Spis treści
Wiele mówi się o tym, jak duże znaczenie dla środowiska ma zmniejszenie temperatury ogrzewania o 1°C. To nie tylko ekologiczne, ale również oszczędne – w ten sposób można znacznie ograniczyć wydatki. Czy w przypadku ogrzewania podczerwienią ta zasada również ma zastosowanie? Co jeszcze, oprócz temperatury, ma znaczenie, jeśli chodzi o koszty ogrzewania podczerwienią?
CZY OPŁATY ZA ZUŻYCIE PRĄDU TO TWÓJ JEDYNY KOSZT OGRZEWANIA PODCZERWIENIĄ?
Folie grzewcze na podczerwień są zasilane energią elektryczną. Czy zatem wydatki związane z opłatami za prąd to wszystko, na co musisz się przygotować, gdy chcesz korzystać z takiego systemu ogrzewania?
Można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że tak właśnie będzie. Prawidłowo zamontowane folie grzewcze są bezobsługowe, ale także bezawaryjne – nie wymagają przeglądów ani serwisowania przez wiele lat.
Na większy wydatek powinieneś przygotować się jedynie na etapie montażu. Warto jednak wiedzieć, że koszt zakupu folii grzewczych i niezbędnych materiałów jest znacznie niższy niż w przypadku innych systemów ogrzewania. Zakup kotła na pellet, kotła gazowego czy pompy ciepła wraz z osprzętem to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszt zakupu i montażu folii grzewczych dla domu o powierzchni 100 m2 powinien zamknąć się w kwocie 20 tys. złotych. Można więc powiedzieć, że na ogrzewaniu podczerwienią oszczędzasz już od samego początku!
CO W NAJWIĘKSZYM STOPNIU WPŁYWA NA KOSZTY OGRZEWANIA PODCZERWIENIĄ?
Na pierwszym miejscu wśród czynników, które decydują o kosztach ogrzewania podczerwienią, jest powierzchnia budynku. Jeśli zamierzasz wykorzystywać folie na podczerwień jako główne źródło ciepła, powinny one znajdować się na około 80% powierzchni podłogi w pomieszczeniu. Ceny folii zależą od ich wielkości, dlatego w przypadku dużego domu lub mieszkania trzeba liczyć się z większymi wydatkami.
Czy moc folii grzewczej ma równie duże znaczenie, co jej powierzchnia? W warunkach domowych wystarczą najczęściej folie grzewcze o standardowej mocy – od 40 W/m2. Pamiętaj, że im niższa moc, tym mniejsze koszty ogrzewania. Wyższa niekoniecznie będzie natomiast oznaczała wyższą efektywność. Folie o mocy powyżej 220 W/m2 są przeznaczone raczej do budynków przemysłowych i innych dużych obiektów. Gdybyś zamontował taką folię w swoim domu, nie wykorzystywałbyś w pełni jej potencjału, za to zwiększyłbyś koszty ogrzewania.
CZY OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ W STARSZYCH BUDYNKACH JEST BARDZIEJ KOSZTOWNE NIŻ W NOWYCH?
W uproszczeniu można powiedzieć, że tak właśnie jest. Decydujący jest nie tyle wiek budynku, ile jego stan techniczny. W starszych budynkach problemem jest słaba termoizolacja, nieszczelne drzwi i okna. To właśnie w tych miejscach powstają tzw. mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. W takich warunkach folie grzewcze będą musiały wytworzyć więcej energii cieplnej, aby efektywnie ogrzać pomieszczenie. To bezpośrednio przełoży się na wyższe koszty ogrzewania.
Nie oznacza to, że ogrzewanie podczerwienią jest odpowiednie tylko dla nowych budynków. Jeśli mieszkasz w starym budownictwie, również możesz korzystać z takiego źródła ciepła. Jeśli jednak nie chcesz, by zaskoczyły Cię wysokie koszty, pomyśl w pierwszej kolejności o odpowiednim zaizolowaniu elewacji i wymianie okien oraz drzwi na nowe i szczelne.
JAK DBAĆ O NISKIE KOSZTY OGRZEWANIA PODCZERWIENIĄ NA CO DZIEŃ?
Skoro głównym kosztem ogrzewania podczerwienią są opłaty za energię elektryczną, warto zrobić wszystko, by były one jak najniższe. Koszty bieżące możesz zmniejszyć dzięki dostosowaniu temperatury ogrzewania do warunków w domu i do swoich potrzeb. Aby to zrobić, niezastąpiony będzie termostat. Urządzenie to pozwoli Ci:
- ustawić optymalną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i utrzymywać ją na określonym poziomie;
- ograniczyć moc grzania w czasie, gdy wszyscy przebywają poza domem – w pracy lub podczas dłuższych wyjazdów;
- korzystać z automatycznych ustawień, dzięki którym dostosujesz temperaturę do aktualnych warunków;
- ograniczyć straty ciepła np. podczas wietrzenia pomieszczeń.
W przypadku ogrzewania podłogowego na podczerwień można kierować się takimi samymi zasadami jak w przypadku innych źródeł ogrzewania. Warto ograniczyć temperaturę w sypialni i kuchni, za to w łazience powinna być ona wyższa. Gdy opuszczasz dom – zarówno w ciągu dnia, jak i na dłużej – nie wyłączaj ogrzewania całkowicie, ale zmniejsz je do minimalnego poziomu. Pamiętaj także, że bardziej efektywne i energooszczędne będzie krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczeń, a nie pozostawianie okien otwartych przez długi czas.
Jedną z kluczowych zalet ogrzewania podczerwienią są niskie koszty montażu i późniejszego serwisowania. Jeśli zadbasz o dobór odpowiedniej mocy oraz wielkości folii grzewczych i będziesz stosować kilka prostych zasad na co dzień, zmniejszysz także koszty bieżące!
Obniżenie rachunków to tylko jedna z korzyści, na jakie możesz liczyć, gdy zdecydujesz się na korzystanie z ogrzewania podczerwienią. Nasi specjaliści przedstawią Ci ich znacznie więcej – skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o szczegółach.