Spis treści
Ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Możesz za to oszacować, jaki będzie koszt zakupu materiałów i montażu w Twoim przypadku. Sprawdź, co wziąć pod uwagę przy wstępnej wycenie systemu ogrzewania dla swojego domu.
CO JEST POTRZEBNE, BY ZAMONTOWAĆ FOLIE GRZEWCZE?
Aby móc korzystać z ogrzewania na podczerwień, będziesz potrzebować zarówno samych folii grzewczych, jak i akcesoriów potrzebnych na etapie montażu i użytkowania. Możesz kupić je u nas w zestawach lub osobno. Przy szacowaniu kosztów zakupu uwzględnij następujące produkty i materiały:
- podkład termoizolacyjny, który układa się na posadzce, pod folią grzewczą;
- folię paroizolacyjną, chroniącą przed wilgocią;
- termostat, za pomocą którego będziesz sterować systemem grzewczym;
- przewody elektryczne do podłączenia folii i termostatu;
- puszki i peszle na przewody;
- konektory służące do podłączenia przewodów do folii grzewczej;
- taśmę montażową i samowulkanizującą, za pomocą których przymocujesz folie do podłoża czy zabezpieczysz konektory;
- kleszcze zaciskowe i dziurkacz – narzędzia do podłączania kontektorów.
Dowiedz się więcej na temat akcesoriów do montażu folii grzewczej.
FOLIE GRZEWCZE A POWIERZCHNIA MIESZKANIA. JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI ROZMIAR?
Jaka jest powierzchnia pomieszczeń, które zamierzasz ogrzewać za pomocą podczerwieni? To kluczowe pytanie, które pomoże Ci jak najdokładniej oszacować koszty ogrzewania. Jeśli folie grzewcze mają być u Ciebie głównym źródłem ciepła, to powinno się ich zamontować tyle, by pokrywały mniej więcej 80% powierzchni podłogi.
Nasze folie grzewcze są dostępne w formie rolek o długości 100 cm i trzech szerokościach: 25, 50 i 100 cm. Możesz wybrać kilka folii w różnych rozmiarach, aby optymalnie rozmieścić je na posadzce. Pamiętaj przy tym, że elementów grzejnych nie powinno się umieszczać pod meblami czy innymi ciężkimi przedmiotami.
Folie na podczerwień można traktować także jako ogrzewanie dodatkowe. Zapewnią wówczas efekt przyjemnie ciepłej podłogi, ale nie będą w stanie samodzielnie ogrzewać pomieszczeń. W takim przypadku przy wycenie możesz wziąć pod uwagę ilość folii odpowiadającą np. 50% powierzchni podłogi.
Tu dowiesz się więcej na temat folii grzewczych jako ogrzewania dodatkowego.
Chcesz obliczyć koszty zakupu folii grzewczych dla swojego domu? Skorzystaj z kalkulatora na naszej stronie. Wpisz powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń i pozostałe parametry, a uzyskasz potrzebne informacje – dowiesz się, na jakie koszty zakupu folii grzewczych i akcesoriów musisz się przygotować.
FOLIE GRZEWCZE A STAN TECHNICZNY BUDYNKU. CZY POTRZEBUJESZ WIĘKSZEJ MOCY?
Folie na podczerwień różnią się nie tylko rozmiarem, ale także mocą. Nie ma ona wpływu na cenę produktu, jest za to kluczowa, jeśli chodzi o efektywność ogrzewania. Im wyższa klasa energetyczna budynku, tym mniej energii potrzeba na jej ogrzewanie. Budynki zaliczane do klasy A czy B mają szczelne drzwi i okna, są także dobrze zaizolowane. Straty ciepła są w ich przypadku niewielkie. Folia grzewcza o najniższej mocy (80 W/m2) bez trudu ogrzeje je do optymalnej temperatury.
W przypadku budynków o niższych klasach energetycznych (przeważnie starszych, wykonanych z gorszej jakości materiałów) taka folia na podczerwień może być niewystarczająca. W takim przypadku potrzebny będzie produkt o mocy 140 lub nawet 220 W/m2. To parametry, które są ważne przy szacowaniu kosztów nie tylko samego zakupu, ale też kosztów eksploatacyjnych na późniejszym etapie. Im większa moc folii, tym większy pobór energii przez urządzenie, a to, przy rosnących stawkach za prąd, ma dość duże znaczenie.
CO UWZGLĘDNIĆ PRZY SZACOWANIU KOSZTÓW MONTAŻU FOLII NA PODCZERWIEŃ?
Zadania związane z układaniem folii grzewczej na podłodze możesz oczywiście powierzyć specjalistom, np. z ekipy remontowej, która wykonuje w Twoim domu inne prace. Nie musisz jednak tego robić – folie możesz ułożyć samodzielnie i w ten sposób ograniczyć koszty montażu.
To naprawdę łatwe. Jeśli będziesz mieć do dyspozycji potrzebne materiały i akcesoria, bez trudu zrobisz to nawet w jeden dzień. Wszystko, co niezbędne na tym etapie, kupisz w gotowych zestawach, a do Twojej dyspozycji oddajemy także pełną instrukcję montażu.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie prace możesz wykonać samodzielnie. Podłączanie folii grzewczych do instalacji to zadanie wyłącznie dla elektryka z aktualnymi uprawnieniami. Działanie na własną rękę jest niebezpieczne, może grozić także utratą gwarancji. Jeśli chcesz jak najdokładniej poznać koszty związane z zakupem i montażem ogrzewania na podczerwień, weź pod uwagę także koszt usługi elektryka. Specjaliści mogą wyceniać takie usługi w różny sposób – na podstawie stawki godzinowej lub sztywnej stawki za wykonanie instalacji i podłączenie sprzętu.
Wiesz już, jakie elementy wziąć pod uwagę, gdy chcesz wycenić system ogrzewania podczerwienią dla siebie. Potrzebujesz więcej informacji? Zleć nam szybką wycenę! Wykonamy wszystkie obliczenia dla Ciebie i dostarczymy Ci gotowe zestawienie.