Jakie korzyści dla zdrowia przyniesie Ci ogrzewanie domu podczerwienią?

Spis treści

Gdy wybierasz ogrzewanie dla swojego domu, zwróć uwagę nie tylko na jego efektywność i koszty. Wybrany system będzie towarzyszył Twojej rodzinie przez wiele lat. Warto więc zadbać o to, by był w pełni bezpieczny dla zdrowia domowników. Dowiedz się, jak ogrzewanie za pomocą folii na podczerwień pomoże Ci w utrzymaniu zdrowej atmosfery w domu!

CZYM JEST PODCZERWIEŃ WYKORZYSTYWANA DO OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ?

Z punktu widzenia fizyki podczerwień jest rodzajem fal elektromagnetycznych. Oczywiście nie takich, jakie emituje radio czy kuchenka mikrofalowa – pochodzenie promieniowania podczerwonego jest całkowicie naturalne. Fale podczerwone są rodzajem promieniowania niewidzialnego. Ludzki organizm odczuwa je jako przyjemne ciepło.

Właściwości promieniowania podczerwonego znane są od wielu lat, jednak dopiero od niedawna wykorzystuje się je do ogrzewania pomieszczeń. Jak działa system ogrzewania oparty na foliach grzewczych? Zasilane prądem folie są wyposażone w specjalne grzałki, które nagrzewają się i emitują fale podczerwone do otoczenia. Pod ich wpływem nagrzewają się znajdujące się w pobliżu przedmioty, a następnie ciepło przechodzi do powietrza w całym pomieszczeniu.

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ A ZDROWIE

Podczerwień wykorzystuje się w wielu dziedzinach medycyny. Ten rodzaj promieniowania jest pomocny w leczeniu urazów kończyn, bólów mięśni czy schorzeń stawów. Korzystny wpływ podczerwieni na ludzki organizm jest znany już od dawna. Wiemy, że takie promieniowanie jest w stanie miejscowo zmniejszyć bolesność, poprawić krążenie i przyspieszyć usuwanie toksyn z organizmu.

Skąd w takim razie wzięło się przekonanie niektórych osób, że podczerwień może szkodzić zdrowiu? Słowem-kluczem może tu być samo słowo „promieniowanie”. Budzi ono negatywne skojarzenia – skoro mamy do czynienia z promieniowaniem, to może podczerwień ma coś wspólnego z pierwiastkami promieniotwórczymi? Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Promieniowanie podczerwone jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Fale tej długości są m.in. jedną z części składowych światła słonecznego.

JAKIE ZNACZENIE MA OGRANICZENIE RUCHÓW KONWEKCYJNYCH W OGRZEWANIU NA PODCZERWIEŃ?

Dzięki zamontowaniu folii grzewczych pod podłogą możesz odczuć znaczącą różnicę w sposobie rozchodzenia się ciepłego powietrza w pomieszczeniu. W pierwszej kolejności zauważysz prawdopodobnie, że nawet w chłodne dni nie marzną Ci stopy. To słuszne spostrzeżenie – dolne części pomieszczenia są cieplejsze nie tylko dzięki ogrzewaniu podłogowemu, ale również dlatego, że ciepłe powietrze w mniejszym stopniu ucieka do góry.

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z zainstalowania w domu folii grzewczych na podczerwień jest ograniczenie ruchów konwekcyjnych powietrza. W tradycyjnych systemach ogrzewania nagrzewane jest wyłącznie powietrze, a nie znajdujące się w najbliższym otoczeniu przedmioty. Takie ciepło, zgodnie z zasadami fizyki, szybko unosi się do góry. To sprawia, że najlepiej ogrzanymi częściami pomieszczenia są te, do których nie masz dostępu – okolice sufitu. Jednocześnie możesz zauważyć, że podłoga pozostaje zimna pomimo włączonego grzejnika.

ogrzewaniu na podczerwień pokój ogrzewany jest równomiernie na całej wysokości. Dzieje się tak dlatego, że ciepło jest przekazywane do podłogi, ścian i mebli, a następnie stopniowo uwalnia się do całego pomieszczenia.

JAK OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ UŁATWIA ŻYCIE ALERGIKOM?

Ograniczenie ruchów konwekcyjnych jest korzystne dla każdego. Jest jednak grupa osób, w których przypadku nowy system ogrzewania w domu może przynieść prawdziwą zmianę w komforcie codziennego życia. To alergicy. Osoby uczulone na roztocza i inne drobne alergeny krążące w powietrzu cierpią najbardziej z powodu ruchów konwekcyjnych.

Dzięki temu, że ogrzewane za pomocą folii grzewczych powietrze nie unosi się do góry, kurz, roztocza i inne alergeny pozostają na swoim miejscu, zamiast krążyć po całym pomieszczeniu. To sprawia, że osoba uczulona ma z nimi kontakt w mniejszym stopniu niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania.

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni sprawia także, że powietrze ma optymalną wilgotność. Dla alergików ma to duże znaczenie – w takich warunkach są mniej narażeni na ataki duszącego kaszlu.

PROMIENIOWANIE PODCZERWONE – PRZYJAZNE DLA ROŚLIN I ZWIERZĄT DOMOWYCH

Fale podczerwone korzystnie wpływają na zdrowie wszystkich domowników – także tych czworonożnych. Koty wiedzą, co robią, wygrzewając się w pobliżu źródeł ciepła. Podczerwień działa na zwierzęta podobnie jak na ludzi: rozluźnia, łagodzi ból i napięcie, poprawia metabolizm. Nie bez powodu folie grzewcze na podczerwień często instaluje się w stajniach i oborach – sprzyjają one rozwojowi młodych zwierząt hodowlanych.

Ogrzewanie na podczerwień przyniesie także korzyści Twoim roślinom domowym. Kwiaty doniczkowe uzyskają dzięki niemu optymalne warunki do rozwoju. Dzięki odpowiedniej wilgotności powietrza i temperaturze będą bujnie rosły przez cały rok. Będą także lepiej chronione przed usychaniem.

Jak możesz wykorzystać folie grzewcze do ogrzewania swojego domu? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, a poznasz więcej szczegółów!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Scroll to Top
Call Now Button