Spis treści
- JAK DZIAŁA WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE, A JAK OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ?
- CZY WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE I OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ MAJĄ ZE SOBĄ COŚ WSPÓLNEGO?
- MONTAŻ OGRZEWANIA NA PODCZERWIEŃ I WODNEGO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
- JAK ZASILANE SĄ FOLIE NA PODCZERWIEŃ, A JAK ELEMENTY WODNEGO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO?
- CO WYBRAĆ: WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE CZY OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ?
Przyjemny dla stóp efekt ciepłej podłogi? Sposobów, by go osiągnąć, jest kilka. Dziś porównamy dla Ciebie najpopularniejsze z nich – wodne ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie podczerwienią. Które z rozwiązań jest tańsze, łatwe w montażu i wygodniejsze w obsłudze? Sprawdź!
JAK DZIAŁA WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE, A JAK OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ?
Wodne ogrzewanie podłogowe to system, którego podstawą są rury umieszczone na stałe w wylewce betonowej. Przez rury przepływa woda podgrzana do około 50°C. Pochodzące z niej ciepło jest oddawane do podłogi, a następnie przekazywane do powietrza w pomieszczeniu.
Do ogrzewania podczerwienią wykorzystuje się specjalne folie grzewcze. To urządzenia wyposażone w równomiernie rozłożone cienkie przewody miedziane, które zasilają w energię grafitowe grzałki. Pod wpływem prądu emitują one ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Energia cieplna jest przekazywana nie bezpośrednio do powietrza, ale do otaczających folię przedmiotów, czyli podłogi i, w mniejszym stopniu, ścian i mebli.
Skontaktuj się z ekspertami od ogrzewania na podczerwień
CZY WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE I OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ MAJĄ ZE SOBĄ COŚ WSPÓLNEGO?
Tym, co łączy oba systemy ogrzewania, jest efekt w postaci przyjemnej w dotyku, ciepłej podłogi. Zarówno ogrzewanie na podczerwień, jak i ogrzewanie wodne nie wymagają używania grzejników. Dzięki temu pozwalają oszczędzić miejsce na ścianach. Brak grzejników korzystnie wpływa także na estetykę pomieszczenia i zwiększa możliwości, jeśli chodzi o aranżację wnętrza.
MONTAŻ OGRZEWANIA NA PODCZERWIEŃ I WODNEGO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
Folie grzewcze wykorzystywane w ogrzewaniu na podczerwień układa się na macie izolacyjnej, które znajdują się bezpośrednio na wylewce betonowej. Po ułożeniu na folii dodatkowej warstwy paroizolacyjnej można układać panele lub deski podłogowe. Konieczne jest także podłączenie urządzenia do prądu, termostatu i czujnika temperatury.
W przypadku montażu wodnego ogrzewania podłogowego specjaliści mają do dyspozycji dwie metody:
- System suchy – stosuje się go przede wszystkim do montażu rur w starszym budownictwie, gdzie nie ma wylewki betonowej. Rury grzewcze układa się na specjalnie przygotowanej warstwie podłogi.
- System mokry – elastyczne rury do ogrzewania podłogowego, wykonane z kompozytu lub tworzywa sztucznego, układa się na posadzce razem z warstwą izolacyjną i zalewa warstwą wylewki.
JAK ZASILANE SĄ FOLIE NA PODCZERWIEŃ, A JAK ELEMENTY WODNEGO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO?
Folie na podczerwień do działania potrzebują jedynie energii elektrycznej. Są zasilane standardowym prądem jednofazowym o napięciu 230 V.
W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego kwestia zasilania jest bardziej skomplikowana. Aby taki system był efektywny, do rur musi być dostarczana woda o odpowiednio wysokiej temperaturze. W tego celu można wykorzystać różne rodzaje urządzeń grzewczych: pompę ciepła, kocioł gazowy, elektryczny lub olejowy czy kolektory słoneczne. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku niektórych z nich konieczne będzie dostarczenie prądu, gazu lub innego paliwa.
CO WYBRAĆ: WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE CZY OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ?
Zastanawiasz się nad zamontowaniem ogrzewania podłogowego w swoim domu i nie wiesz, który z systemów wybrać? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj zalety i wady każdego z nich.
Zalety ogrzewania na podczerwień:
- brak konieczności korzystania z urządzeń do podgrzewania wody;
- łatwy montaż – folie grzejne wraz z pozostałymi elementami instalacji wystarczy ułożyć na wylewce betonowej; możesz zrobić to samodzielnie (jedynie do podłączenia do prądu potrzebujesz pomocy elektryka z uprawnieniami SEP);
- większa niezależność – do działania folii grzewczych wystarczy dostęp do prądu;
- niższy koszt montażu;
- większe bezpieczeństwo w przypadku silnych mrozów;
- możliwość korzystania z prądu wyprodukowanego w instalacji fotowoltaicznej.
Wady ogrzewania na podczerwień:
- brak możliwości wykorzystania do podgrzewania wody użytkowej;
- przy dużym zużyciu prądu – wysokie koszty eksploatacyjne.
Zalety wodnego ogrzewania podłogowego:
- możliwość wykorzystania tych samych urządzeń do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej;
- duża opłacalność w przypadku korzystania z ogrzewania przez dłuższy czas (a nie tylko okazjonalnie);
- odpowiednie do zastosowania pod panelami i płytkami;
- wydajna praca w niskich temperaturach;
- równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia;
- akumulacja ciepła w wylewce – wolniejsze wychładzanie się powietrza.
Wady wodnego ogrzewania podłogowego:
- bardziej skomplikowany i kosztowny montaż;
- ograniczenia w przypadku starszych budynków bez wylewki podłogowej;
- konieczność dostarczenia podgrzanej wody.
Chcesz cieszyć się komfortem cieplnym w swoim domu bez dużych inwestycji? Pomyśl o ogrzewaniu podczerwienią – dzięki niemu osiągniesz podobne korzyści jak w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów montażu i remontu. Folie grzejne dadzą Ci także większą niezależność – ich praca nie wymaga dostarczania wody ani podłączania żadnych dodatkowych urządzeń. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci wszystkie zalety ogrzewania podczerwienią!