systemem ogrzewania w pomieszczeniu, powinna pokrywać około 80% podłogi. Warto dokładnie to policzyć szczególnie w przypadku łazienki, gdzie na części posadzki (pod wanną, meblami i miejscami narażonymi na kontakt z wodą) nie należy jej układać. W przypadku ogrzewania dodatkowego możesz pokryć matami mniejszą powierzchnię, np. 50–60% podłogi.

Moc maty można obliczyć szacunkowo na podstawie następującej proporcji: na każdy 1 m2 powierzchni podłogi powinno przypadać około 100 W mocy. Mata o mocy 300 W. powinna Ci więc wystarczyć do ogrzania łazienki o powierzchni 3m2. Przy użyciu maty grzewczej o mocy 2250 W ogrzejesz pomieszczenie o powierzchni nawet powyżej 22 m2.

Jakich błędów unikać przy montażu elektrycznej maty grzewczej?

Prace związane z układaniem podkładu i folii oraz nakładaniem kleju elastycznego możesz wykonać samodzielnie, a z pomocy specjalisty (elektryka z uprawnieniami) skorzystać wyłącznie podczas doprowadzania przewodów i podłączania systemu.

Jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcją, wykonanie własnego systemu ogrzewania podłogowego uda Ci się nawet wtedy, gdy nie masz doświadczenia w tego typu pracach. Uważaj jednak na kilka błędów, które zdarza się popełniać nawet doświadczonym instalatorom:

  • Pomijanie etapu wykonywania projektu instalacji grzewczej. Nie chodzi tu o zaawansowane rysunki techniczne – taki projekt możesz wykonać nawet w zwykłym zeszycie w kratkę, a następnie nanieść go na projekt budynku. Na pewno przyda Ci się to podczas wykonywania prac, ale taka dokumentacja jest potrzebna z jeszcze jednego powodu. Posiadanie projektu instalacji grzewczej to wymóg gwarancyjny – bez dokumentu reklamacja może nie zostać uznana.
  • Montowanie mat grzewczych na całej powierzchni podłogi. Przede wszystkim jest to nieopłacalne – nie musisz pokrywać matami całej posadzki, by korzystać z efektywnego ogrzewania podłogowego. Układając maty na 80% powierzchni, zapewnisz sobie optymalną temperaturę przy niższych kosztach.
  • Układanie mat w niedozwolonych miejscach. Chodzi przede wszystkim o miejsca z ciężką zabudową, a także o takie, które są narażone na kontakt z wodą.
  • Przycinanie mat oraz układanie ich w taki sposób, że fragment jednej nachodzi na drugą. Na koniec zostawiliśmy najbardziej rażące (i niebezpieczne!) błędy, do jakich może dochodzić podczas montażu elektrycznych mat grzewczych. Docinanie ich do pożądanego rozmiaru jest zabronione – można docinać jedynie siatkę podkładową. Dzięki temu, że oferujemy szeroki wybór mat grzewczych w różnych rozmiarach, łatwo dopasujesz wielkość bez przycinania. Przewody grzewcze nie powinny się ze sobą stykać, dlatego unikaj umieszczania jednej maty na drugą. Zalecany odstęp od przewodów wynosi 8 cm.

Łatwy montaż to tylko jedna z zalet elektrycznych mat grzewczych. Chcesz poznać pozostałe? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać potrzebną wiedzę!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.