Jakie powinno być ogrzewanie w budynku przemysłowym?

Są kryteria, które dla budynków mieszkalnych i przemysłowych są wspólne: ogrzewanie powinno być skuteczne, nie powodować strat energii i kosztować jak najmniej. W przypadku obiektów przemysłowych osiągnięcie tych celów jest znacznie trudniejsze.

 

Hale produkcyjne czy magazyny są najczęściej dość wysokie. W przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania ciepłe powietrze unosi się do góry za pomocą ruchów konwekcyjnych, a to sprawia, że w obiekcie jest ciepło pod sufitem i chłodno przy podłodze. Właśnie dlatego używanie grzejników konwekcyjnych często nie będzie się sprawdzać.

 

Ogrzewanie dużych obiektów przemysłowych to także wysokie koszty. Warto zrobić wszystko, by je zminimalizować – nawet niewielkie straty ciepła oznaczają często wydatki rzędu tysięcy złotych rocznie. Najlepiej wybierać takie urządzenia, które niemal całą pobieraną energię przetwarzają na energię cieplną.

 

Inną ważną kwestią w przypadku systemów ogrzewania do obiektów przemysłowych jest łatwa, zautomatyzowana obsługa. Dzięki nowoczesnym termostatom pracownicy nie muszą ręcznie ustawiać temperatury. Mogą korzystać z gotowych ustawień regulujących temperaturę w zależności np. od pory dnia i nocy lub od dnia tygodnia.

Obiekt przemysłowy