Spis treści
- OGRZEWANIE SUFITOWE CZY PROMIENNIK PODCZERWIENI? CO SPRAWDZI SIĘ LEPIEJ W TWOIM PRZYPADKU?
- JAK DZIAŁA OGRZEWANIE SUFITOWE NA PODCZERWIEŃ?
- POD JAKIMI MATERIAŁAMI MOŻNA ZAMONTOWAĆ FOLIE GRZEWCZE NA PODCZERWIEŃ?
- JAKIE SĄ ZALETY OGRZEWANIA SUFITOWEGO ZA POMOCĄ PODCZERWIENI?
- W JAKICH POMIESZCZENIACH MOŻESZ ZAMONTOWAĆ FOLIE GRZEWCZE W SUFICIE?
Ogrzewanie podłogowe to doskonałe rozwiązanie dla Twojego domu. Montaż ogrzewania sufitowego może przynieść Ci jednak zupełnie inne korzyści – zwłaszcza gdy wykorzystasz folie emitujące korzystne dla zdrowia fale podczerwone. Dowiedz się, jak wygląda montaż ogrzewania sufitowego na podczerwień i czy możesz w ten sposób wykorzystać folie grzewcze w swoim budynku.
OGRZEWANIE SUFITOWE CZY PROMIENNIK PODCZERWIENI? CO SPRAWDZI SIĘ LEPIEJ W TWOIM PRZYPADKU?
Najprostszym sposobem na stworzenie systemu ogrzewania sufitowego jest montaż promiennika podczerwieni. Takie urządzenie nie wymaga kucia w ścianie ani innych skomplikowanych prac. Jest to rodzaj mocowanego do sufitu grzejnika, który poprzez emisję podczerwieni nagrzewa znajdujące się w otoczeniu elementy.
Folie grzewcze na podczerwień mają jednak kilka ważnych zalet, których brakuje promiennikom podczerwieni. Dzięki temu, że pokrywają większą powierzchnię sufitu, zapewniają bardziej równomierne rozchodzenie się ciepła. To również jego efektywne i energooszczędne źródło. Folie rozgrzewają się do stosunkowo niewielkiej temperatury, przez co pobierają mniej energii elektrycznej niż grzejniki na podczerwień.
Skontaktuj się z ekspertami od folii grzewczej
JAK DZIAŁA OGRZEWANIE SUFITOWE NA PODCZERWIEŃ?
Zastanawiasz się, czy ogrzewanie powietrza pod sufitem zapewni Ci komfort termiczny, gdy będziesz przebywać w pomieszczeniu? Aby się o tym przekonać, trzeba pamiętać o tym, że w przypadku folii grzewczych powietrze jest ogrzewane inaczej niż przy innych systemach ogrzewania.
Emitowana przez folie daleka podczerwień powoduje nagrzewanie się elementów znajdujących się w otoczeniu. W przypadku ogrzewania sufitowego będą to płyty gipsowo-kartonowe, w których zamontowane są folie, ale także, w mniejszym stopniu, ściany. Dopiero po nagrzaniu tych elementów pomieszczenia ciepło jest przekazywane dalej, do powietrza.
Dzięki temu całe wnętrze jest rozgrzewane równomiernie, bez udziału ruchów konwekcyjnych (czyli unoszenia się ciepłego powietrza). I choć, inaczej niż w przypadku folii na podczerwień montowanych pod panelami, nie osiągniesz w ten sposób efektu ciepłej podłogi, to możesz nadal cieszyć się komfortem cieplnym i zdrowym powietrzem.
POD JAKIMI MATERIAŁAMI MOŻNA ZAMONTOWAĆ FOLIE GRZEWCZE NA PODCZERWIEŃ?
Folie grzewcze wymagają szczególnych warunków. Inaczej niż w przypadku ogrzewania wodnego, nie montuje się ich w technologii mokrej, czyli w warstwie tynku czy w stropie. Ogrzewanie na podczerwień można zamontować wyłącznie w suficie podwieszanym, obudowanym płytami gipsowo-kartonowymi. Od stropu folia powinna być oddzielona warstwą wełny mineralnej. Z kolei od strony płyty g-k musi chronić ją folia paroizolacyjna, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci.
Tylko tak zamontowana folia grzewcza wykorzystywana w ogrzewaniu sufitowym zapewni bezpieczne i równomierne rozchodzenie się ciepła.
JAKIE SĄ ZALETY OGRZEWANIA SUFITOWEGO ZA POMOCĄ PODCZERWIENI?
W przypadku folii grzewczych montowanych w suficie do ogólnych zalet ogrzewania podczerwienią należą m.in.:
- korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców i użytkowników budynku;
- brak dodatkowych kosztów eksploatacyjnych oraz konieczności serwisowania mat i wykonywania przeglądów;
- uniwersalne zastosowanie folii, w pomieszczeniach różnej wielkości i o różnym przeznaczeniu.
Dzięki wykorzystaniu folii na podczerwień i montażu jej w suficie możesz liczyć na następujące korzyści:
- optymalne wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu i łatwą aranżację wnętrza – nie potrzebujesz dodatkowego miejsca na grzejniki;
- efektywne ogrzewanie bez przeszkód w postaci mebli i innych przedmiotów (tak jak ma to miejsce przy ogrzewaniu podłogowym);
- równomierne, stopniowe nagrzewanie się sufitu i pomieszczenia – dzięki temu po osiągnięciu przez sufit określonej temperatury można zmniejszyć moc grzania i obniżyć koszty.
W JAKICH POMIESZCZENIACH MOŻESZ ZAMONTOWAĆ FOLIE GRZEWCZE W SUFICIE?
Ogrzewanie sufitowe za pomocą podczerwieni to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w obiektach przemysłowych, szkołach i przedszkolach, budynkach gospodarczych itp. To system łatwy w montażu, wymagający jednak przeprowadzenia pewnych inwazyjnych prac: montażu płyt gipsowo-kartonowych i podłączenia przewodów do instalacji elektrycznej. Z tego powodu najlepszym momentem na wykonanie systemu ogrzewania podczerwienią są albo prace wykończeniowe w nowym budynku, albo generalny remont.
Folie grzewczą sufitową możesz wykorzystać nie tylko jako dodatkowy system ogrzewania. Jeśli budynek jest położony w miejscu, do którego nie dociera gaz czy miejska sieć ciepłownicza, folie grzewcze sprawdzą się także jako główne źródło ciepła. Do działania potrzebują jedynie prądu elektrycznego. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię można je wykorzystywać także w przypadku starszych instalacji.
Myślisz o montażu ogrzewania sufitowego na podczerwień w swoim domu lub mieszkaniu i chcesz poznać szczegóły takiego rozwiązania? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać porady w kwestii zakupu i dalszych prac!