Spis treści
Czy ogrzewanie podczerwienią rzeczywiście jest ekologiczne, gdy do działania folii grzewczych wykorzystuje się prąd pochodzący z elektrowni zasilanych węglem? I czy rzeczywiście się to opłaca, skoro rachunki za energię są coraz wyższe? Jeśli połączysz ogrzewanie na podczerwień z fotowoltaiką, nie będziesz musiał się tym przejmować. Dowiedz się, dlaczego takie połączenie jest obecnie jeszcze bardziej korzystne niż do tej pory!
JAKIE SĄ GŁÓWNE KOSZTY W OGRZEWANIU DOMU PODCZERWIENIĄ?
Folie grzewcze na podczerwień są słusznie uważane za jeden z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania. Ich przewagą w stosunku do innych rozwiązań są przede wszystkim niskie koszty początkowe. Zakup i montaż folii na podczerwień to nawet kilkukrotnie mniejszy wydatek w porównaniu z piecami czy kotłami.
Nie zmienia to jednak faktu, że – gdy chcesz ogrzewać dom podczerwienią – musisz liczyć się z bieżącymi kosztami eksploatacyjnymi. Według kalkulatorów uwzględniających pobór prądu przez folię, powierzchnię domu i inne czynniki, comiesięczne rachunki za prąd mogą wzrosnąć. Nie jest to jednak dużo w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Trzeba jednakże pamiętać, że w związku z podwyżkami cen prądu koszty takiego ogrzewania mogą jeszcze wzrosnąć.
KORZYŚCI Z POŁĄCZENIA FOTOWOLTAIKI Z OGRZEWANIEM PODCZERWIENIĄ
Rosnące ceny prądu to główny powód, dla którego warto połączyć fotowoltaikę z ogrzewaniem podczerwienią. Korzyści płynące z takiego połączenia to także:
- krok w kierunku domu pasywnego – zyskujesz niezależność od zewnętrznych dostawców mediów;
- ekologia – korzystasz z odnawialnego źródła energii, bez emisji spalin i smogu;
- stały dostęp do prądu – nie musisz przejmować się przerwami w zasilaniu ani awariami w sieci energetycznej;
- przewidywalność – energia z fotowoltaiki jest i zawsze będzie darmowa;
- możliwość skorzystania z dofinansowania, np. w ramach programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze (gdy wymieniasz stare źródło ciepła na ogrzewanie na podczerwień).
ZMIANA SPOSOBU ROZLICZANIA FOTOWOLTAIKI W 2022 – POSTAW NA AUTOKONSUMPCJĘ ENERGII
Być może słyszałeś, że od 1 kwietnia 2022 roku obowiązują nowe zasady rozliczania energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach fotowoltaicznych. W skrócie – do niedawna prosumenci mogli „płacić” bezgotówkowo za prąd pobrany z sieci nadwyżkami energii z paneli fotowoltaicznych. Obecnie dla nowych właścicieli instalacji fotowoltaicznych nie jest to już możliwe. Po wprowadzeniu systemu rozliczeń net–billing nadwyżki trafiają na konto prosumenta jako depozyt, który można wykorzystać do zapłaty za energię z sieci, według cen rynkowych.
W nowym systemie produkowanie nadwyżek energii i wykorzystywanie ich do rozliczania pobranego prądu nie jest już tak opłacalne, jak wcześniej. W obowiązującym obecnie modelu warto postawić na jak największą autokonsumpcję. Dzięki temu ograniczysz ilość oddawanej do sieci energii elektrycznej.
Jak to zrobić, gdy korzystasz w swoim domu tylko z podstawowych urządzeń elektrycznych? Nadwyżki energii doskonale sprawdzą się jako źródło zasilania dla folii grzewczych! Korzyści są podwójne – oszczędzisz w ten sposób na rozliczeniach z zakładem energetycznym i zapewnisz sobie darmowe źródło energii.
POŁĄCZENIE OGRZEWANIA NA PODCZERWIEŃ Z FOTOWOLTAIKĄ. JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?
Aby wykorzystać energię elektryczną z paneli słonecznych do zasilania folii grzewczych, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych urządzeń. Każda instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona w inwerter, który przetwarza prąd stały w prąd zmienny, czyli taki, jakiego potrzebuje Twój system ogrzewania na podczerwień. Energia elektryczna trafia prosto do instalacji, skąd mogą ją pobierać folie grzewcze.
Ile energii potrzeba, by zapewnić zasilanie foliom grzewczym na podczerwień? Zależy to od tego, jaka jest powierzchnia i moc znamionowa folii. Można jednak powiedzieć, że do zasilania ogrzewania podczerwienią w domu wystarczą mikroinstalacje fotowoltaiczne, czyli systemy o mocy nie większej niż 50 kW. W praktyce w większości przypadków mogą to być nawet moce nie większe niż 10 kW.
Aby ocenić realne zapotrzebowanie na energię elektryczną, zarówno dla folii grzewczych, jak i pozostałych domowych urządzeń, najlepiej skonsultować się ze specjalistami od montażu instalacji fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd wyłącznie wówczas, gdy mają dostęp do światła słonecznego. Może się to wydawać przeszkodą – bo przecież ogrzewania potrzebujesz nie w ciągu dnia, gdy działają panele, ale w nocy lub w chłodniejsze, pochmurne dni. Na szczęście jest na to rozwiązanie. To magazyny energii, czyli akumulatory, które gromadzą wytworzony w instalacji fotowoltaicznej prąd i umożliwiają pobieranie go w wybranym momencie. Dzięki magazynom energii Twoje folie grzewcze mogą być zasilane przez cały czas, nie tylko w słoneczne dni.
Wolność energetyczna jest dla Ciebie w zasięgu ręki. Połącz system ogrzewania podczerwienią z instalacją fotowoltaiczną, a zyskasz własne, niezależne źródło energii i ciepła!