Spis treści
Masz już wybrany system grzewczy do domu, ale szukasz czegoś jeszcze – rozwiązania, które będzie uzupełnieniem w razie awarii lub szczególnie chłodnych dni? Folie grzewcze mają to, czego potrzebujesz: szybko nagrzewają pomieszczenie, a do działania potrzebują jedynie prądu. Dowiedz się, jak możesz je wykorzystać!
CZY FOLIE GRZEWCZE JAKO OGRZEWANIE DODATKOWE TO DOBRE ROZWIĄZANIE DLA CIEBIE?
Nawet jeśli Twój dom jest wyposażony w centralne ogrzewanie, kocioł gazowy lub na pellet, nie możesz mieć stuprocentowej pewności co do sprawności działania takiego systemu. Od czasu do czasu mogą w nim wystąpić awarie, zimą coraz częściej pojawiają się także przejściowe problemy z dostępnością paliw stałych.
Wiele osób w takich sytuacjach wykorzystuje dodatkowe źródło ciepła w postaci kominka, jednak za jego pomocą ogrzejesz pomieszczenie tylko doraźnie. W wielu miejscach obowiązuje także zakaz palenia w kominkach w dni z podwyższonym poziomem pyłów zawieszonych w powietrzu.
Ogrzewanie za pomocą folii grzewczych na podczerwień pozwoli Ci szybko rozwiązać wszystkie te problemy. Folie wymagają jedynie zasilania energią elektryczną – możesz mieć pewność, że przez niemal cały czas będziesz mieć stałe źródło tych zasobów bez żadnych przeszkód. Montaż takiego systemu ogrzewania nie będzie również wymagał zaawansowanego remontu, jeśli połączysz go z pracami wykończeniowymi lub wymianą podłogi.
Ogrzewanie dodatkowe przyda Ci się również wtedy, gdy zwiększasz powierzchnię użytkową budynku, np. adaptujesz poddasze do celów mieszkalnych. Podczas przystosowywania przestrzeni wystarczy ułożyć folie grzewcze, podkład i folię paroizolacyjną, a następnie podłączyć urządzenia do sieci.
Z JAKIMI INNYMI SYSTEMAMI GRZEWCZYMI MOŻESZ POŁĄCZYĆ OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ?
W tej kwestii masz pełną dowolność. Folie grzewcze mogą być uzupełnieniem dla kotłów gazowych i na paliwa stałe czy dla systemów wykorzystujących pompy ciepła.
Dobrym rozwiązaniem będzie także połączenie ogrzewania podczerwienią z instalacją fotowoltaiczną. W ten sposób zapewnisz sobie jeszcze większe bezpieczeństwo energetyczne i sprawisz, że dodatkowy system grzewczy nie będzie generował kosztów.
JAKĄ MOC I JAKI ROZMIAR FOLII GRZEWCZYCH WYBRAĆ DO OGRZEWANIA DODATKOWEGO?
Gdy folie na podczerwień mają służyć jako główny system grzewczy, powinny pokrywać około 80% powierzchni podłogi. Są wówczas w stanie szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, a jednocześnie nie zużywają dużej ilości energii elektrycznej.
W przypadku ogrzewania dodatkowego ta powierzchnia może być mniejsza i wynosić 50–60%. Przy montażu ważne jest, by nie kłaść folii pod meblami i innymi przedmiotami umieszczonymi na podłodze na stałe.
Przy wyborze mocy folii na podczerwień nie ma większego znaczenia, czy tworzysz system ogrzewania głównego, czy dodatkowego. W większości przypadków optymalną mocą będzie 80 W/m2, czyli tak samo jak w budynkach, gdzie do ogrzewania używa się wyłącznie folii grzewczych.
Warto pamiętać, że zbyt niska moc (np. 60 W/m2) spowoduje, że pomieszczenie będzie się nagrzewać dłużej. Folie o większej mocy (np. 140 W/m2) mogą z kolei osiągać zbyt wysokie temperatury, co jest niebezpieczne dla podłóg drewnianych.
EFEKTYWNE KORZYSTANIE Z OGRZEWANIA DODATKOWEGO
Podstawowym zastosowaniem ogrzewania dodatkowego w postaci folii grzewczych jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu w razie awarii głównego systemu. Możesz je wykorzystać także w inny sposób. Gdy włączasz kocioł lub piec w szczególnie chłodne dni, może upłynąć sporo czasu, zanim w pomieszczeniu zrobi się ciepło. Ogrzewanie na podczerwień rozwiąże ten problem.
Folie grzewcze pracują znacznie szybciej niż inne systemy. Wynika to z ich optymalnej mocy, a także ze sposobu działania – emitowane przez nie promieniowanie podczerwone jest pochłaniane przez podłogę czy meble, a następnie ciepło jest oddawane do powietrza. W ten sposób całe pomieszczenie nagrzewa się szybko i równomiernie.
Wartym uwagi rozwiązaniem jest montaż folii grzewczych tylko w wybranych pomieszczeniach, np. pokojach szczytowych, gdzie jest najchłodniej. W ten sposób zapewnisz ciepło tam, gdzie główny system grzewczy nie daje sobie rady z nagrzaniem powietrza.
Folie grzewcze można montować nie tylko pod podłogą, ale również na ścianach, a także… pod lustrami – takie rozwiązanie pozwala ograniczyć parowanie w łazience. Ogrzewanie ścienne pomoże Ci z kolei miejscowo zwiększyć temperaturę. W ten sposób zapewnisz sobie optymalne warunki np. podczas pracy zdalnej.
W efektywnym wykorzystaniu możliwości folii grzewczych jako ogrzewania dodatkowego pomoże Ci nowoczesny termostat. Za pomocą tego urządzenia ustawisz pożądaną temperaturę i będziesz kontrolować działanie folii. W przypadku niektórych termostatów możesz nawet zrobić to zdalnie, wykorzystując aplikację na telefon – to doskonałe rozwiązanie, gdy chcesz użyć ogrzewania dodatkowego do szybkiej zmiany temperatury w pomieszczeniu przed powrotem do domu.
Myślisz o montażu folii grzewczych jako ogrzewania dodatkowego? Sprawdź naszą ofertę – poznaj dostępne rozmiary produktów!