Spis treści
- CZEGO POTRZEBUJESZ, BY KORZYSTAĆ Z MAT GRZEWCZYCH?
- ŹRÓDŁO CIEPŁA W DOMU I… NIE TYLKO. GDZIE JESZCZE MOŻNA WYKORZYSTAĆ MATY GRZEWCZE?
- NA JAKICH RODZAJACH PODŁÓG MOŻNA MONTOWAĆ MATY GRZEWCZE?
- ELEKTRYCZNE MATY GRZEWCZE JAKO GŁÓWNE LUB DODATKOWE ŹRÓDŁO CIEPŁA
- JAK STAN BUDYNKU WPŁYWA NA EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁANIA MATY GRZEWCZEJ?
Myślisz o wykorzystaniu elektrycznych mat grzewczych do ogrzewania budynku? Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, czy masz odpowiednie warunki do ich montażu i działania. Dzięki temu odkryjesz pełnię ich zalet oraz możliwości, a Twój dom, biuro lub zakład pracy zyskają efektywne źródło ciepła.
CZEGO POTRZEBUJESZ, BY KORZYSTAĆ Z MAT GRZEWCZYCH?
Maty grzewcze zasilane prądem o standardowych parametrach to doskonałe rozwiązanie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania innego systemu ogrzewania. Do działania potrzebują jedynie energii elektrycznej – nie musisz dbać o dostarczenie im żadnego innego rodzaju paliwa czy mediów. Elektryczne maty grzewcze można stosować np. w budynkach, które nie mają podłączenia do gazu.
ŹRÓDŁO CIEPŁA W DOMU I… NIE TYLKO. GDZIE JESZCZE MOŻNA WYKORZYSTAĆ MATY GRZEWCZE?
Główne korzyści płynące ze stosowania mat grzewczych to:
- wygodna i bezproblemowa obsługa;
- szybkie nagrzewanie pomieszczeń do wskazanej temperatury;
- bezpieczeństwo i brak emisji spalin;
- możliwość ogrzewania powierzchniowego i punktowego;
- oszczędność miejsca (brak kotłów i grzejników).
Warto wykorzystać to urządzenie nie tylko w budynkach mieszkalnych. Ten rodzaj elektrycznego ogrzewania podłogowego sprawdzi się również w innych rodzajach obiektów.
Maty grzewcze można zastosować też w:
- magazynach i halach przemysłowych;
- przedszkolach, szkołach, obiektach użyteczności publicznej;
- budynkach gospodarczych, przeznaczonych np. do hodowli zwierząt;
- szklarniach i innych obiektach, w których uprawia się rośliny.
Maty możesz kupić w wybranym rozmiarze, a w razie potrzeby przyciąć, aby dostosować je do wielkości pomieszczenia. Dzięki temu wykorzystasz je także do ogrzewania mniejszych powierzchni, np. stanowiska pracy czy blatu roboczego.
NA JAKICH RODZAJACH PODŁÓG MOŻNA MONTOWAĆ MATY GRZEWCZE?
Maty grzewcze są bardzo cienkie i elastyczne, dzięki czemu możesz je zamontować pod podłogą. Stają się wówczas niewidoczne i nie wpływają na konstrukcję posadzki. To rodzaj ogrzewania bezpośredniego, w którym ciepło jest oddawane prosto do otoczenia. Taki system najlepiej sprawdza się na podłogach z płytek ceramicznych, gresowych czy kamiennych.
Montaż mat grzewczych pod płytkami jest bardzo łatwy. Przykleja się je do wylewki, podłoża ze sklejki lub drewna, a następnie układa na nich zewnętrzną warstwę podłogi.
Dlaczego maty grzewcze nie nadają się do montażu pod panelami podłogowymi? Jest to spowodowane tym, że nagrzewają się do stosunkowo wysokich temperatur. O ile w przypadku płytek okazuje się to nieszkodliwe, na podłogach z drewna mogłoby to powodować uszkodzenia.
ELEKTRYCZNE MATY GRZEWCZE JAKO GŁÓWNE LUB DODATKOWE ŹRÓDŁO CIEPŁA
Gdzie możesz wykorzystać matę grzewczą jako główne źródło ciepła, a gdzie jako dodatkowe? To zależy od Twoich potrzeb. Możesz je stosować w większości pomieszczeń w swoim domu, biurze czy zakładzie przemysłowym. Ważne jest jedynie, aby na podłodze znajdował się odpowiedni materiał – nie drewno, ale płytki podłogowe.
Maty grzewcze jako dodatkowe źródło ciepła często wykorzystuje się np. w łazienkach. Dzięki takim urządzeniom możesz szybko osiągnąć pożądaną temperaturę i zadbać o komfortowe warunki podczas kąpieli. W przemyśle oraz rolnictwie niewielkie maty grzewcze sprawdzą się np. do ogrzewania przestrzeni roboczych, a także miejsc, w których przebywają zwierzęta lub w których uprawia się rośliny ciepłolubne.
JAK STAN BUDYNKU WPŁYWA NA EFEKTYWNOŚĆ DZIAŁANIA MATY GRZEWCZEJ?
Ogrzewanie elektryczne z wykorzystaniem mat grzewczych może być efektywnym sposobem na zapewnienie odpowiedniej temperatury w budynku. Jeśli jednak nie zadbasz o odpowiednie warunki, taki system może być bardzo kosztowny.
W ogrzewaniu podłogowym wykorzystuje się termostaty – regulatory temperatury, które odpowiadają za osiąganie i utrzymanie określonej temperatury w pomieszczeniu. Mata grzewcza jest w stanie rozgrzać się do pożądanego poziomu, jeśli jednak budynek nie będzie odpowiednio zaizolowany, np. będzie miał nieszczelne ściany i okna, stanie się to utrudnione. Działanie maty zacznie wówczas wymagać dostarczenia większych ilości energii elektrycznej, a czas pracy się wydłuży.
W przypadku nowych budynków nie jest to zazwyczaj problemem. Są one pokryte warstwą szczelnej izolacji, mają nowe okna i drzwi, dzięki czemu nie znajdują się w nich miejsca, przez które mogłoby uciekać ciepło. Co jednak z obiektami zbudowanymi kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu?
Jeśli chcesz zapewnić w nich korzystne warunki do działania mat grzewczych, postaw na dobrą termoizolację. Warto także wymienić okna i drzwi na nowe. W ten sposób unikniesz powstawania tzw. mostków termicznych.
Należy w tym miejscu wspomnieć, że termomodernizację można połączyć z wymianą starego źródła ciepła na bardziej efektywne i uzyskać na ten cel dotację z programu rządowego „Czyste Powietrze”. Dzięki temu realnie zmniejszysz koszty potrzebne na montaż nowego systemu ogrzewania.
A jak wygląda to w Twoim budynku? Czy masz odpowiednie warunki do montażu mat grzewczych? Jeśli chcesz mieć pewność, że to system ogrzewania dla Ciebie, skontaktuj się z nami!