Jakie prace przy montażu folii grzewczej możesz wykonać samodzielnie, a do jakich potrzebujesz wsparcia elektryka?

Spis treści

Chcesz oszczędzić na kosztach montażu ogrzewania i wykonać część prac na własną rękę? W większości systemów grzewczych jest to niemożliwe – bez wiedzy, umiejętności, a często także uprawnień nie podłączysz kotła gazowego czy na paliwa stałe. W przypadku ogrzewania na podczerwień jest inaczej – folie grzewcze i pozostałe elementy łatwo ułożysz samodzielnie nawet bez doświadczenia. Pamiętaj jednak, że na niektórych etapach będziesz potrzebować wsparcia elektryka. Sprawdź, jak odpowiednio rozplanować prace montażowe!

Czy montaż folii na podczerwień jest łatwy?

Folie grzewcze na podczerwień to rodzaj nowoczesnego ogrzewania podłogowego. Pod kątem technologicznym mają jednak niewiele wspólnego z tradycyjną wodną „podłogówką” – nie wymagają prowadzenia rur po podłodze czy podłączania do kotła.


Łatwy i szybki montaż to jedna z głównych zalet ogrzewania podczerwienią. Jeśli miejsce, w którym zamierzasz umieścić folie grzewcze, będzie odpowiednio przygotowane, możesz wykonać pracę nawet w jeden dzień. Nie będziesz także potrzebować specjalistycznego sprzętu.


Nie oznacza to jednak, że poradzisz sobie z montażem folii grzewczych całkowicie samodzielnie, bez wsparcia osób z zewnątrz. Poniżej znajdziesz informacje, jak odpowiednio rozplanować prace montażowe i na którym etapie powinien Ci pomóc elektryk z uprawnieniami.

Jakiego sprzętu i akcesoriów potrzebujesz, by zamontować folie grzewcze?

Jeśli chcesz szybko i sprawnie zamontować folie grzewcze na podłodze w swoim domu, zadbaj o to, by nie zabrakło Ci sprzętu i akcesoriów montażowych. Będziesz potrzebować:

  • folii grzewczych o odpowiednich wymiarach;
  • maty izolacyjnej;
  • folii paroizolacyjnej;
  • taśmy izolacyjnej i samoprzylepnej;
  • puszek elektrycznych;
  • peszli do prowadzenia przewodów;
  • konektorów;
  • zaciskarki do konektorów;
  • przewodów zasilających do folii grzewczej;
  • czujnika temperatury;
  • termostatu.


Jak samodzielnie ułożyć folie grzewcze na podczerwień?

Folie grzewcze wykorzystywane do ogrzewania podczerwienią to produkty, które są wstępnie przygotowane do montażu. Mają standardowe rozmiary, ale w razie potrzeby możesz je przycinać zgodnie ze swoimi potrzebami.


Prace nad systemem ogrzewania na podczerwień rozpoczyna się od ułożenia folii paroizolacyjnej, a następnie maty izolacyjnej. To elementy, które będą chroniły folię grzewczą przed wilgocią, a jednocześnie będą zapobiegać stratom ciepła. Folię i matę mocuje się za pomocą taśmy samoprzylepnej.


Na tak przygotowanym podłożu możesz ułożyć folię grzewczą. Powinna ona pokrywać około 80% podłogi. Poszczególne arkusze folii układa się obok siebie, ale nie bezpośrednio na sobie (nie na zakładkę). Omijaj miejsca, gdzie będą stały meble.


Na folii grzewczej układa się jeszcze jedną warstwę folii paroizolacyjnej. Całość jest już wówczas gotowa do ułożenia paneli lub desek. Zanim jednak to zrobisz, pamiętaj o podłączeniu folii, czujnika temperatury i termostatu do instalacji elektrycznej. To właśnie tym zadaniem powinien zająć się specjalista.

Bezpieczne podłączanie folii grzewczych do instalacji – skorzystaj z pomocy elektryka

Podłączaniem ogrzewania do instalacji elektrycznej może się zajmować wyłącznie elektryk z ważnymi uprawnieniami SEP. Taki specjalista planuje ułożenie przewodów i przygotowuje miejsce pod puszki elektryczne, a następnie podłącza do zasilania poszczególne elementy za pomocą przewodów.


Na pomoc elektryka warto się zdecydować nie tylko po to, by działać zgodnie z przepisami. Chodzi również o bezpieczeństwo – jeśli nie masz doświadczenia przy wykonywaniu tego typu prac, narażasz się na porażenie prądem. Samodzielne podłączanie urządzeń może skutkować także ich nieprawidłowym działaniem. Warto też wspomnieć o jeszcze jednym powodzie – producenci folii grzewczych wymagają, by były one podłączane przez osobę z uprawnieniami. W przeciwnym razie w razie problemów nie będziesz mógł skorzystać z ich usług w ramach gwarancji.


Dla profesjonalnego elektryka podłączenie folii grzewczych do zasilania jest łatwym zadaniem. Możesz mieć pewność, że wykonawca zlecenia poradzi sobie z nim szybko, nie narażając Cię na koszty.

Kiedy warto skorzystać z pomocy instalatora folii grzewczych?

Samodzielne układanie folii grzewczych i pomoc elektryka przy podłączaniu – na takie rozwiązanie decyduje się większość użytkowników. W niektórych przypadkach możesz potrzebować dodatkowego wsparcia specjalisty. Chodzi m.in. o następujące sytuacje:

  • gdy dopiero wybierasz produkty i nie wiesz, jakiej wielkości lub mocy folii grzewczych potrzebujesz;
  • gdy wylewka pod podłogą lub sama podłoga są wykonane z niestandardowych materiałów – instalator doradzi wówczas, jaka powinna być izolacja i odpowiednio dobierze parametry folii grzewczych;
  • gdy chcesz zamontować folie grzewcze na suficie lub w ścianie – jest to trudniejsze niż montaż folii na podłodze;
  • gdy zamontowałeś już ogrzewanie na podczerwień, ale masz wrażenie, że działa ono niepoprawnie – instalator znajdzie źródło problemu i zaproponuje rozwiązanie;
  • gdy nie wiesz, jak zaprogramować termostat, by maksymalnie wykorzystać możliwości systemu grzewczego.


Montaż w oszczędnej wersji? Przy ogrzewaniu podczerwienią to możliwe! Wybierz nasze folie grzewcze i zacznij korzystać z ich zalet już teraz!

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.