Grzejnik na podczerwień – jak działa i gdzie się sprawdzi?

Spis treści

Ogrzewanie podczerwienią jest zdrowe, przyjazne dla ludzi i środowiska, a także efektywne. Nie zawsze możesz jednak pozwolić sobie na korzystanie ze wszystkich jego form. Montaż ogrzewania podłogowego nie będzie się opłacał, jeśli nie planujesz większego remontu. Czy jest to jednak przeszkoda dla korzystania z zalet podczerwieni? Poznaj łatwe w obsłudze i montażu rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdych warunkach – grzejniki na podczerwień.

W jaki sposób grzejnik na podczerwień ogrzewa pomieszczenie?

Z zewnątrz grzejnik na podczerwień wygląda bardzo podobnie do nowoczesnych grzejników centralnego ogrzewania. To płaski panel, pełniący często również funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu.


Jeśli jednak zajrzeć do wnętrza urządzenia, okazuje się, że jego budowa i sposób działania są nieco inne niż w przypadku tradycyjnych grzejników elektrycznych. W grzejnikach na podczerwień ciepło także jest wytwarzane pod wpływem energii elektrycznej. Grzałki z kwarcu, grafitu lub stopów wolframu po rozgrzaniu do odpowiedniej temperatury zaczynają emitować promieniowanie podczerwone – i to właśnie jest główna różnica w porównaniu z grzejnikami CO.


Promieniowanie podczerwone jest jedną ze składowych promieniowania słonecznego. To ono sprawia, że stojąc w słońcu, odczuwamy przyjemne ciepło. Tę właściwość podczerwieni wykorzystują grzejniki do ogrzewania pomieszczeń. I, co najważniejsze, nie nagrzewają one powietrza, ale znajdujące się w otoczeniu przedmioty, dzięki czemu nie generują strat ciepła. Elementy otoczenia – podłogi, ściany, meble i inne części wyposażenia – oddają następnie ciepło do otoczenia.

Kiedy grzejnik na podczerwień, a kiedy folie grzewcze?

Zalety podczerwieni można wykorzystać w różnych systemach ogrzewania – nie tylko grzejnikach, ale także w foliach grzewczych. W przypadku ogrzewania podłogowego na podczerwień przeszkodą może jednak być bardziej skomplikowany montaż. Folie układa się pod płytkami podłogowymi i panelami. Dlatego najlepiej zdecydować się na taki system ogrzewania przy okazji prac wykończeniowych w nowym budynku lub większego remontu.


Nie planujesz poważnych zmian w swoim domu lub mieszkaniu? To nie musi być przeszkodą dla korzystania z ogrzewania podczerwienią. W takich przypadkach doskonale sprawdzi się grzejnik na podczerwień. W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników CO nie wymaga on podłączania do sieci ciepłowniczej, doprowadzania rur z ciepłą wodą czy kucia w ścianach. Możesz go podłączyć w każdych warunkach.

Sprawdź, jak łatwo montuje się grzejnik na podczerwień

Grzejniki na podczerwień mają najczęściej kwadratowy lub prostokątny kształt. Różnią się natomiast rozmiarami. Im większy panel, tym więcej energii cieplnej będzie wytwarzał. Ograniczeniem może być natomiast dostępna powierzchnia na ścianie – pamiętaj, by to uwzględnić, gdy wybierasz grzejnik do swojego domu.


Do montażu grzejnika na ścianie będziesz potrzebować jedynie podstawowych narzędzi. W pierwszej kolejności należy przymocować do ściany specjalne profile. Dokładnie zmierz grzejnik i ścianę, aby zawiesić urządzenie na odpowiedniej wysokości. Następnie na profilach umieszcza się grzejnik i podłącza go do źródła prądu – czyli do zwykłego gniazdka elektrycznego w ścianie.


Nieodłącznym elementem grzejnika na podczerwień jest termostat. To urządzenie, za pomocą którego możesz swobodnie regulować temperaturę w pomieszczeniu. Termostaty mają także wbudowane automatyczne funkcje, dzięki którym nie musisz obsługiwać ich ręcznie.

Czy grzejnik na podczerwień to rozwiązanie, które sprawdzi się tylko w domu?

Grzejniki na podczerwień są wydajne, łatwe w montażu i nie przyczyniają się do emisji spalin. Ze względu na dużą estetykę wykonania mogą stanowić efektowną dekorację pomieszczenia. Wszystkie te zalety możesz wykorzystać nie tylko w domu czy mieszkaniu.


Grzejniki na podczerwień są wykorzystywane również w biurach, szkołach i przedszkolach, a także obiektach handlowych. Mają uniwersalne zastosowanie, aby jednak były skuteczne, warto pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy do wielkości pomieszczenia. Grzejnik może być zarówno głównym, jak i dodatkowym źródłem ciepła – w tym drugim przypadku możesz go wykorzystywać np. w szczególnie chłodne dni.


W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się grzejniki emitujące dalekie fale podczerwone. Dzięki nim pomieszczenie rozgrzewa się stopniowo i równomiernie. Grzejniki na podczerwień daleką najlepiej nadają się do pracy ciągłej.


W magazynach, budynkach przemysłowych, gospodarczych i innych obiektach o dużej powierzchni często wykorzystuje się grzejniki emitujące fale podczerwone o średnim i krótkim zakresie. Są to urządzenia o dużej mocy znamionowej, rozgrzewające się do bardzo wysokich temperatur – nawet kilku tysięcy stopni. Dzięki temu są w stanie ogrzać większe powierzchnie.


Wiesz już, że grzejnik na podczerwień zapewni Ci zdrowe powietrze i optymalną temperaturę. Chcesz poznać więcej zalet tego systemu ogrzewania? Skontaktuj się z nami. Jako doświadczony producent systemów grzewczych powiemy Ci więcej na temat podczerwieni w Twoim domu!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.