Folie grzewcze a fotowoltaika. Dlaczego po zmianie sposobu rozliczania energii warto zainwestować w takie ogrzewanie?

Czy ogrzewanie za pomocą folii grzewczych na podczerwień jest kosztowne? Jeśli wykorzystasz do ich zasilania prąd z instalacji fotowoltaicznej, stworzysz w swoim domu niemal bezkosztowy, automatycznie działający system. Czy wiesz, że po zmianie sposobu rozliczania energii z fotowoltaiki takie rozwiązanie opłaca się jeszcze bardziej niż dotychczas? Sprawdź, jak to działa!

Na czym polega net-billing i czym różni się od poprzedniego systemu rozliczeń?

Do kwietnia 2022 roku prosumentów obowiązywały inne zasady rozliczania fotowoltaiki niż obecnie. W systemie net-metering wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej energia, która nie została zużyta w gospodarstwie domowym, była przekazywana do ogólnodostępnej sieci energetycznej. Prosument mógł ją „odebrać” w ciągu kolejnych 12 miesięcy – np. wówczas, gdy jego zapotrzebowanie na energię wzrastało lub gdy panele nie mogły produkować odpowiedniej ilości prądu. W ten sposób można było odzyskać do 70–80% energii (w zależności od wielkości instalacji), a całość była rozliczana bezgotówkowo, w kilowatogodzinach.


Obowiązujący obecnie system net-billing polega na odsprzedawaniu nadwyżek energii do zakładu energetycznego według cen ustalanych przez Urząd Regulacji Energetyki. W razie potrzeby można odkupić prąd od dostawcy. Zakup odbywa się jednak po cenach rynkowych, a do ceny każdej kilowatogodziny prądu doliczane są, tak jak u innych użytkowników, m.in. podatki i opłata dystrybucyjna.


To powoduje, że wiele osób uważa nowy system rozliczeń za mniej opłacalny. Tak jednak nie musi być. Możesz efektywnie wykorzystać energię z fotowoltaiki i uniknąć sprzedaży oraz późniejszego zakupu – a pomoże Ci w tym ogrzewanie podczerwienią!Czy zawsze trzeba przekazywać energię z fotowoltaiki do sieci?

Sieć energetyczna nie jest jedynym miejscem, do którego mogą trafić nadwyżki wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne prądu. Energię możesz zatrzymać u siebie! Będziesz potrzebować do tego dodatkowego elementu instalacji – magazynu energii, czyli rodzaju akumulatora, do którego trafiają nadwyżki prądu.


Taki magazyn zapewnia dostęp do prądu także wówczas, gdy panele fotowoltaiczne nie są w stanie produkować go na bieżąco. Jeśli zamierzasz wykorzystywać fotowoltaikę do zasilania systemu ogrzewania podczerwienią, to rozwiązanie na pewno się u Ciebie sprawdzi. Dzięki magazynowi energii bez problemów włączysz folie grzewcze np. w nocy i zapewnisz optymalną temperaturę w domu.

Dlaczego warto przeznaczyć nadwyżki energii na ogrzewanie podczerwienią?

Jeśli dopiero planujesz montaż paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu, warto, byś odpowiednio zaplanował wydajność instalacji – żeby wykorzystywać jak największą ilość energii na własne potrzeby. Pozwoli Ci to uniknąć strat wynikających z różnicy pomiędzy ceną sprzedaży i kupna prądu.


Większość prosumentów wykorzystuje maksymalnie 20–30% energii produkowanej przez panele. Jeśli masz w domu tylko standardowe urządzenia RTV i AGD, trudno będzie Ci zwiększyć zapotrzebowanie na prąd. A to oznacza, że większość energii będzie musiała być przekazywana do dystrybutora.


Jak rozwiązać ten problem? Jeśli jesteś na etapie budowy lub remontu domu i wyboru systemu ogrzewania, weź pod uwagę folie grzewcze na podczerwień. To rozwiązanie, które opłaca się z kilku powodów:

  • zakup materiałów i montaż jest w przypadku folii grzewczych znacznie mniej kosztowny w porównaniu np. z ogrzewaniem gazowym czy wodnym ogrzewaniem podłogowym;
  • folie grzewcze potrzebują do działania jedynie prądu – wykorzystując ten z instalacji fotowoltaicznej, zapewnisz sobie optymalne zużycie i unikniesz dodatkowych kosztów;

ogrzewanie podczerwienią to wygoda – nie musisz samodzielnie dostarczać paliwa (gazu, materiałów opałowych), a jeśli zainwestujesz dodatkowo w magazyn energii, Twój dom będzie ogrzewany nawet przy awarii zasilania ze źródeł zewnętrznych.

Ile prądu potrzebują folie grzewcze na podczerwień?

Zapotrzebowanie folii grzewczych na energię elektryczną zależy od kilku czynników:

  • wielkości ogrzewanych pomieszczeń;
  • powierzchni folii grzewczych;
  • klasy energetycznej budynku (im wyższa klasa, tym mniejsze straty ciepła);
  • mocy folii grzewczych.


To, ile prądu zużyje Twój system ogrzewania, jest kwestią indywidualną. Najlepiej będzie, jeśli poruszysz tę kwestię z instalatorem fotowoltaiki. Taki specjalista sprawdzi parametry folii grzewczych i na tej podstawie oceni, jaka wydajność instalacji fotowoltaicznej będzie optymalna w Twoim przypadku.


Warto wspomnieć, że w większości gospodarstw domowych montuje się tzw. mikroinstalacje fotowoltaiczne. Zgodnie z prawem są to instalacje o mocy nie większej niż 50 kW. W przypadku takiej inwestycji nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, możesz także skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki.


Czy taka moc wystarczy, gdy chcesz zasilać energią z paneli system ogrzewania na podczerwień? Roczne zapotrzebowanie folii grzewczych na prąd w przypadku domu o powierzchni 150 m2 to nieco ponad 2000 kWh. Aby zapewnić zasilanie na takim poziomie, potrzebujesz paneli fotowoltaicznych o mocy ok. 3 kW. Nie musisz zatem obawiać się dodatkowych kosztów – standardowa mikroinstalacja z powodzeniem wystarczy, by zapewnić dostęp do odpowiedniej ilości energii.


Wiesz już, że połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem podczerwienią się opłaca? Porozmawiajmy o rozwiązaniach dla Ciebie! Skontaktuj się z nami w sprawie szczegółów.

Czytaj więcej

Co możesz zrobić, by koszty ogrzewania domu podczerwienią były jeszcze niższe?

Ogrzewanie za pomocą podczerwieni przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jest efektywne i ekologiczne. Jeśli dodatkowo spełnisz kilka warunków, może być także oszczędne! Dowiedz się, co możesz zrobić, by koszty użytkowania folii grzewczych na podczerwień były jak najniższe.