Spis treści
Jedną z zalet ogrzewania na podczerwień jest łatwy montaż. Folie doskonale sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia nowej instalacji grzewczej, kucia w ścianie i wykonywania skomplikowanych remontów. Chcesz stworzyć w swoim domu efektywny system ogrzewania za pomocą podczerwieni? Sprawdź, jak to zrobić i jakich akcesoriów będziesz potrzebować!
W JAKICH WARUNKACH MOŻESZ ZAINSTALOWAĆ FOLIE EMITUJĄCE PODCZERWIEŃ?
Ważną zaletą folii grzewczych na podczerwień jest to, że możesz je zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu – nie tylko w domu, ale również w budynkach gospodarczych, szkołach, zakładach pracy i innych obiektach.
Urządzenia na podczerwień nie rozgrzewają się do bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu są bezpieczne dla paneli i desek drewnianych. Oznacza to, że w przy ich montażu nie obowiązują ograniczenia takie jak w przypadku innych rodzajów ogrzewania elektrycznego. Folie grzewcze mogą być źródłem ciepła w pomieszczeniach z panelami podłogowymi lub parkietem. Co ciekawe, możesz je zamontować również na ścianie, jako dodatkowe źródło ciepła, czy pod lustrem – dzięki temu ograniczysz jego parowanie.
CHCESZ, BY SYSTEM OGRZEWANIA BYŁ EFEKTYWNY? DOBIERZ ODPOWIEDNI ROZMIAR FOLII GRZEWCZEJ!
Gdy zobaczysz, jak szeroki jest wybór różnych rodzajów folii grzewczych, mogą ogarnąć Cię pewne wątpliwości. Jaki rozmiar i moc folii wybrać, by stworzyć efektywny system ogrzewania w domu? Tak naprawdę nie ma w tym nic trudnego. Kluczowym parametrem jest rozmiar folii grzewczej. Warto wybrać taką wielkość folii, by pokrywała ona ok. 80% podłogi. Folii nie powinno się umieszczać pod przymocowanymi na stałe meblami, wanną, kabiną prysznicową, elementami zabudowy.
Jakie znaczenie ma moc folii grzewczej? To parametr, który wpływa na to, jak szybko urządzenie rozgrzewa się do pożądanej temperatury. Wysoka moc nie oznacza, że w pomieszczeniu będzie cieplej. To Ty decydujesz, jaka będzie optymalna temperatura, i ustawiasz ją na termostacie. Moc folii powinna być dobrana do parametrów ocieplenia domu.
CZY MOŻESZ ZAMONTOWAĆ FOLIĘ GRZEWCZĄ NA PODCZERWIEŃ SAMODZIELNIE?
Folia grzewcza jest urządzeniem elektrycznym. Aby podłączyć ją do sieci, potrzebujesz wsparcia elektryka z uprawnieniami. Część prac możesz jednak wykonać samodzielnie. Podczas instalacji tego systemu ogrzewania nie będzie Ci potrzebny profesjonalny sprzęt. Wystarczą Ci narzędzia, które masz w domu.
Folię grzewczą na podczerwień układa się na macie izolacyjnej ułożonej bezpośrednio na wylewce betonowej. Z tego powodu najlepiej zaplanować takie prace podczas wykańczania nowego domu czy mieszkania lub remontu połączonego z układaniem nowych paneli bądź płytek. Wówczas nie będziesz musiał zrywać posadzki ani przeprowadzać żadnych dodatkowych prac.
PRZYGOTUJ SIĘ DO MONTAŻU – LISTA ZAKUPÓW
Czego będziesz potrzebować, by montaż folii grzewczej na podczerwień przebiegł szybko i sprawnie? Oto lista akcesoriów i materiałów:
- folia grzewcza w odpowiednim rozmiarze (w razie potrzeby możesz ją przyciąć);
- mata izolacyjna w rozmiarze pasującym do folii – podkład termoizolacyjny powinien
- pokrywać całą powierzchnię podłogi;
- termostat do regulacji temperatury;
- folia paroizolacyjna pod panele;
- przewody izolowane;
- czujnik temperatury;
- taśma samoprzylepna i samowulkanizująca;
- puszki i peszle do przewodów i czujnika.
MONTAŻ FOLII GRZEWCZEJ KROK PO KROKU
Gdy masz już zgromadzone wszystkie materiały, możesz przystąpić do montażu. Ogrzewanie na podczerwień zakłada się na etapie, gdy na podłodze znajduje się wylewka betonowa. Aby folia grzewcza mogła działać prawidłowo, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności działań.
Oto instrukcja montażu folii grzewczej krok po kroku:
- przygotuj miejsce na czujnik temperatury i przewody zasilające folię – wykonaj wiertarką
- lub otwornicą otwór w ścianie oraz kanały instalacyjne w ścianie i posadzce;
- wprowadź przewody i czujnik temperatury w przygotowane wcześniej miejsce;
- przygotuj posadzkę – sprawdź, czy jest równa i sucha, usuń ewentualne nierówności i zanieczyszczenia;
- na całej podłodze ułóż warstwę maty izolacyjnej i również przyklej ją taśmą;
- rozłóż folię grzewczą na macie i przyklej ją taśmą, w razie potrzeby przytnij folię do właściwego rozmiaru;
- tylko dla osób z uprawnieniami elektryka: wykonaj podłączenie elektryczne za pomocą konektora i przewodów, a następnie zaizoluj instalację za pomocą taśmy samowulkanizującej;
- na folii grzewczej ułóż folię paroizolacyjną, a następnie przykryj ją podłogą pływającą: panelami lub deskami parkietowymi.
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas prac montażowych, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Folię grzewczą zawsze należy instalować przy wyłączanym zasilaniu. Miejsce, w którym będzie układana folia, powinno być suche. Unikaj używania przedmiotów, które mogłyby uszkodzić folię: ostrych narzędzi czy butów z twardą podeszwą. Nie układaj przewodów elektrycznych na folii grzewczej lub pod nią.
Potrzebujesz więcej porad na temat montażu folii grzewczych na podczerwień? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – chętnie udzielimy potrzebnego wsparcia!