Spis treści
Lekarz stwierdził alergię u Ciebie lub u któregoś z członków rodziny. Robisz wszystko, by wyeliminować szkodliwe alergeny z otoczenia: regularnie odkurzasz dom, pozbywasz się zbędnych poduszek, koców i innych tekstyliów, wymieniasz rośliny doniczkowe. Czy na Twojej liście powinno znaleźć się coś jeszcze?
Jeśli mimo wprowadzonych zmian objawy alergii nie ustępują, warto pójść dalej – nieoczywistą przyczyną może być Twój system ogrzewania. Czy folie lub grzejnik na podczerwień pomogą Ci rozwiązać problem? Sprawdź!
DLACZEGO KONWEKCJA TO PROBLEM DLA OSÓB Z ALERGIĄ?
Aby lepiej zrozumieć, dlaczego tradycyjne systemy ogrzewania mogą powodować nasilenie objawów alergii, warto przypomnieć sobie z lekcji fizyki, czym są ruchy konwekcyjne. To zjawisko polegające na unoszeniu się ciepłych mas powietrza – jest to wywołane ich mniejszą gęstością i wynika z naturalnego dążenia materii do wyrównania poziomu temperatur.
W większości przypadków konwekcja nie stanowi problemu dla osób znajdujących się w pomieszczeniu. Inaczej jest jednak w przypadku alergików. Pod wpływem ciepła porusza się nie tylko powietrze – w pokoju zaczynają swobodnie krążyć także drobinki kurzu i mikroorganizmy, np. grzyby. Oznacza to, że alergik jest w większym stopniu narażony na kontakt ze szkodzącymi mu substancjami.
OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ A ALERGIE – JAKIE KORZYŚCI PRZYNIESIE CI TAKI SYSTEM GRZEWCZY?
Być może zdarzyło Ci się słyszeć, że ogrzewanie podczerwienią jest korzystnym rozwiązaniem dla alergików – ale co właściwie stoi za tym stwierdzeniem?
Przede wszystkim chodzi o sposób rozprzestrzenienia się ciepła w systemach wykorzystujących podczerwień. Inaczej niż w tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym ciepło jest absorbowane przez podłogę, ściany czy meble, a dopiero potem przedostaje się do powietrza.
Nie dochodzi więc do sytuacji, gdy w poszczególnych częściach pomieszczenia panują różne temperatury. Dzięki temu nie występują ruchy konwekcyjne powietrza – to dobra wiadomość dla alergików, ponieważ brak konwekcji oznacza mniej unoszących się roztoczy i innych drobnoustrojów.
To nie koniec korzyści, jakie zapewnia alergikom (i nie tylko!) ogrzewanie za pomocą folii na podczerwień. Taki system to także:
- Większa wilgotność w pomieszczeniu – ogrzewanie podczerwienią nie wysusza powietrza, zatem łatwiej oddycha się alergikom czy osobom chorym na astmę. Wilgotne powietrze ogranicza kaszel i drapanie w gardle.
- Brak zanieczyszczeń wydostających się z kotłowni – domownicy nie muszą zmagać się z drobinkami węgla, miału czy pelletu.
- Brak zewnętrznych grzejników, w których wnętrzu gromadzi się kurz – cały system znajduje się pod podłogą.
- Swobodna regulacja temperatury za pomocą nowoczesnych termostatów – dzięki temu unikniesz nagłych spadków temperatury. Warto wiedzieć, że u osób z astmą alergiczną może w takich sytuacjach wystąpić specyficzna reakcja określana jako alergia na zimno, objawiająca się dusznościami i kaszlem.
- Ciepła podłoga – nie potrzebujesz dywanów i wykładzin, na których osadzają się drobnoustroje i kurz.
JAKĄ FORMĘ OGRZEWANIA PODCZERWIENIĄ WYBRAĆ?
Alergicy (a także inne osoby, które chcą ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu w mieszkaniu) mają do wyboru dwa rozwiązania:
- ogrzewanie podłogowe w formie folii grzewczych na podczerwień;
- grzejniki na podczerwień w formie paneli montowanych na ścianie lub suficie.
Oba rodzaje wykorzystują tę samą technologię – w ich wnętrzu znajdują się grzałki węglowe, które pod wpływem energii elektrycznej rozgrzewają się i emitują promieniowanie podczerwone. Doskonale sprawdza się ono podczas ogrzewania domu. Dzięki temu, że podczerwień oddziałuje nie na powietrze, ale na znajdujące się w otoczeniu urządzeń grzewczych przedmioty, szybko i efektywnie zmienia ona temperaturę w całym pomieszczeniu.
Folie grzewcze i grzejniki na podczerwień odróżnia od siebie kwestia montażu. Jeśli zależy Ci na tym, by ograniczyć prace remontowe do minimum, wybierz grzejnik – wystarczy przymocować go do ściany i podłączyć do prądu.
Za pomocą folii grzewczych stworzysz natomiast system ogrzewania podłogowego. Pozwoli Ci to oszczędzić miejsce w pomieszczeniu – brak grzejników i innych urządzeń zewnętrznych zapewnią Ci swobodę podczas zagospodarowywania przestrzeni na ścianach. Zamontowane pod panelami czy parkietem folie dają także efekt ciepłej podłogi, po której przyjemnie chodzi się boso i w skarpetkach.
CZY OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ CAŁKOWICIE ROZWIĄŻE TWOJE PROBLEMY Z ALERGIĄ?
Zmiana systemu ogrzewania nie jest oczywiście lekarstwem na wszystkie problemy alergików. Żadne urządzenia grzewcze nie sprawią, że z pomieszczenia znikną szkodliwe mikroorganizmy i kurz. Konieczne jest także dbanie o czystość, regularne odkurzanie, unikanie dużej ilości tekstyliów w pomieszczeniu czy częste wietrzenie.
Warto jednak zrobić wszystko, by podnieść komfort życia osób z alergią. Zmiana systemu ogrzewania będzie dobrą okazją, by to zrobić. Jeśli budujesz nowy dom lub planujesz remont, pomyśl o ogrzewaniu podczerwienią – to najlepszy sposób, by ulżyć alergikom na co dzień!