Jak folie grzewcze na podczerwień pomogą Ci w oszczędzaniu?

Spis treści

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności już na samym początku, a co potem? Dalej jest jeszcze lepiej! Jeśli zainwestujesz w wysokiej jakości folie grzewcze na podczerwień, Twoimi jedynymi wydatkami na ogrzewanie będą te związane z opłatami za prąd. Dowiedz się, dlaczego takie rozwiązanie się opłaca i na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz, by Twój system ogrzewania był maksymalnie energooszczędny.

Oszczędzaj już na starcie! Koszty zakupu i montażu folii grzewczych w porównaniu z innymi systemami

Czeka Cię wybór systemu ogrzewania do nowego lub remontowanego domu? To ważne, by przy podejmowaniu decyzji nie brać pod uwagę wyłącznie przyszłych rachunków za prąd lub inne media. Na wydatki związane z ogrzewaniem najlepiej spojrzeć całościowo.


Jak wygląda to w przypadku folii grzewczych na podczerwień? Niskie koszty zakupu materiałów i montażu to kluczowa przewaga w stosunku do innych systemów grzewczych. Zakup kotła czy pompy ciepła to obecnie wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych – a do tego trzeba doliczyć kwoty na dodatkowe elementy montażowe.


W przypadku folii grzewczych wydasz jedynie około kilkunastu tysięcy złotych (dokładna cena zależy od powierzchni domu). Nietrudno zauważyć, jak duża jest to różnica!



Jakie rachunki za prąd w przypadku ogrzewania na podczerwień?

To, ile energii elektrycznej będą potrzebowały folie grzewcze na ogrzanie Twojego domu, zależy od kilku czynników. Są to:

  • powierzchnia poszczególnych pomieszczeń;
  • temperatura, jaką chcesz utrzymywać we wnętrzu domu – niektóre osoby czują się komfortowo przy 19°C, inne potrzebują nawet 22°C;
  • stan techniczny budynku – termoizolacja, szczelność drzwi i okien, występowanie tzw. mostków termicznych, przez które ciepło wydostaje się na zewnątrz;
  • przeznaczenie folii grzewczej – to, czy wykorzystujesz ją jako ogrzewanie główne, czy dodatkowe;
  • moc folii grzewczej – im niższa, tym bardziej ekonomiczny jest cały system.


Aby rachunki za prąd były jak najniższe, warto postawić na wysokiej jakości folie grzewcze. Takie urządzenia są energooszczędne i skutecznie ogrzeją Twój dom przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.


A na jaki dokładnie koszt należy się przygotować? Przy obecnych cenach prądu comiesięczne zużycie energii elektrycznej przez folie grzewcze powinno kosztować około 100–120 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że są to jedynie orientacyjne dane, ponieważ, jak widzisz, koszty ogrzewania na podczerwień zależą od wielu kwestii.



Czy ogrzewanie na podczerwień wiąże się z dodatkowymi kosztami?

Jeśli korzystasz już z innego systemu ogrzewania, na pewno wiesz, że urządzenia grzewcze wymagają regularnych przeglądów, a niekiedy również napraw i serwisowania. Jeśli podsumujesz te wszystkie koszty, to na przestrzeni lat może uzbierać się z tego dość pokaźna suma.


W przypadku ogrzewania na podczerwień jest inaczej. Prawidłowo zamontowany system, w którym wykorzystasz sprawdzone folie grzewcze, będzie działał bezpiecznie i efektywnie przez wiele lat. W związku z tym, że w ogrzewaniu podczerwienią nie wykorzystuje się gazu ani innych paliw, system nie wymaga regularnych przeglądów dokonywanych przez uprawnione osoby. Jedynymi kosztami, jakie będziesz ponosić, będą więc te związane z rachunkami za energię elektryczną.



Co zrobić, by płacić mniej, a ogrzewanie nadal było efektywne?

To, ile energii będą zużywały folie grzewcze na podczerwień, by ogrzać pomieszczenia do pożądanej temperatury, zależy m.in. od tego, w jakim stanie jest cały budynek.


Systemy ogrzewania na podczerwień są wyposażone w termostaty. Oznacza to, że folia grzewcza będzie pracowała tak długo, dopóki we wnętrzu budynku nie zapanuje określona na termostacie temperatura. Jeśli okna i drzwi w Twoim domu okażą się nieszczelne, a ściany nie są odpowiednio zaizolowane, będzie to możliwe do osiągnięcia, ale większym kosztem. Folia grzewcza musi wtedy pracować dłużej i pochłonie więcej energii.


Jeśli chcesz, by ogrzewanie na podczerwień było naprawdę oszczędne, w pierwszej kolejności zadbaj o energooszczędność całego budynku. Przełoży się to bezpośrednio na niższe rachunki za energię elektryczną.


Duże znaczenie ma także dobór mocy folii grzewczych. Nie musisz decydować się na urządzenia o dużej mocy – nie przełoży się to na bardziej efektywne ogrzewanie, za to wygeneruje u Ciebie dodatkowe koszty za zużycie prądu. W warunkach domowych z powodzeniem sprawdzą się folie grzewcze o minimalnej mocy, 40–80 W/m2. Jeśli nie wiesz, jakiej folii na podczerwień potrzebujesz, najlepiej skorzystaj z pomocy specjalistów.


Jest jeszcze jeden sposób, by ograniczyć bieżące koszty ogrzewania podczerwienią niemal do zera. To fotowoltaika. Prąd wyprodukowany przez panele słoneczne możesz wykorzystać do zasilania systemu grzewczego dokładnie tak samo jak ten pochodzący z sieci. Z tą jednak różnicą, że będzie on darmowy, a jeśli zadbasz o odpowiednią moc i wyposażenie instalacji fotowoltaicznej – także łatwo dostępny o dowolnej porze dnia i nocy.


Oszczędne ogrzewanie? To możliwe, jeśli tylko dopasujesz swój system grzewczy do swoich potrzeb i warunków w domu. Aby tak się stało, skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.