Spis treści
- CZY DOM PASYWNY W OGÓLE POTRZEBUJE OGRZEWANIA?
- JAKI SYSTEM OGRZEWANIA SPRAWDZI SIĘ W DOMU NISKOEMISYJNYM?
- JAKIE SĄ ZALETY OGRZEWANIA PODCZERWIENIĄ W DOMU PASYWNYM?
- CZY OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ JEST ODPOWIEDNIE DO DOMU ZEROENERGETYCZNEGO?
- BUDUJESZ DOM PASYWNY? SPRAWDŹ, POD JAKIMI MATERIAŁAMI MOŻESZ ZAMONTOWAĆ FOLIE NA PODCZERWIEŃ
Budowa domu, który nie będzie emitował ani grama dwutlenku węgla jest już możliwa. To przynosi nieocenione korzyści środowisku – co jednak z mieszkańcami takiego budynku? Czy wymóg zeroemisyjności oznacza, że domu nie można w żaden sposób ogrzewać? Nie musisz rezygnować z własnego komfortu w trosce o środowisko. Poznaj doskonałe rozwiązanie dla domów pasywnych – ogrzewanie podczerwienią.
CZY DOM PASYWNY W OGÓLE POTRZEBUJE OGRZEWANIA?
Domy pasywne są budowane tak, by były maksymalnie szczelne. Pozwala to zatrzymywać energię cieplną w ich wnętrzu. O takich domach mówi się czasem, że są niskoenergetyczne, co oznacza, że potrzeba jedynie niewielkiej ilości energii do ich ogrzania.
Czy należy rozumieć przez to, że domy pasywne w ogóle nie potrzebują dodatkowego ogrzewania? Rzeczywiście, rzadko znajduje się w nich typowe instalacje grzewcze, wykorzystujące kotły gazowe czy na inne rodzaje paliw. Jest to z jednej strony niepotrzebne, z drugiej – opalanie pelletem czy innym paliwem byłoby zaprzeczeniem idei domu ekologicznego.
Nie oznacza to jednak, że dom pasywny nie jest w żaden sposób ogrzewany. Przez część roku można wykorzystywać energię cieplną pozyskiwaną z odprowadzanego przez wentylację powietrza. Gdy jednak to nie wystarczy, warto zastosować dodatkowy system ogrzewania.
JAKI SYSTEM OGRZEWANIA SPRAWDZI SIĘ W DOMU NISKOEMISYJNYM?
Zdecydowanie taki, który nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji! Dodatkowo ważne jest, by do działania nie potrzebował nieodnawialnych surowców, takich jak gaz czy paliwa stałe.
W przypadku domu pasywnego na wstępie można zatem wykluczyć ogrzewanie gazowe czy za pomocą kotła na pellet. Ekologicznym rozwiązaniem dla takiego budynku jest pompa ciepła, korzystająca z odnawialnego źródła, jakim jest ciepło z powietrza lub gruntu. W przypadku takiego źródła ciepła trzeba się jednak liczyć z wysokimi kosztami inwestycyjnymi na początku.
Jaka jest alternatywa dla pompy ciepła? To ogrzewanie podczerwienią za pomocą montowanych na podłodze folii grzewczych. Taki system można wykorzystać jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.
JAKIE SĄ ZALETY OGRZEWANIA PODCZERWIENIĄ W DOMU PASYWNYM?
Jest kilka powodów, dla których ogrzewanie za pomocą folii na podczerwień jest doskonałym wyborem dla domów pasywnych:
- takie budynki są wykonane w technologiach zapewniających doskonałą izolację termiczną – dzięki temu wystarczy niewielka ilość ciepła, by ogrzać wnętrze;
- ogrzewanie podczerwienią jest ekologiczne – nie powoduje emisji dwutlenku węgla, nie zużywa paliw kopalnych;
- w systemach ogrzewania na podczerwień można wykorzystać nowoczesne termostaty ze sterownikami, które zapewnią optymalne zużycie energii i niskie koszty;
- folie grzewcze wraz z akcesoriami są znacznie tańsze w zakupie i montażu od innych urządzeń (pieców, kotłów, pomp ciepła) – w przypadku domów pasywnych ma to szczególne znaczenie ze względu na stosunkowo wysokie koszty ich budowy;
- zdrowe powietrze w domu – ogrzewanie na podczerwień ogranicza ruchy konwekcyjne powietrza, co zapobiega rozprzestrzenianiu się kurzu i alergenów, zapewnia także optymalną wilgotność.
CZY OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ JEST ODPOWIEDNIE DO DOMU ZEROENERGETYCZNEGO?
W przypadku domów pasywnych można mówić o trzech rodzajach budynków:
- domach niskoemisyjnych, spełniających szereg wymagań dotyczących bryły budynku, liczby i usytuowania okien, a także zapotrzebowania na energię pierwotną i elektryczną (powinno być nie większe niż 120 kWh/m2/rok) oraz zapotrzebowania na ciepło (do 15 kWh/m2/rok);
- domach zeroemisyjnych, czyli takich, w których żadne z zainstalowanych urządzeń nie emituje dwutlenku węgla;
- domach zeroenergetycznych – takich, które dodatkowo nie korzystają ze źródeł energii emitujących dwutlenek węgla.
Ogrzewanie za pomocą folii na podczerwień jest odpowiednie dla wszystkich typów domów pasywnych – także tego ostatniego, dla którego obowiązują najbardziej rygorystyczne wymagania. Warunkiem jest jedynie zapewnienie „czystej” energii ze źródeł odnawialnych do zasilania folii grzewczych.
Można to osiągnąć poprzez połączenie ogrzewania na podczerwień z fotowoltaiką. Dzięki dostarczaniu do systemu ogrzewania energii wyprodukowanej z paneli fotowoltaicznych na żadnym etapie procesu nie jest emitowany dwutlenek węgla.
BUDUJESZ DOM PASYWNY? SPRAWDŹ, POD JAKIMI MATERIAŁAMI MOŻESZ ZAMONTOWAĆ FOLIE NA PODCZERWIEŃ
Montaż ogrzewania na podczerwień najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu pasywnego. Folie grzewcze układa się bezpośrednio na wylewce, a następnie przykrywa kolejnymi warstwami. Jeśli zrobisz to w odpowiednim momencie, gdy podłoga nie jest jeszcze pokryta deskami czy panelami, montaż i podłączenie całego systemu ogrzewania będą kosztowały Cię niewiele wysiłku.
Folie grzewcze, w odróżnieniu od wodnego ogrzewania podłogowego, nie rozgrzewają się do wysokich temperatur. Dzięki temu są bezpieczne dla drewna. Możesz bez obaw zamontować je pod panelami, deskami czy parkietem. Folie na podczerwień dobrze sprawdzają się także jako dodatkowe źródło ciepła zamocowane na suficie lub ścianie.
Budujesz dom pasywny? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać produkty, które zapewnią Ci jak najniższe zużycie energii!