Folie grzewcze – najczęściej zadawane pytania

Spis treści

Myślisz o zamontowaniu w swoim domu ogrzewania na podczerwień, ale masz wiele pytań o działanie takiego systemu? Dzisiaj odpowiadamy na te, które najczęściej zadają nasi klienci – mamy nadzieję, że znajdziesz tam potrzebną pomoc. Przekonaj się, że folie grzewcze to bezpieczny, efektywny i wygodny system ogrzewania!

Jak działają folie grzewcze na podczerwień?

Folie grzewcze emitujące podczerwień są wyposażone w specjalne grzałki węglowe zawierające grafit. Pod wpływem energii elektrycznej grzałki nagrzewają się i zaczynają oddawać ciepło do otoczenia. To właśnie promieniowanie podczerwone, które ogrzewa podłogę, meble i inne przedmioty w pobliżu folii. Ciepło jest następnie przekazywane do powietrza, dzięki czemu całe pomieszczenie jest równomiernie nagrzane.

Jak zasilane są folie grzewcze?

Do zasilania folii grzewczych potrzebny jest jedynie standardowy prąd z instalacji elektrycznej w budynku. Aby obniżyć koszty ogrzewania, można zastosować energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne.

Czy promieniowanie podczerwone jest bezpieczne?

Promieniowanie podczerwone emitowane przez folie grzewcze to dokładnie ten sam rodzaj promieniowania, jaki dociera do nas ze słońca. Jest nie tylko całkowicie bezpieczne, ale także korzystne dla zdrowia – w medycynie stosuje się je np. do łagodzenia stanów zapalnych. Ogrzewanie podczerwienią to doskonałe rozwiązanie dla alergików. Ze względu na to, że ogrzane powietrze nie unosi się, w pomieszczeniu nie krąży kurz i inne alergeny.

Czy folie grzewcze można montować pod panelami podłogowymi?

Tak, folia grzewcza może być montowana pod panelami podłogowymi, parkietem lub deskami. Nie rozgrzewa się do wysokich temperatur, dzięki czemu jest bezpieczna dla drewna.

Czy folie grzewcze na podczerwień można montować pod płytkami ceramicznymi?

Ogrzewanie na podczerwień jest przeznaczone do montażu pod podłogami pływającymi, z paneli lub desek. Jeśli chcesz stworzyć system ogrzewania podłogowego pod płytkami, skorzystaj z innego naszego rozwiązania – elektrycznych mat grzewczych.

Czy folie grzewcze można montować wyłącznie na podłodze?

Folie emitujące podczerwień możesz zamontować również pod płytami gipsowo-kartonowymi na suficie lub ścianach. Taki system może służyć jako ogrzewanie główne lub dodatkowe.

Jaka powinna być moc folii grzewczych?

Moce poszczególnych modeli folii grzewczych wynoszą od 80 do 220 W/m2. W warunkach domowych wystarczą najczęściej folie o mocy 80 W/m2. Im wyższa moc, tym wyższa temperatura, do której rozgrzewają się urządzenia, a to może działać niekorzystnie na panele podłogowe. Zamiast wyższej mocy lepiej zdecydować się na pokrycie foliami grzewczymi większej powierzchni podłogi – dzięki temu pomieszczenie będzie ogrzewane efektywnie i bezpiecznie.

Jaka powierzchnia podłogi powinna być pokryta folią grzewczą?

Jeśli folie grzewcze na podczerwień mają być głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu, powinny znajdować się na około 80% powierzchni podłogi. Przy planowaniu rozmieszczenia folii należy uwzględnić miejsca, w których nie powinno się ich montować – pod meblami i innymi przedmiotami umieszczonymi na stałe na posadzce.

Czy ogrzewanie na podczerwień można zamontować samodzielnie?

Większość prac związanych z montażem folii grzewczych i przygotowaniem posadzki można wykonać samodzielnie. Układanie folii grzewczych oraz dodatkowych elementów – podkładu termoizolacyjnego i folii paroizolacyjnej – jest łatwe nawet dla niedoświadczonych osób. Pomoc elektryka z uprawnieniami konieczna jest jedynie podczas podłączania folii do instalacji elektrycznej.

W jaki sposób steruje się pracą folii grzewczych?

Do sterowania ogrzewaniem podłogowym wykorzystującym folie grzewcze służą specjalne termostaty. To urządzenia, które dostosowują pracę folii w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Jeśli jest ona zgodna z tym, co ustawił użytkownik, termostat wyłącza ogrzewanie. Jeżeli w pomieszczeniu robi się zbyt zimno, termostat ponownie wymusza działanie folii grzewczych. Dzięki temu użytkownik nie musi samodzielnie włączać i wyłączać ogrzewania.

Czy ogrzewanie podczerwienią jest odpowiednie tylko dla budynków mieszkalnych?

Folie grzewcze na podczerwień możesz wykorzystać także w innych budynkach. W ten sposób ogrzewa się przestrzenie biurowe, szkoły, przedszkola, obiekty użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, a nawet pomieszczenia dla zwierząt w gospodarstwach rolnych.

Czy folie grzewcze można zamontować w mieszkaniu w bloku?

Tak, z ogrzewania na podczerwień można korzystać również w bloku. Folie grzewcze najlepiej zamontować podczas remontu i wymiany paneli podłogowych. Można je wykorzystać np. jako ogrzewanie dodatkowe, uzupełniające pracę grzejników CO.

Czy ogrzewanie podczerwienią jest energooszczędne?

Folie grzewcze nagrzewają się szybko i przekazują ciepło do otoczenia przy stosunkowo niskich temperaturach. Dzięki temu mogą działać przy niewielkim poborze mocy. Są znacznie bardziej energooszczędne niż inne rodzaje ogrzewania elektrycznego. Na zużycie energii wpływa także stan budynku – jeśli ściany są dobrze zaizolowane, a okna i drzwi szczelne, folie będą ogrzewały pomieszczenie skuteczniej przy niższej mocy.

Masz dodatkowe pytania, które utrudniają Ci podjęcie decyzji o montażu ogrzewania na podczerwień? Skontaktuj się z nami, a pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.