Folie grzewcze – rozwiązanie nie tylko do domu. Jakie inne budynki możesz ogrzewać podczerwienią?

Spis treści

Ogrzewanie na podczerwień ma tyle zalet, że szkoda byłoby wykorzystywać je wyłącznie w

budynkach mieszkalnych. W szkole, pracy, a może gospodarstwie rolnym? Sprawdź, gdzie – oprócz

mieszkania lub domu – możesz zamontować folie grzewcze!

DLACZEGO WARTO ZAINSTALOWAĆ W BUDYNKU OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ?

Zanim zdecydujesz się na montaż folii grzewczych na podczerwień w wybranym miejscu, warto, byś poznał najważniejsze zalety tego systemu ogrzewania. Korzyści płynące ze stosowania urządzeń emitujących promieniowanie podczerwone są uniwersalne, niezależne od rodzaju i przeznaczenia budynku.

Z ogrzewania na podczerwień warto korzystać ze względu na:

  • Tani i łatwy montaż – na start potrzebujesz jedynie około kilkunastu tysięcy złotych (średnia dla budynku o powierzchni około 100 m 2 ). To znacznie niższa kwota niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania czy nowoczesnych pomp ciepła. Folie grzewcze nie wymagają podłączania do żadnych instalacji poza elektryczną.
  • Efektywne ogrzewanie pomieszczeń – folie grzewcze są w stanie skutecznie ogrzewać pomieszczenie na całej wysokości. Dzieje się tak dzięki innemu niż w tradycyjnych systemach sposobowi rozchodzenia się ciepła. Emitowane przez folie grzewcze promieniowanie podczerwone nie rozgrzewa powietrza, ale znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu przedmioty – dopiero one przekazują ciepło powietrzu. To sprawia, że nie unosi się ono do góry.
  • Korzyści dla zdrowia – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych czy hodowlanych, a nawet roślin. Promieniowanie podczerwone to jeden z elementów światła słonecznego. Jego działanie prozdrowotne jest znane od dość dawna. Ten rodzaj promieniowania wykorzystywany jest m.in. w medycynie do łagodzenia bólu i leczenia stawów zapalnych. Podczerwień poprawia krążenie i usprawnia metabolizm.
Wydajne maty grzewcze Kril & Blöhm
W JAKICH WARUNKACH MOŻESZ BEZPIECZNIE ZAINSTALOWAĆ FOLIE GRZEWCZE?

Inaczej niż w pozostałych rodzajach ogrzewania podłogowego, w przypadku folii grzewczych nie musisz przejmować się rodzajem posadzki. Urządzenia emitujące podczerwień są bezpieczne dla paneli podłogowych i desek parkietowych. Co ważne dla osób, które chcą wykorzystać folie grzewcze w zakładzie produkcyjnym lub innym tego typu obiekcie, takie urządzenia nadają się do montażu pod wylewkami przemysłowymi. Warto przy tym pamiętać, że folii na podczerwień nie powinno się układać w miejscach przykrytych dywanami, wykładzinami, meblami itp.

JAK WYKORZYSTAĆ PODCZERWIEŃ W BIURZE, SZKOLE, PRZEDSZKOLU?

W budynkach biurowych, szkołach, przedszkolach czy żłobkach folie na podczerwień mogą stanowić główne źródło ciepła. Pod względem technicznym nie różni się to w żaden sposób od montażu folii grzewczych w domu.

Na taki rodzaj ogrzewania warto zdecydować się ze względu na łatwą dostępność – folie można zamontować w każdych warunkach, niezależnie od tego, jakie przyłącza znajdują się w obiekcie. W biurze folie na podczerwień będą dobrym rozwiązaniem ze względu na łatwą obsługę. Nie wymagają dostarczania paliwa czy wprowadzania skomplikowanych ustawień. Dzięki temu pracownicy mogą wygodnie z nich korzystać i w razie potrzeby zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień jest szczególnie korzystne dla małych dzieci, które dużo czasu spędzają na podłodze. Dzięki przyjemnie rozchodzącemu się ciepłu mogą czuć się komfortowo nawet podczas zabawy boso czy w skarpetkach. Ogrzewanie na podczerwień sprawdzi się także w większych obiektach, np. w sali gimnastycznej w szkole – ograniczenie ruchów konwekcyjnych sprawi, że ciepłe powietrze nie będzie tam unosiło do góry.

OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ W ZAKŁADACH PRZEMYSŁOWYCH

Folie grzewcze skutecznie ogrzewają duże hale fabryczne i magazyny. Na tym nie kończą się jednak możliwości ich zastosowania. Można je wykorzystać także do ogrzewania punktowego. Folie na podczerwień nadają się do montażu w ścianach i sufitach. W ten sposób mogą ogrzewać wybrane stanowiska pracy, blaty robocze i inne miejsca, w których ważne jest zachowanie wysokiej temperatury. Ogrzewanie na podczerwień może być także źródłem ciepła np. dla urządzeń wykorzystywanych gastronomii.

ZASTOSOWANIE FOLII GRZEWCZYCH NA PODCZERWIEŃ W ROLNICTWIE

Zjawisko podczerwieni wykorzystuje się w hodowli zwierząt i ogrodnictwie od lat. Źródłem ciepła są jednak zazwyczaj promienniki umieszczane na ścianach. Dlaczego warto je zastąpić foliami grzewczymi zamontowanymi w ścianie lub suficie? Takie rozwiązanie nie tylko poprawia estetykę wewnątrz budynku, ale również zapewnia lepsze rozchodzenie się ciepła po całym pomieszczeniu.

Podczerwień korzystnie wpływa na rozwój zwierząt hodowlanych: kur, kaczek czy prosiąt. Folie grzewcze pozwalają na efektywne dogrzewanie kurcząt i kacząt, które nie mają jeszcze rozwiniętej zdolności termoregulacji. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu pozwala też przyspieszyć oddzielenie młodych od ich matek.

Promieniowanie podczerwone warto wykorzystać w szklarni lub innym miejscu uprawy roślin. Zapewni ono sadzonkom stałą optymalną temperaturę, a przede wszystkim wilgotność – folie grzewcze na podczerwień nie powodują wysuszania powietrza, do którego dochodzi w innych systemach grzewczych.

Zastanawiasz się, czy ogrzewanie na podczerwień sprawdzi się w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Scroll to Top
Call Now Button