Spis treści
Myślisz o zakupie termostatu i zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać? W nowoczesnych systemach ogrzewania najlepiej sprawdzą się takie o zaawansowanych funkcjach, wyposażone w automatyczne programy. Zanim jednak kupisz taki termostat, dowiedz się, jak maksymalnie wykorzystać jego możliwości. W ten sposób możesz zapewnić swojemu domowi ogrzewanie, które będzie efektywne i… oszczędne!
CZY ZA POMOCĄ TERMOSTATU ZMIENISZ TEMPERATURĘ W POMIESZCZENIU?
Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru jest prosta. Rzeczywiście termostaty umożliwiają regulowanie temperatury w pomieszczeniu. Nie zawsze jednak ich zadaniem będzie jej zmiana.
Podstawową funkcją termostatów wykorzystywanych w systemach ogrzewania jest utrzymywanie temperatury na wybranym przez użytkownika poziomie. Takie urządzenie jest wyposażone w czujnik, który zbiera informacje z otoczenia. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest taka, jakiej oczekuje użytkownik, termostat powoduje odcięcie dopływu czynnika grzewczego. Otwarcie zaworu nastąpi dopiero wówczas, gdy w pomieszczeniu zrobi się chłodniej, a czujnik to zarejestruje.
Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości termostatu pokojowego, lepiej nie zmieniać jego ustawień zbyt często. Pamiętaj, że to urządzenie dąży do zapewnienia temperatury na określonym poziomie – a jeśli ten będzie wciąż się zmieniał, system grzewczy będzie pracował mało efektywnie.
JAKI TERMOSTAT ZAPEWNI CI NAJWIĘCEJ MOŻLIWOŚCI, JEŚLI CHODZI O STEROWANIE TEMPERATURĄ?
Jeśli masz już w swoim domu nowoczesny kocioł grzewczy czy ogrzewanie podłogowe (np. na podczerwień), pomyśl o zainwestowaniu w zaawansowany typ termostatu.
Do wyboru masz dwa rodzaje urządzeń – analogowe i cyfrowe. W przypadku tych pierwszych możliwe jest tylko ustawianie odpowiedniej temperatury za pomocą pokrętła. Jeśli to dla Ciebie za mało, najlepszym wyborem będzie termostat cyfrowy.
Takie urządzenia nie tylko precyzyjnie kontrolują pracę systemu ogrzewania, ale również zapewniają wiele możliwości, jeśli chodzi o jego automatyczne programowanie.
CO WYBRAĆ: TRYB RĘCZNY CZY AUTOMATYCZNY?
Osoby, które korzystają z termostatów pokojowych do sterowania ogrzewaniem, mają do wyboru dwa tryby:
- ręczny – wówczas za każdym razem, gdy chcesz podnieść lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, musisz samodzielnie wprowadzić odpowiednie ustawienia na termostacie;
- automatyczny – po zastosowaniu jednego z gotowych ustawień urządzenie będzie sterowało temperaturą w pokoju w określony sposób.
Korzystanie z trybu automatycznego wydaje Ci się zbyt skomplikowane? Nawet jeśli nie ma się zbyt dużych umiejętności technicznych, warto się do tego przekonać. Wystarczy, że raz wprowadzisz ustawienia (najlepiej korzystając z instrukcji obsługi), a później urządzenie będzie wykonywało całą pracę za Ciebie. To na dłuższą metę znacznie wygodniejsze niż zmiana temperatury na termostacie kilka razy dziennie.
Z jakich automatycznych programów możesz skorzystać? W zależności od modelu termostatu może to być:
- tryb dzień/noc – temperatura w ciągu dnia jest wyższa, a na noc jest obniżana;
- tryb godzinowy – możesz tak ustawić termostat, by ogrzewanie działało na minimalnym poziomie podczas Twojej nieobecności, a temperatura była podnoszona na krótko przed Twoim powrotem;
- tryb tygodniowy – idealny dla osób pracujących poza domem, z niższą temperaturą w wybranych godzinach w ciągu tygodnia i wyższą w weekendy;
- tryb wakacyjny – w takim trybie termostat utrzymuje temperaturę na niższym poziomie, nie wyłączając jednak ogrzewania;
- tryb wietrzenia – po wykryciu nagłego spadku temperatury (na skutek otwarcia okien) urządzenie odłącza dopływ gorącej wody, aby nie tracić energii na ogrzewanie wychłodzonego pomieszczenia.
KILKA ZASAD, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ PRZY USTAWIANIU TEMPERATURY NA TERMOSTACIE
Chcesz, by Twój termostat współpracował z urządzeniami grzewczymi bez problemu, a domowe pomieszczenia były ogrzewane skutecznie i jak najmniejszym kosztem? W osiągnięciu tego efektu pomoże Ci stosowanie się do kilku zasad:
- Umieść termostat w odpowiednim miejscu. Urządzenie powinno zostać zamontowane w punkcie, który jest reprezentatywny pod względem temperatury. Chodzi przede wszystkim o to, by termostatu nie umieszczać ani tam, gdzie jest chłodniej niż w pozostałych częściach pokoju (np. w pobliżu okien lub drzwi wejściowych), ani tam, gdzie jest cieplnej (w pobliżu kuchenki, grzejnika, kominka).
- Korzystaj z ustawień automatycznych – np. z tych opisanych powyżej.
- Nie zmieniaj temperatury zbyt często i nie ustawiaj nadmiernie wysokich lub niskich wartości. Daj termostatowi czas, by zadbał o optymalne warunki w pomieszczeniu.
- Pamiętaj o zalecanej temperaturze powietrza dla różnych rodzajów pomieszczeń. W łazience powinno być to ok. 22°C, w salonie, jadalni, pokoju dziennym – 20–21°C, w kuchni – 19°C, a w sypialni – 18°C.
- Nie zakręcaj ogrzewania całkowicie. Realnie niewiele na tym oszczędzisz (urządzenia grzewcze będą musiały pracować intensywniej, by ogrzać pomieszczenie), a zbyt niska temperatura utrzymywana przez długi czas może spowodować rozwój grzybów i pleśni, a także uszkodzenie instalacji.
Jaki termostat sprawdzi się najlepiej w Twoim systemie ogrzewania? Zapytaj o to naszych specjalistów – na pewno pomogą Ci dobrać odpowiednie urządzenie!