Spis treści
- RÓŻNICA W KOSZTACH MIĘDZY OGRZEWANIEM PODCZERWIENIĄ A OGRZEWANIEM TRADYCYJNYM
- W JAKICH BUDYNKACH OGRZEWANIE ZA POMOCĄ FOLII NA PODCZERWIEŃ OPŁACA SIĘ NAJBARDZIEJ?
- OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ I FOTOWOLTAIKA – TO DOSKONAŁE POŁĄCZENIE!
- SKORZYSTAJ Z ULGI TERMOMODERNIZACYJNEJ I DOTACJI W PROGRAMIE „CZYSTE POWIETRZE”
Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.
RÓŻNICA W KOSZTACH MIĘDZY OGRZEWANIEM PODCZERWIENIĄ A OGRZEWANIEM TRADYCYJNYM
Aby rzetelnie porównać koszty ogrzewania na podczerwień z kosztami tradycyjnych systemów ogrzewania, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Wydatki na ogrzewanie to nie tylko płacenie comiesięcznych rachunków za prąd, gaz czy paliwa stałe. Ważne są przede wszystkim koszty, jakie trzeba ponieść na start.
W przypadku kotłów i pieców, a także pomp ciepła ceny bywają zaporowe. Łączny koszt montażu, zakupu sprzętu i akcesoriów może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak wyglądają koszty w przypadku instalacji folii grzewczych? Dla standardowego domu o powierzchni do stu kilkudziesięciu metrów kwadratowych całość powinna zamknąć się w kwocie kilkunastu tysięcy.
Jeśli chodzi o wysokość miesięcznych opłat, to w przypadku ogrzewania na podczerwień są one porównywalne z tym, ile płacą osoby korzystające z tradycyjnych pieców czy kotłów. Różnica leży gdzie indziej – dzięki korzystaniu z folii grzewczych możesz uniknąć kosztów związanych z serwisowaniem, naprawami czy wymianą części. Prawidłowo zamontowany system wykorzystujący podczerwień działa bezawaryjnie nawet przez kilkadziesiąt lat. Przy ogrzewaniu na podczerwień nie ma także konieczności przeprowadzania rocznych przeglądów, tak jak ma to miejsce przy instalacjach gazowych czy na paliwa stałe.
W JAKICH BUDYNKACH OGRZEWANIE ZA POMOCĄ FOLII NA PODCZERWIEŃ OPŁACA SIĘ NAJBARDZIEJ?
To, ile zapłacisz za prąd potrzebny do zasilania folii grzewczych, zależy w dużym stopniu od stanu budynku. Działa to podobnie jak w przypadku innych systemów ogrzewania – szczelne okna i odpowiednio zaizolowane ściany to podstawa efektywności energetycznej. Jeśli powietrze będzie uciekało przez nieszczelności, to dom będzie wychłodzony – nawet jeśli właściwie dobierzesz moc instalacji grzewczej i zadbasz o to, by folie znajdowały się pod podłogą każdego z pomieszczeń. W wyniku tego zapłacisz więcej za utrzymanie optymalnej temperatury.
Jeśli myślisz o zainstalowaniu w swoim domu ogrzewania na podczerwień, warto w pierwszej kolejności przeprowadzić badanie termowizyjne budynku. W ten sposób uzyskasz informacje o miejscach, które należy uszczelnić, aby zapobiec wydostawaniu się ciepłego powietrza na zewnątrz. Osoby, które mieszkają w starym budownictwie, mogą zainwestować w termomodernizację i wymianę okien. Wówczas folie grzewcze będą mogły zużywać znacznie mniej energii elektrycznej, co przełoży się na wysokość rachunków za prąd.
OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ I FOTOWOLTAIKA – TO DOSKONAŁE POŁĄCZENIE!
Podwyżki cen prądu mogą niepokoić osoby, które rozważają montaż folii grzewczych na podczerwień. Taki system ogrzewania jest zdrowy, oszczędny i efektywny, ale nie jest całkowicie samowystarczalny – do działania potrzebuje energii elektrycznej. Czy można ograniczyć związane z tym koszty?
Mamy rozwiązanie tego problemu – to panele fotowoltaiczne! Odpowiednio zaprojektowana instalacja jest w stanie zbilansować zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną, w tym na tę potrzebną do obsługi folii grzewczych. W ten sposób możesz stworzyć całkowicie samowystarczalny system i uniezależnić się od dostaw z zewnątrz.
Na tę kwestię warto spojrzeć szerzej. Połączenie fotowoltaiki i ogrzewania za pomocą podczerwieni to pierwszy krok w stronę domu pasywnego, czyli takiego, który ma minimalne zapotrzebowanie na energię elektryczną dostarczaną z zewnątrz. Wiąże się z tym wiele długofalowych korzyści – w ten sposób możesz żyć nie tylko bardziej ekologicznie, ale także oszczędniej.
SKORZYSTAJ Z ULGI TERMOMODERNIZACYJNEJ I DOTACJI W PROGRAMIE „CZYSTE POWIETRZE”
Czy wiesz, że możesz zmniejszyć koszty związane z montażem nowego źródła ciepła w swoim domu dzięki rządowym programom? Jeśli chcesz ocieplić budynek i poprawić jego efektywność energetyczną, warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W ten sposób możesz odliczyć od podatku nawet 53 tys. zł (kwotę można rozłożyć na maksymalnie 6 lat).
Osoby, które mają w swoim domu wysokoemisyjne źródło ciepła (np. piec starego typu), mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”. Jedną z opcji jest wymiana takiego źródła na ogrzewanie elektryczne – obejmuje to także ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Dodatkowo z dotacji można skorzystać w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych, które będą zasilały system ogrzewania na podczerwień. W podstawowej wersji programu „Czyste powietrze” możesz otrzymać do 30 tys. zł zwrotu kosztów.
Chcesz, by ogrzewanie w Twoim domu było w pełni efektywne, a do tego oszczędne? Nasi eksperci pomogą Ci zaprojektować instalację odpowiednią do warunków w budynku i Twojego zapotrzebowania. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!