Folie grzewcze a fotowoltaika. Dlaczego po zmianie sposobu rozliczania energii warto zainwestować w takie ogrzewanie?

Spis treści

Czy ogrzewanie za pomocą folii grzewczych na podczerwień jest kosztowne? Jeśli wykorzystasz do ich zasilania prąd z instalacji fotowoltaicznej, stworzysz w swoim domu niemal bezkosztowy, automatycznie działający system. Czy wiesz, że po zmianie sposobu rozliczania energii z fotowoltaiki takie rozwiązanie opłaca się jeszcze bardziej niż dotychczas? Sprawdź, jak to działa!

Na czym polega net-billing i czym różni się od poprzedniego systemu rozliczeń?

Do kwietnia 2022 roku prosumentów obowiązywały inne zasady rozliczania fotowoltaiki niż obecnie. W systemie net-metering wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej energia, która nie została zużyta w gospodarstwie domowym, była przekazywana do ogólnodostępnej sieci energetycznej. Prosument mógł ją „odebrać” w ciągu kolejnych 12 miesięcy – np. wówczas, gdy jego zapotrzebowanie na energię wzrastało lub gdy panele nie mogły produkować odpowiedniej ilości prądu. W ten sposób można było odzyskać do 70–80% energii (w zależności od wielkości instalacji), a całość była rozliczana bezgotówkowo, w kilowatogodzinach.


Obowiązujący obecnie system net-billing polega na odsprzedawaniu nadwyżek energii do zakładu energetycznego według cen ustalanych przez Urząd Regulacji Energetyki. W razie potrzeby można odkupić prąd od dostawcy. Zakup odbywa się jednak po cenach rynkowych, a do ceny każdej kilowatogodziny prądu doliczane są, tak jak u innych użytkowników, m.in. podatki i opłata dystrybucyjna.


To powoduje, że wiele osób uważa nowy system rozliczeń za mniej opłacalny. Tak jednak nie musi być. Możesz efektywnie wykorzystać energię z fotowoltaiki i uniknąć sprzedaży oraz późniejszego zakupu – a pomoże Ci w tym ogrzewanie podczerwienią!



Czy zawsze trzeba przekazywać energię z fotowoltaiki do sieci?

Sieć energetyczna nie jest jedynym miejscem, do którego mogą trafić nadwyżki wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne prądu. Energię możesz zatrzymać u siebie! Będziesz potrzebować do tego dodatkowego elementu instalacji – magazynu energii, czyli rodzaju akumulatora, do którego trafiają nadwyżki prądu.


Taki magazyn zapewnia dostęp do prądu także wówczas, gdy panele fotowoltaiczne nie są w stanie produkować go na bieżąco. Jeśli zamierzasz wykorzystywać fotowoltaikę do zasilania systemu ogrzewania podczerwienią, to rozwiązanie na pewno się u Ciebie sprawdzi. Dzięki magazynowi energii bez problemów włączysz folie grzewcze np. w nocy i zapewnisz optymalną temperaturę w domu.

Dlaczego warto przeznaczyć nadwyżki energii na ogrzewanie podczerwienią?

Jeśli dopiero planujesz montaż paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu, warto, byś odpowiednio zaplanował wydajność instalacji – żeby wykorzystywać jak największą ilość energii na własne potrzeby. Pozwoli Ci to uniknąć strat wynikających z różnicy pomiędzy ceną sprzedaży i kupna prądu.


Większość prosumentów wykorzystuje maksymalnie 20–30% energii produkowanej przez panele. Jeśli masz w domu tylko standardowe urządzenia RTV i AGD, trudno będzie Ci zwiększyć zapotrzebowanie na prąd. A to oznacza, że większość energii będzie musiała być przekazywana do dystrybutora.


Jak rozwiązać ten problem? Jeśli jesteś na etapie budowy lub remontu domu i wyboru systemu ogrzewania, weź pod uwagę folie grzewcze na podczerwień. To rozwiązanie, które opłaca się z kilku powodów:

  • zakup materiałów i montaż jest w przypadku folii grzewczych znacznie mniej kosztowny w porównaniu np. z ogrzewaniem gazowym czy wodnym ogrzewaniem podłogowym;
  • folie grzewcze potrzebują do działania jedynie prądu – wykorzystując ten z instalacji fotowoltaicznej, zapewnisz sobie optymalne zużycie i unikniesz dodatkowych kosztów;

ogrzewanie podczerwienią to wygoda – nie musisz samodzielnie dostarczać paliwa (gazu, materiałów opałowych), a jeśli zainwestujesz dodatkowo w magazyn energii, Twój dom będzie ogrzewany nawet przy awarii zasilania ze źródeł zewnętrznych.

Ile prądu potrzebują folie grzewcze na podczerwień?

Zapotrzebowanie folii grzewczych na energię elektryczną zależy od kilku czynników:

  • wielkości ogrzewanych pomieszczeń;
  • powierzchni folii grzewczych;
  • klasy energetycznej budynku (im wyższa klasa, tym mniejsze straty ciepła);
  • mocy folii grzewczych.


To, ile prądu zużyje Twój system ogrzewania, jest kwestią indywidualną. Najlepiej będzie, jeśli poruszysz tę kwestię z instalatorem fotowoltaiki. Taki specjalista sprawdzi parametry folii grzewczych i na tej podstawie oceni, jaka wydajność instalacji fotowoltaicznej będzie optymalna w Twoim przypadku.


Warto wspomnieć, że w większości gospodarstw domowych montuje się tzw. mikroinstalacje fotowoltaiczne. Zgodnie z prawem są to instalacje o mocy nie większej niż 50 kW. W przypadku takiej inwestycji nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, możesz także skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki.


Czy taka moc wystarczy, gdy chcesz zasilać energią z paneli system ogrzewania na podczerwień? Roczne zapotrzebowanie folii grzewczych na prąd w przypadku domu o powierzchni 150 m2 to nieco ponad 2000 kWh. Aby zapewnić zasilanie na takim poziomie, potrzebujesz paneli fotowoltaicznych o mocy ok. 3 kW. Nie musisz zatem obawiać się dodatkowych kosztów – standardowa mikroinstalacja z powodzeniem wystarczy, by zapewnić dostęp do odpowiedniej ilości energii.


Wiesz już, że połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem podczerwienią się opłaca? Porozmawiajmy o rozwiązaniach dla Ciebie! Skontaktuj się z nami w sprawie szczegółów.

Ekspert systemów grzewczych

Specjalizujemy się w produkcji oraz projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczych działających na podczerwień. Nasza firma oferuje wysokiej jakości urządzenia grzewcze takie jak folie grafenowe, maty grzewcze, folie pod lustra, termoregulatory, panele na podczerwień czy instalacje fotowoltaiczne....

poprzedni wpis

następny wpis

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.