Spis treści
Ogrzewanie domu podczerwienią zawsze jest wygodne i ekologiczne. Może też jednocześnie być efektywne i oszczędne, jeśli odpowiednio przygotujesz budynek oraz jego wnętrze. Jakich warunków potrzebują folie grzewcze? Sprawdź, jak zapewnić je w swoim domu!
CZY MONTAŻ FOLII NA PODCZERWIEŃ OZNACZA POWAŻNY REMONT W DOMU?
Sam montaż folii na podczerwień nie jest trudnym zadaniem. Nie da się jednak ukryć, że wykonanie ogrzewania na podczerwień w domu wymaga dość dużej ingerencji w konstrukcję podłogi. Folie grzewcze układa się bowiem pod panelami. Jeśli więc masz już gotową podłogę, będzie się to wiązało z demontażem paneli.
Poza tym wyjątkiem montaż folii grzewczych nie wiąże się z żadnymi poważnymi pracami remontowymi. Inaczej niż w przypadku innych systemów ogrzewania, nie ma konieczności kucia w ścianach, prowadzenia rur czy wykonywania dodatkowych przyłączy. Nie musisz także przeznaczać dodatkowego miejsca w domu na kotłownię i urządzenia grzewcze.
KIEDY NAJLEPIEJ MONTOWAĆ OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ?
Jeśli budujesz dom lub wykańczasz nowe mieszkanie, odpowiednim momentem na zamontowanie ogrzewania na podczerwień będzie ten, gdy na podłodze znajduje się już betonowa wylewka. To właśnie na niej układa się kolejne warstwy:
- podkład podłogowy / mata izolacyjna;
- folia grzewcza;
- folia paraizolacyjna;
- panele lub deski podłogowe.
Folie grzewcze podłącza się do zasilania w puszce podtynkowej. Zrób to, zanim pomalujesz ściany lub przykleisz tapety. Dzięki temu unikniesz dodatkowego wygładzania ściany i innych poprawek.
JAKIEGO RODZAJU PRZYŁĄCZA POTRZEBUJESZ, BY KORZYSTAĆ Z OGRZEWANIA NA PODCZERWIEŃ?
Odpowiedź na to pytanie na pewno ucieszy właścicieli domów położonych z dala od sieci gazowej, wodociągowej czy ciepłowniczej. Folie grzewcze wymagają jedynie podłączenia do prądu sieciowego – a to jesteś w stanie zapewnić w niemal każdych warunkach.
Ogrzewanie na podczerwień jest rodzajem ogrzewania elektrycznego. Różnica polega jedynie na sposobie wytwarzania ciepła – w przypadku folii grzewczych odbywa się to poprzez wytwarzanie fal podczerwonych przez grzałki podłączone do prądu.
Jeśli zamierzasz korzystać z folii na podczerwień, zwróć uwagę na to, czy w miejscu montażu jest dostęp do zasilania. Jeśli źródło prądu będzie znajdowało się w pobliżu, unikniesz prowadzenia przewodów na dużej odległości.
CO MOŻESZ ZROBIĆ, BY OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ BYŁO TAŃSZE I BARDZIEJ EFEKTYWNE?
Ogrzewanie na podczerwień kojarzy się głównie z nowym budownictwem. Nie wszyscy wiedzą jednak, że folie grzewcze można montować również w starszych budynkach. Warto jednak pamiętać, że wymaga to najczęściej pewnych przygotowań.
Na co zwrócić uwagę, zanim zainwestujesz w ogrzewanie na podczerwień?
- wykonaj badanie termowizyjne budynku – pozwoli Ci to wykryć mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ucieka ciepło zgromadzone wewnątrz;
- wymień okna na plastikowe – w starszych budynkach nadal spotyka się okna drewniane, w których stolarka z czasem ulega rozszczelnieniu;
- wymień drzwi zewnętrzne – to właśnie przez nie oraz przez próg uciekają duże ilości ciepła;
- zadbaj o termomodernizację budynku – dzięki ociepleniu ciepło nie będzie wydostawało się przez ściany.
Jakie ma to znaczenie, jeśli chodzi o działanie folii na podczerwień? Wytwarzają one energię cieplną w każdych warunkach, jednak nie zawsze będzie się to przekładało na ciepło w domu.
Jeśli okna i drzwi w budynku okażą się nieszczelne, a ściany będą przepuszczały ciepło, to nawet podczas pracy z pełną mocą folie nie będą w stanie ogrzać pomieszczenia. Oprócz tego będziesz zużywać duże ilości prądu, co przełoży się na wyższe rachunki.
Może się wydawać, że wymiana okien i drzwi czy docieplenie budynku to zbyt duży wydatek. Czy rzeczywiście tak poważne inwestycje są konieczne? Tu decyzja należy do Ciebie. Faktem jest jednak, że takie prace trzeba będzie w przyszłości przeprowadzić niezależnie od tego, z jakiego ogrzewania korzystasz. Miejsca, przez które ucieka ciepło i przez które chłodne powietrze przedostaje się do środka, są niepożądane w każdym systemie ogrzewania. Montaż folii grzewczych na podczerwień to dobra okazja, by zadbać energooszczędność budynku! Potraktuj to nie jako koszt, ale jako sposób na oszczędność.
W kwestii przygotowań do montażu folii grzewczych warto wspomnieć jeszcze o jednym. Nie musisz obawiać się dużych wydatków na początkowym etapie! Zakup i montaż elementów ogrzewania na podczerwień jest w porównaniu z innymi źródłami ciepła (kotły gazowe lub na paliwa stałe, pompy ciepła) znacznie tańszy.
O odpowiednie przygotowanie domu do montażu ogrzewania na podczerwień jesteś w stanie zadbać samodzielnie. Proces instalacji najlepiej jednak powierzyć fachowcom. Wówczas zyskasz pewność, że system jest wykonany starannie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a moc i inne parametry folii grzewczych zostały dobrane prawidłowo.